رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با “سازه خبر”:* فناوری و خلاقیت وارد صنعت ساختمان نشده است / کشور برای پیشرفت به مهندس نیاز دارد / “سازه خبر” نقش حساسی در جامعه مهندسی ایفا می کند | پایگاه سازه خبر
شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ | Saturday, 8 May , 2021
شناسه خبر:38171    ۶ دی ۱۳۹۹ - ۸:۴۴
رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با “سازه خبر”:
فناوری و خلاقیت وارد صنعت ساختمان نشده است / کشور برای پیشرفت به مهندس نیاز دارد / “سازه خبر” نقش حساسی در جامعه مهندسی ایفا می کند

رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی گفت: فناوری و خلاقیت وارد صنعت ساختمان نشده است، ارتباط واقعی بین صنعت و دانشگاه وجود ندارد، کشور برای پیشرفت به مهندس نیاز دارد، میزان صادرات شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری استان ۳۲ برابر شده است و ” سازه خبر” نقش حساسی در جامعه مهندسی ایفا می کند.

به گزارش سازه خبر، دکتر عبدالرضا واعظی رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی میزبان پایگاه ” سازه خبر” نخستین و پربازدیدترین رسانه تخصصی صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور بود به سوالات خبرنگاران این رسانه دیجیتالی پاسخ داد.

وی در ابتدا با بیان اینکه فعالیت “سازه خبر” به عنوان یک رسانه تخصصی در حوزه راه ساختمان در شمالغرب کشور اتفاق بسیار خوبی است و از آن مهمتر اینکه نام سازه برای آن انتخاب شده است نشان دهنده رسالت و نگرش متفاوت مدیران پایگاه “سازه خبر” به موضوع است اظهار داشت: نقش و جایگاه این رسانه در جامعه مهندسی بسیار مهم و حساس بوده و فعالیت تخصصی پایگاه سازه خبر در منطقه می تواند منجر به اتفاقات بسیار خوب برای مهندسان شمالغرب کشور باشد.

واعظی در ادامه عمده مشکل جامعه مهندسی کشور را تفکر صرف سخت افزاری عنوان کرد و اظهار داشت: برای پیشبرد تفکر سخت افزاری سازه ای که یک مفهوم مشترک بین رشته هاست باید به تفکر نرم افزاری توجه ویژه ای شود آنچه که تاکید بر آن لازم بوده این است که تمامی مشکلات با سازه قابل حل نیست بلکه موضوع فرهنگ نیز باید حتما مورد توجه قرار گیرد که فرهنگ حلقه مفقوده فعالیت های مهندسی ما در سطح کشور است برای مثال مشکل آب یا مسکن در کشور صرفا با سازه حل نمی شود بلکه باید تغییر نگرش و عملکردها صورت بگیرد. بواقع در کشورمان مهندسان با دانش و تجربه ای فعالیت می کنند ولی متاسفانه تفکر غالب در این میان نگاه فیزیکی به مسائل است.

وی در ادامه تصریح کرد: واقعیت این است که صنعت ساختمان کشور از عدم وجود اصالت رنج می برد همه ما شاهد هستیم که در همه شهرها سازنده ها هرگونه که دلشان بخواهد اقدام به احداث ساختمان می کنند و در این زمینه هیچ توجهی به تاریخ، فرهنگ و تمدن کشور ندارند و عملا و علنا می توان گفت صنعت ساختمان در کشورمان فاقد اصالت است اما در کشورهای توسعه یافته اینگونه نیست بطوریکه مثلا در کشور آلمان سازندگان مسکن موظف هستند اصالت در ساخت و ساز ها را حتما رعایت کنند.

وی افزود: بواقع باید در پشت هر تفکر سازه ای تفکر و نگرش عمیقی نسبت به اصالت و فرهنگ  منطقه وجود داشته باشد.

 

 

 

رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی در ادامه عدم وجود خلاقیت، نوآوری و فناوری در صنعت ساختمان کشور را یکی از کمبود های بزرگ این حوزه عنوان کرد و گفت: صنعت ساختمان کشور تا به حال خلاق و نوآور نبوده است و فناوری وارد این بخش نشده که دلیل اصلی آن وجود تقاضای زیاد نسبت به عرضه است و اینکه مسکن به یک کالای سرمایه ای تبدیل شده است نه رفاهی! از سوی دیگر دخالت دولت در این عرصه  و علنا رقابت آن با بخش خصوصی باعث شده تا سطح انتظار مردم کاهش بیاید، سازندگان دیگر به فکر کیفیت و ارتقای آن و خلاقیت نباشند و در نهایت نوآوری و فناوری دیگر جایی در ساخت و سازها و فعالیت های فنی و مهندسی ما نداشته باشد.

واعظی در ادامه اظهارداشت: یکی دیگر از مشکلات حوزه ساخت و ساز در کشور ارزان بودن انرژی است و این مسئله باعث شده است تا مهندسان توجه چندانی به احداث ساختمان هایی نداشته باشند  که بتواند هزینه های انرژی را کاهش دهد و مصرف کمتری داشته باشد و علنا سازمان های ناظر نیز توجهی به اجرای دقیق مبحث ۱۹ ندارند چون انرژی در هزینه ها چندان محلی از اعراب ندارد و این باعث شده ساخت و سازها کیفیت چندانی نداشته باشد و باز هم نوآوری و فناوری نادیده گرفته شود.

وی مشکلات سازه ای در کشور را مختص صنعت ساختمان نداست و گفت: در حوزه سازه های هیدورلیکی نیز دارای مشکلاتی هستیم اینکه با سد سازی آب منطقه ای را به منطقه دیگر منتقل کنیم حرکت چندان علمی و درستی نیست  به طور مثال مردم کاشان در یک منطقه کویری با حفر قنات به زندگی با آب کم عادت داشتند اما با سد سازی و انتقال آب به آن منطقه مردم به پر آبی عادت کردند و اقدام به ایجاد فضای سبز و باغ نمودند و حتی سبک معماری و الگوهای مصرفشان  بواسطه پر آبی تغییر کرد که با بروز کم آبی امکان تامین آب فراهم نشد و نهایتا نارضایتی پیش آمد که می بینیم علنا در حوزه ساخت سازه های هیدرولیکی نیز مشکلاتی وجود دارد و همچنان به موضوع فرهنگ توجهی نشده است.

رئیس پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی در بخش دیگری از این گفتگوی اختصاصی با ” سازه خبر” به موضوع عدم  ارتباط واقعی صنعت و دانشگاه نیز اشاره کرد و گفت:  متاسفانه تا زمانیکه سیستم آموزشی ما مقاله محور است و ارتباط واقعی بین صنعت و دانشگاه وجود ندارد و تولیدات علمی در دانشگاهها و مراکز علمی در تولیدات صنعتی ما نقش ایفا نمی کنند نباید انتظار تحول در صنعت را داشته باشیم در حال حاضر بهترین مقالات و پژوهش ها توسط متخصصین در کشور انجام می شود ولی متاسفانه اکثر آنها آرشیو شده و بایگانی می گردد. در صورتیکه در کشورهای توسعه یافته برای فعالیت های علمی پژوهشی ارزش بسیار زیادی قائل می شوند و تولیدات علمی به سود آوری و کسب درآمد منجر می گردند.

وی در ادامه از گرایش خانواده ها به تحصیل فرزندانشان در رشته های علوم پزشکی انتقاد کرد و اظهار داشت: در حال حاضر به دلیل وجود مشکلات اشتغال برای رشته های فنی و مهندسی  و پول ساز بودن رشته های علوم پزشکی خانواده ها فرزندانشان را به تحصیل در رشته های گروه علوم پزشکی تشویق می کنند که من این اتفاق را اصلا خوب نمی بینم چراکه برای ساختن کشور به مهندس نیاز داریم مهندسانی که با خلاقیت و نوآوری در بخش های مختلف اثرگذار باشند و در این خصوص نیز باید فرهنگ  سازی در میان خانواده ها صورت گیرد. اگر این روند گرایش به رشته های علوم پزشکی ادامه پیدا کند کشور در آینده از حیث نخبگان و متخصصان فنی و مهندسی خالی خواهد شد.

رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی در بخش پایانی گفتگو با “سازه خبر” از افزایش ۳۲ برابری میزان صادرات شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری خبر داد و گفت: در سال گذشته با برگزاری   ۲۳۰۰ نفرساعت دوره آموزشی تخصصی  و بیش ۱۲۰۰ نفرساعت مشاوره  در زمینه های بازاریابی،مالی و حقوقی، شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی توانسته اند محصولات و خدمات خود را به ارزش بیش از ۹  میلیون و هشتاد هزار دلار  صادر کنند.
وی افزود: شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری توانسته اند در سالجاری محصولات و خدمات خود را به ارزش ۸۳۹ میلیارد ریال در داخل کشور به فروش برسانند و گردش مالی این شرکت ها  در سال ۹۸،بیش از ۲۴۶۹ میلیارد ریال بوده است  که نسبت به سال ۹۷، ۴۳۴ درصد رشد داشته است.

واعظی  با اشاره به تصویب  افزایش ۵۰ درصدی حمایت های مالی پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی از شرکت های فناور مستقر در مراکز رشد وابسته در نیمه دوم سالجاری گفت: در  هشت ماه سالجاری ۳۲  میلیارد ریال  از ایده های فناورانه حمایت  به عمل آمده است.
به گفته رئیس پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی، تعداد طرح ها و ایده های ثبت شده در سامانه پذیرش آنلاین پارک ،  در سال ۹۸  با افزایش ۵ برابری نسبت به سال ۹۷، به ۷۵۰ مورد رسیده و در ۷ ماهه سالجاری ۴۳۴ طرح جدید در این سامانه ثبت شده است.
وی با اشاره به افزایش تعداد شرکتهای دانش بنیان استان در سال  گذشته عنوان کرد: تعداد شرکتهای دانش بنیان استان،  از۹۲ شرکت در سال ۱۳۹۷  به ۱۶۲ شرکت در سال جاری رسیده است و از این تعداد، ۴۴ شرکت دانش بنیان در پارک علم و فناوری استان مستقر هستند.
واعظی یادآور شد: از  سال ۸۱ تا ۹۸  در مجموع حدود ۷۰ میلیارد ریال اعتبار برای حمایت از ۶۴۴ شرکت توسط پارک پرداخت شده و ۳۵۹ فناوری جدید با اشتغال زایی برای ۴۱۵۵ نفر ایجاد شده است و هم اکنون ۳۲۰  شرکت و موسسه فناور و دانش بنیان  در ۱۰ مرکز رشد و ۶ مرکزنوآوری پارک در حال فعالیت هستند و ۱۱۴۰  نفر به صورت مستقیم در این شرکتها مشغول به کار می باشند.

رییس  پارک علم و فناوری آذربایجان شرقی واعظی پیگیری ایجاد پارک علم و فناوری ویژه کودکان و نوجوانان در تبریز را از جمله برنامه های در دست اقدام برای سال جاری نام برد و گفت: با ایجاد این پارک دروس علوم دانش آموزان در مرکز خلاقیت و شکوفایی شبیه سازی می شود، همچنین در این پارک کافه نوآوری، کافه کتاب و رصدخانه ویژه نوجوانان و جوانان ایجاد می شود.

وی افزود: در راستای گسترش فعالیت پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی در مدارس و در میان دانش آموزان، ۶۰۰ دانش آموز به عضویت برنزی پارک علم و فناوری در آمده اند و از میان آنها دانش آموزان خلاق، نوآور و دارای ایده نیز به ترتیب به عضویت نقره ای و طلایی در خواهند آمد.

تهیه و تنظیم: سرویس گفتگوی سازه خبر

عکس از : صدف موذنی

 

 

 

 

 

 

 

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir