پدر علم زلزله شناسی کشور:*وقوع زلزله با ریشتر بالا در مرکز و غرب کشور دور از ذهن نیست | پایگاه سازه خبر
شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ | Saturday, 8 May , 2021
شناسه خبر:36906    ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۵
پدر علم زلزله شناسی کشور:
وقوع زلزله با ریشتر بالا در مرکز و غرب کشور دور از ذهن نیست

پدر علم زلزله شناسی کشور گفت:وقوع زلزله با ریشتر بالاتر  در مناطق زاگرس و البرز و همچنین غرب کشور چندان دور از ذهن نیست.

به گزارش سازه خبر،  پروفسور بهرام عکاشه رییس اسبق بخش زلزله شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران‌  و رییس پیشین دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی تهران‌شمال ابعاد مختلف وقوع زلزله های اخیر منطقه و نقاط مختلف کشور مورد بررسی قرار داد.

متخصص برجسته زلزله‌شناسی گفت: وقوع زلزله با ریشتر بالاتر  در مناطق زاگرس و البرز و همچنین غرب کشور چندان دور از ذهن نیست.
  پروفسور عکاشه گفت ؛هر ساله  مقداری ارتفاع زاگرس و البرز زیاد می‌شود که این خود می تواند احتمال وقوع زلزله را افزایش دهد. وی توضیح داد : به هرحال ایران، یک کشور  زلزله‌خیز است و احتمال وقوع آن در تمام نقاط کشور وجود دارد.
 پروفسور عکاشه  گفت ؛ خوشبختانه طی سالهای اخیر شاهد راه اندازی ستاد بحران بودیم این خود می تواند آثار مثبت بسیاری را به همراه داشته باشد چرا که در گذشته حتی چنین ستادی نیز در کشور وجود نداشت و به هنگام بروز حادثه مشکلات متعددتر می‌شد.
خسارت های ناشی اززلزله به دلیل سهل انگاری درساخت و سازاست‌
عکاشه اظهار داشت : خسارت و تلفات جانی و مالی ناشی از زلزله تنها به دلیل سهل انگاری در ساخت ساز و عدم یادگیری نحوه برخورد با زلزله است و گرنه طبیعت در این زمینه هیچ تقصیری ندارد.
خانه هایی در کشور وجود دارد که با وزش باد هم تخریب می شوند!
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه وقوع زلزله های اخیر در در خوزستان آیا می تواند زمینه ساز وقوع زلزله ۵ ریشتری و یا زلزله های بزرگتر  در این استان شود اظهار داشت:اعتقاد دارم که در حال حاضر خانه هایی وجود دارد که حتی با وزش شدید باد امکان تخریب آنها  وجود دارد بنابراین امکان خرابی چنین ساختمان هایی به هنگام وقوع زلزله چندان دور از ذهن نخواهد بود.
تا الان‌ زلزله هشت ریشتری در کشور نداشتیم
عکاشه در رابطه با وقوع زلزله هشت ریشتری در کشور خاطرنشان کرد: به طور کلی در کشور تا به امروز زلزله بیشتر از۸ ریشتر  نداشتیم. اما این در حالی است که سرزمین‌ما از یک طرف سمت به هندوستان و  از طرف دیگر به  افغانستان  مشرف هست،   یعنی کشورهایی که احتمال وقوع زلزله در آنها بسیار بالا است و از سوی دیگر منطقه شمال غرب ایران هم زلزله خیز است. بنابراین چه بخواهیم وچه نخواهیم؛ ما خطر را در این ۳۰-۴۰ سال گذشته داشتیم و برای همین بنده شش سال در آلمان این رشته را خواندم و بعد یک سال در آمریکا این رشته را ادامه دادم.
 در کشور ما خیلی از کارها مبنای علمی ندارد   عکاشه در ارتباط با نقش پدافند غیرعامل در کاهش خطرات احتمالی وقوع زلزله گفت : در کشورمابسیاری از مسایل حدی گرفته نمی شود،  در حالی است که در کشورهای اروپایی بر علم تکیه دارند
ساختمان ها مقاومت لازم را در برابر زلزله ندارند 
وی با اظهار تاسف  در خصوص عدم توجه کافی به مقاوم سازی در ساخت و ساز ها  گفت‌؛ در حال حاضر بسیاری از ساختمانهای کشور مقاوم سازی لازم را ندارند که این خود می تواند به هنگام وقوع زلزله  خطراتی را به دنبال داشته باشد. وی در ادامه افزود: متاسفانه ما اصلا به زمین، جنس زمین و مسائلی از این دست توجه چندانی نداریم که این خود می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در افزایش خسارت ناشی از زلزله داشته باشد.
وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ما مبنی بر اینکه تا به امروز چه میزان از تجارب شما در حوزه زلزله و کاهش خطرات ناشی از آن در کشور استفاده شده است، گفت : معتقدم  تا آنجایی که توانستم  برای دانشگاه و برای روشن کردن و افزایش آگاهی افکار عمومی از طریق تلویزیون و رادیو برنامه داشته‌ام و تا آن جایی که توانستم برای روشن کردن قضیه که زلزله یک پدیده ای است که عامل آن زمین است ساخت و ساز در کاهش و یا افزایش تلفات ناشی از زلزله بسیار موثر است.
باید رفتار مان را نسبت به زلزله تغییر دهیم‌
وی ادامه داد: برای کاهش تلفات ناشی از زلزله و جامعه عمل پوشاندن به آن بسیار حائز اهمیت است، همچنین رفتار ما به هنگام وقوع زلزله نیست می تواند بسیار موثر باشد به عنوان مثال به هنگام وقوع زلزله نباید به سمت خیابان دوید چراکه تخریب راه پله بسیار بیشتر از سایر نقاط خانه است، بنابراین پناه گرفتن در نقاط حمله خانه و همچنین شناسایی نقاط ام می تواند نقش موثری در کاهش تلفات احتمالی ناشی از زلزله داشته باشد.
عکاشه در پایان خاطرنشان کرد:بایستی ایمان داشته باشیم که اگرما  کار نکنیم ، زلزله ما را از بین می برد، از این رو باید آمادگی لازم را داشته باشیم.باید بگویم که زلزله آدم کش نیست و این ما هستیم که با رفتارمان زلزله را آدم کش کردیم.
گفتگو از : سازه نیوز
الهام صمد زاده 
     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir