رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:* عملکرد ها شفاف و عاری از فساد است / حقوق اعضای هیئت مدیره نجومی نیست | پایگاه سازه خبر
شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ | Saturday, 8 May , 2021
شناسه خبر:36015    ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۳
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:
عملکرد ها شفاف و عاری از فساد است / حقوق اعضای هیئت مدیره نجومی نیست

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی از افزایش ساخت و سازها خبر داد، بر عملکرد شفاف و عاری از فساد اعضای هیئت مدیره سازمان تاکید کرد، انگیزه های مادی برخی مهندسین ناظر را عامل عدم تطابق ساخت و سازها با استاندارد ها عنوان نمود و در خصوص انتصاب یکی از اعضای هیئت مدیره به عنوان سرپرست یکی از سازمان های وابسته به شهرداری تبریز که مصداق بارز تعارض منافع است، اظهار نظر نکرد.

به گزارش سازه خبر، مهندس غلامحسین بابایی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی میزبان خبرنگاران پایگاه “سازه خبر” نخستین و پربازدیدترین رسانه تخصصی صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور بود و به سوالات خبرنگاران این رسانه دیجیتال پاسخ داد.

گفتگوی سازه خبر با وی به شرح زیر از نظر خوانندگان می گذرد:

 

افزایش  ساخت و ساز در ایام کرونا

غلامحسین بابایی در ابتدا از افزایش ساخت و ساز در ایام کرونایی سال جاری در سطح استان خبر داد و افزود: میزان تشکیل پرونده در نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۵ درصد افزایش یافته است و این امر نشانگر افزایش ساخت ساز در این مدت است.

وی تصریح کرد: همزمان با افزایش پرونده های ورودی به سازمان نظارت های سازمان نیز بر پروژه ها بدون وقفه با شدت بیشتری افزایش یافته است.

تطابق ساخت و سازها با اصول نظام مهندسی

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان شرقی در مورد میزان مطابقت ساخت و سازهای صورت گرفته در سطح استان با نقشه های تائید شده سازمان، اظهار داشت: استان آذربایجان شرقی از حیث مطابقت ساخت و سازها با نقشه های تائید شده نظام مهندسی و نظارت بر قوانین ساختمانی در سطح کشور از جایگاه مطلوبی برخوردار است و در این خصوص نظارت قابل قبولی اعمال می شود اما گاها انگیزه های مادی برخی مهندسین ناظرعامل عدم تطابق ساخت و سازها با استانداردها می شود.

وی درادامه به عدم رعایت اصول استانداردهای نظام مهندسی دراجرای برخی پروژه ها نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه مشاهده می شود  ساخت و سازها در برخی مناطق به دست افراد غیر متخصص انجام می شود که باعث عدم رعایت استاندارد های لازم می شود که این مسئله گاها تبعات جبران ناپذیری نیز در پی دارد.

 

 

دنبال روش جایگزین برای ارجاع کارهستیم

بابایی در بخش دیگری از گفتگوی اختصاصی خود با سازه خبر به موضوع ارجاع کار و روش آن نیز اشاره کرد و اظهار داشت: ارجاع کار در ابتدا در میان مهندسان به صورت رندوم و کاملا شفاف صورت می گیرد و سپس بر اساس توانایی افراد و ظرفیت کاری آن ها  تایید شده و نهایی می گردد.

وی اضافه کرد: البته این نوع ارجاع کار نیز مشکلات و ایراداتی دارد که با همکاری راه و شهرسازی در پی روش جایگزین بهتر و عادلانه تر برای ارجاع کار به مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان هستیم.

عملکرد هیئت مدیره شفاف است

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در پاسخ به این سوال خبرنگار پایگاه سازه خبرکه نظر شما در خصوص اینکه گفته می شود عملکرد هیئت مدیره دوره هشتم این سازمان طی سه سال گذشته شفاف نبوده است، چیست؟ اظهار داشت: بنده اعتقاد دارم عملکرد ها کاملا شفاف است بطوریکه هیچ یک از اعضای هیئت مدیره از حق امضای خود استفاده نمی کنند. فعالیت تمام اعضای هیئت مدیره و مصوبات و تصمیات اتخاذ شده به صورت شفاف و آشکار درسایت سازمان به صورت مرتب  منتشر می شود و اینکه شایعه شده اعضای هیئت مدیره نقشه با متراژهای بالا را امضا می کنند اصلا صحت ندارد.

نظام مهندسی عاری از فساد

غلامحسین بابایی همچنین در مورد مباحث مطرح شده در خصوص وجود فساد در سازمان نظام مهندسی ساختمان و گسترش این مباحث در میان مهندسان نیز گفت: نهایت دقت در بخش مالی سازمان انجام می گیرد و تمام امور مالی  پس از حسابرسی رسمی اعلام و در سایت سازمان به صورت شفاف منتشر می شود.

وی در مورد چرایی طرح این مباحث اظهار داشت: ممکن است نرسیدن نقشه به تعدادی همکاران دلیل این صحبت ها باشد ولی به جرات می توانم بگویم مباحثی از این دست صحت ندارد و فسادی در سازمان نظام مهندسی ساختمان وجود ندارد.

حقوق هیئت مدیره نجومی نیست

عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در خصوص شایعات مطرح شده در خصوص دریافت حقوق های نجومی توسط اعضای هیئت مدیره این سازمان گفت: اعضای هیئت مدیره به هیچ وجه حقوق های نجومی دریافت نمی کنند بلکه حقوق دریافتی آنها نسبت به مسئولیتی که دارند کم هم می باشد و و مطابق با حقوق دریافتی یک کارمند عادی در یک اداره دولتی است.

وی در مورد نحوه تعیین حقوق اعضای هیئت مدیره نیز عنوان کرد: حقوق اعضای هیئت مدیره سازمان در جلسه ای با حضور تمامی اعضا به صورت شفاف تعیین و تصویب می شود و مشکلی در این باره وجود ندارد.

 

 

از خودشان بپرسید!

غلامحسین بابایی در پاسخ به این سوال که آیا انتصاب یکی از اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی به عنوان سرپرست یکی از سازمان های وابسته به شهرداری تبریز مصداق بارز تعارض منافع نیست ؟ اظهار نظر نکرد و فقط گفت: در این باره بهتر است از خوده ایشان سوال کنید!

انجام فعالیت ها به صورت غیر حضوری

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در پایان از اهتمام این سازمان به انجام اکثر امورات در ایام کرونایی به صورت غیر حضوری خبر داد و گفت:  در حال حاضر بررسی نقشه ها به صورت الکترونیکی انجام می شود و مراجعه حضوری به سازمان به حداقل رسیده است و سمینارها و دوره های آموزشی نیز به صورت آنلاین برگزار می شود که به شدت مورد استقبال اعضای این سازمان قرار گرفته است و بیش از ۱۱ هزار نفر در این دوره ها شرکت کرده اند.

وی افزود: موفقیت در برگزاری دوره های آموزشی تا حدی بوده است که از خارج  نیز در این دوره ها شرکت کرده اند.

گفتگو از سرویس مصاحبه سازه خبر

عکس از: صدف موذنی

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir