مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر عنوان کرد:* ضرورت جابجایی 7700 واحد مسکونی از حاشیه اتوبان پاسداران تبریز / پروژه های مسکن مهر آذربایجان شرقی در آستانه اتمام | پایگاه سازه خبر
شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ | Saturday, 8 May , 2021
شناسه خبر:36989    ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۹:۵۴
مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر عنوان کرد:
ضرورت جابجایی ۷۷۰۰ واحد مسکونی از حاشیه اتوبان پاسداران تبریز / پروژه های مسکن مهر آذربایجان شرقی در آستانه اتمام

مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی بر ضرورت جابجایی ۷۷۰۰ واحد مسکونی از حاشیه اتوبان پاسداران تبریز تاکید کرد، پروژه های مسکن مهر استان را رو به پایان عنوان کرد، سهمیه استان از طرح مسکن ملی را ۴۰ هزار واحد بیان نمود و از تبریز و ۶ گسل موجود در آن سخن گفت.

به گزارش سازه خبر، ابوالقاسم سلطانی مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی  میزبان خبرنگاران سازه خبر، نخستین و پربازدیدترین رسانه تخصصی صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور بود به سوالات آنها در خصوص حاشیه نشینی ، مسکن مهر، طرح مسکن ملی و … پاسخ داد.

گفتگوی سازه خبر با وی به شرح زیر از نظر خوانندگان می گذرد:

 

ضرورت جابجایی ۷۷۰۰ واحد مسکونی از حاشیه اتوبان پاسداران

مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی در ابتدا در خصوص ساماندهی مناطق حاشیه نشین تبریز گفت: ۷هزار و ۷۰۰ واحد در مناطق حاشیه اتوبان پاسداران تبریز شناسایی شده اند که به دلیل رانشی بودن زمین و قرارگیری روی گسل ضرورت دارد که حتما جابجا شوند و در این راستا فراخوان جابه‌جایی ۴۸ هکتار از مناطق بافت حاشیه‌نشینی تبریز را به شهرک جوانان اعلام کرده‌ایم که حدود ۴ هزار واحد در آن منطقه مستقر خواهند شد و مابقی واحد ها نیز مقاوم سازی خواهند شد و  علاوه بر آن در جاسازی در منطقه اسدگولی و ساخت دو هزار واحد در طلائیه را در دستور کار قرار داده‌ایم.

ابوالقاسم سلطانی، در ادامه ضمن اشاره به شناسایی ۹ شهرستان هدف حاشیه‌نشینی استان آذربایجان شرقی، گفت: شهرستان‌هایی مانند تبریز، مراغه، اهر، مرند، بناب و سراب از جمله این مناطق هدف حاشیه‌نشینی هستند که برنامه‌ای ۱۰ ساله برای ساماندهی این معضل در آنها اندیشیده شده است.

وی با اشاره به موانع پیش روی ساماندهی مناطق حاشیه‌نشینی خاطرنشان کرد: یکی از این موارد اجرای طرح تفصیلی بوده و در کنار آن موضوع جابه‌جایی و مشکل تصرف زمین‌های ملی در بافت‌های حاشیه‌نشینی مطرح است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجانشرقی ادامه داد: با فرض اینکه امکان جابه‌جایی ساکنان این مناطق فراهم گردد، با مشکل تصرف زمین در بافت‌های حاشیه‌نشینی روبه رو هستیم و عموما افرادی که در این مناطق ساکن هستند سند و مدرکی دال بر مالکیت زمین ندارند و همین امر احیای این بافت‌ها را با پیچیدگی‌های خاص حقوقی نیز روبه رو می‌کند.

 

مسکن مهر آذربایجان شرقی رو به پایان

ابوالقاسم سلطانی در ادامه در خصوص وضعیت پروژه مسکن مهر در سطح استان آذربایجانت شرقی نیز گفت: پروژه های مسکن مهر در این استان تقریبا به اتمام رسیده است فقط ۳ پروژه که در شهرستان های سراب، میانه و شهرک اندیشه تبریز که دارای مشکلات حقوقی و یا پیمانکاری بودند تا به حال تکمیل نشده اند که تعداد آنها ۷۷۰ واحد می باشد و از این تعداد ۲۲۴ واحد در شهرستان سراب در مرحله اتمام بوده و آماده تحویل می باشد و پروژه های واقع در میانه و شهرک اندیشه تبریز نیز به جد در حال انجام بوده و به زودی تحویل مردم خواهند شد.

وی افزود: برخی پروژه ها نیز که مربوط به تعاونی ها مسکن می باشند تبدیل به پرونده های حقوقی شده اند و دیگر ما اجازه ورود به آنها را نداریم.

 

سهمیه استان از طرح مسکن ملی، ۴۰ هزار واحد

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجانشرقی در ادامه سهمیه استان از طرح مسکن ملی را ۴۰ هزار واحد عنوان کرد و اظهار داشت: بالغ بر ۱۷ هزار واحد آن سهمیه شهر جدید سهند، ۱۸ هزار و ۲۰۰ واحد آن سهمیه شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت (تبریز، مراغه، اهر، مرند) و ۵۰۰۰ واحد آن متعلق به شهرهایی با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت (شامل ۶۰ شهر) می باشد.
وی از واگذاری چهار هزار واحد مسکن ملی به متقاضیان خبر داد و تصریح کرد: ۵۴  هزار و ۱۴۸ نفر در طرح مسکن ملی ثبت نام کرده اند که از این تعداد، ۲۶ هزار و ۵۲۰ نفر واجد شرایط شناخته شده و هفت هزار و ۱۶۸ نفر نیز تایید نهایی شده اند.
سلطانی ادامه داد: از هفت هزار و ۱۶۸ نفر که تایید نهایی شده اند، سه هزار و ۷۵۸ نفر، توانسته اند مبلغ ۴۰ میلیون تومان را واریز نمایند و دو هزار و ۵۴۰ نفر از آنان نیز می دانند پروژه هایشان در چه مرحله ای است.
وی بزرگترین مشکل طرح مسکن ملی را کمبود زمین برای احداث آن داست و خاطرنشان کرد: برای طرح مذکور، ۲۰۰ هکتار زمین مورد نیاز بود که تا الان بالغ بر ۸۰ درصدآن تامین شده است.
سلطانی افزود: به دلیل کمبود زمین، مجبور به افزایش سهمیه شهر جدید سهند در طرح مذکور شدیم که بر این اساس، برای جلوگیری از ایجاد حاشیه نشینی، فاز ۵ را نیز اضافه کردیم .

 

 

قرار گیری بیش از ۱۶ هزار مسکن روی گسل های تبریز

ابوالقاسم سلطانی  در ادامه گفتگوی اختصاصی خود با سازه خبر از وجود ۶ گسل در تبریز خبر داد و گفت: در حریم این گسل ها ۱۶ هزار و ۴۲ واحد مسکونی، ۱۴ ساختمان دولتی، ۲ مرکز ارتباطات و مخابرات، یک ایستگاه آتش نشانی، ۲۸ انبار، ۴۳ بازار سنتی، ۲ هزار و ۹۰۷ مرکز تجاری و خدماتی، یک مرکز بهداشتی، ۲ بیمارستان، ۲۱ مرکز درمانی، ۳ پادگان ۲۳ ایستگاه پمپ بنزین و ۳۱ باب تاسیسات شهری احداث شده است .

وی افزود: در این حریم ۱۵ باب تاسیسات ورزشی، چهار مرکز تفریحی و گردشگری، ۶۰۲ واحد صنعتی، ۹۷ واحد حمل و نقل و انبارداری، ۲۶ مدرسه، ۲ دانشگاه، پنج مرکز آموزشی، چهار مرکز فرهنگی هنری و ۴۴ مرکز تاریخی و مذهبی قرار دارد .

وی با اشاره به شناسایی دقیق گسل های تبریز ادامه داد: در راستای مدیریت بحران و پدافند غیرعامل ادارات و دستگاه هایی که ساختمان در حریم گسل های اصلی تبریز دارند یا باید جابجا شوند یا مقاوم سازی گردند.

وی یادآوری کرد: بیشتر ساختمان هایی که در حریم گسل های اصلی تبریز ساخته شده اند مربوط به گذشته بوده و در بین آن ها ساختمان های نوساز نیز وجود دارد که برای جابجایی آن ها برنامه ریزی شده و این اداره کل دیگر مجوز ساخت و ساز در داخل گسل و حریم ۱۵۰ متری آن را نمی دهد .

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجانشرقی با بیان اینکه ۶ گسل اصلی تبریز بیش از ۱۰ کیلومتر طول دارند، گفت: علاوه بر گسل های اصلی، گسل های فرعی زیادی نیز وجود دارد که باید مطالعات و تحقیقات لازم برای شناسایی گسل های فعال انجام شود

 

مصاحبه های تخصصی نیازمند اطلاعات دقیق است

مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی در بخش پایانی این گفتگو از عدم اشراف برخی خبرنگاران به موضوعات تخصصی علی الخصوص در حوزه راه و شهرسازی انتقاد کرد.

وی اظهار داشت: زمانیکه خبرنگاری برای مصاحبه در خصوص کسب اطلاع و تهیه خبر اقدام می کند بایستی اطلاعات دقیق و کاملی در خصوص سوالات و مسائل مورد طرح داشته باشد که متاسفانه مشاهده می شود که برخی خبرنگاران حتی اطلاعات ابتدایی در خصوص بعضی مفاهیم را ندارند مثلا در مصاحبه ها می بینیم  برخی از خبرنگاران حتی تفاوت آزادراه با بزرگراه و یا طرح و پروژه را نمی دانند و یا دقیقا نمی دانند فاینانس و مفاهیمی از این دست دقیقا چه معنایی دارند!

سلطانی افزود: اخیرا نیز یکی از رسانه های محلی مصاحبه ای با بنده انجام داده بود که به دلیل عدم اشراف خبرنگار آن رسانه به مباحث تخصصی حوزه راه و ساختمان مسائل به گونه دیگری طرح شده بود که باعث ایجاد سو تفاهم گردیده بود.

مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی تصریح کرد: رسانه ها باید افراد دارای اطلاعات و تحصیلات مرتبط با موضوعات تخصصی را برای فعالیت انتخاب نمایند تا از بروز اشتباهات جلوگیری شود.

وی در ادامه آموزش خبرنگاران و آشنایی با مفاهیم و موضوعات تخصصی را یکی از راهکاری های اساسی برای جلوگیری از برروز اشتباهات در انتشار اخبار و طرح مسائل تخصصی عنوان کرد و اظهارداشت: در راستای آموزش خبرنگاران اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی آمادگی خود را جهت هر گونه همکاری و برگزاری کلاس های آموزشی اعلام می دارد.

و در پایان ازعملکرد پایگاه سازه خبر به عنوان نخستین و پربازدیترین رساینه تخصصی صنعت راه و ساختمان در شمالغرب کشور قددرانی نمود.

تهیه و تنظیم: سرویس گفتگوی سازه خبر

عکس: صدف موذنی

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir