یادداشت*از انتخاب هیئت رئیسه نظام مهندسی تا سقوط اخلاق! | پایگاه سازه خبر
شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ | Saturday, 8 May , 2021
شناسه خبر:38237    ۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۶
یادداشت
از انتخاب هیئت رئیسه نظام مهندسی تا سقوط اخلاق!

پس از هفته ها کش و قوس شنبه هفته جاری اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی بالاخره توانستند اعضای هیئت رئیسه این سازمان را برای سال آخر این دوره هیئت مدیره انتخاب کنند.

فارغ از نتیجه این انتخاب که هفته ها به طول انجامید نکته بسیار مهمی که به چشم آمد و هویدا شد سقوط اخلاق در این چند هفته بود.

برای بررسی موضوع بهتر است به اردیبهشت امسال بازگردیم، زمانیکه از جانب شهردار تبریز یکی از اعضای هیئت مدیره به عنوان سرپرست یکی از سازمان های تابعه شهرداری تبریز منصوب شد. طبیعتا بر اساس بخشنامه های ابلاغی از سوی وزارت راه و شهرسازی این عضو هیئت مدیره مشمول بخشنامه تعارض منافع بود و این مورد در همان روزها از جانب “سازه خبر” به عنوان نخستین و پربازدیدترین رسانه تخصصی صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور مورد طرح وحتی پیگیری قرار گرفت منتها جواب روش و واضحی از جانب هیئت رئیسه وقت و حتی اعضای هیئت مدیره دریافت نشد و ظاهرا هئیت رئیسه وقت ترجیح می دادند به موضوع، ورود علنی نداشته باشند. طی تابستان و پاییز امسال نیز “سازه خبر” با انتشار یادداشتها و گزارش هایی ضرورت تعیین تکلیف و شفاف سازی در این خصوص را متذکر می شد که حتی در خصوص روشن شدن وضعیت عضو مشمول بخشنامه تعارض منافع مصاحبه هایی نیز با مدیرکل راه و شهرسازی استان و رئیس وقت سازمان نظام مهندسی استان انجام داد که مدیرکل راه و شهرسازی استان استعفای این عضو را ملاک قرار داده و رئیس وقت سازمان نظام مهندسی استان نیز از اظهار نظر در این خصوص کاملا خودداری کرد ولی علنا اعضای هیئت مدیره که به صورت رسمی تمایلی به اظهار نظر نشان نمی دادند در شبکه های اجتماعی و جلسات هماهنگی و… به صورت غیر رسمی به مخالفت و یا حمایت می پرداختند تا اینکه موعد انتخاب هیئت رئیسه فرا رسید.

آنچه که واضح و مبرهن بوده این است که “سازه خبر” همواره در پی روشنگری بوده و خود را به عنوان رسانه تخصصی حوزه راه و ساختمان پیگیر مطالبات بیش از ۳۳ هزار عضو سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی دانسته و می داند و از اردبیهشت تا آذر ۹۹ همواره ضرورت تعیین تکلیف عضو مشمول بخشنامه تعارض منافع را گوشزد کرده است و چون جواب شفافی برای اطلاع رسانی به مخاطبان خود دریافت نمی کرد اقدام به انجام مصاحبه با آن عضو مورد بحث نمود که اتفاقا روشنگری های بسیاری نیز در آن مصاحبه صورت گرفت که پس از آن موج هجمه ها و اتفاقات بسیاری علیه این رسانه آغاز شد که به تعبیری سقوط اخلاق بود.

توهین، افترا، تهمت و تهدید جزو مواردی بود که پس از انتشار مصاحبه آن عضو مورد بحث به سمت “سازه خبر” گسیل پیدا کرد که عمده آنها از جانب آیدی های بدون هویت در شبکه های اجتماعی صورت می گرفت ولی این موارد نه تنها تردیدی در اهداف و برنامه های رسانه ای و اطلاع رسانی “سازه خبر” ایجاد نکرد بلکه عزم این تیم رسانه ای را راسخ تر نمود تا با هدف مطالبه گری وشفاف سازی در حد توان و بزاعت اقدام نموده و عمل نماید.

نکته جالب توجه این است که طی ماه های اخیر وقتی موضوع مشمول بودن آن عضو هئیت مدیره به بخشنامه تعارض منافع به طرق مختلف در قالب یادداشت، مصاحبه و…مطرح می شد هرگز آن فرد و اطرافیانش از دایره ادب و احترام خارج نشده و بی اخلاقی ننمودند ولی تنها با انتشار یک مصاحبه که به هیچ وجه جانب دارانه نبود موج همجمه ها آغاز شد و حتی اوضاع به گونه ای شد که یکی از اعضای هیئت مدیره با لحنی طلبکارانه بیان کرد که شما حق نداشتید با وی مصاحبه کنید!!! بواقع برای خود ما نیز جالب است که ریشه و دلایل چنین لحن طلبکارانه و تهدیدآمیزی چیست و از کجا نشات می گیرد و چرا چنین برآشفته می شوند؟ آیا بحث منافع گروهی در میان است یا اینکه منافع فرد یا افرادی به خطر می افتد؟!

حال با نگارش این مطلب اینگونه به ذهن ها متبادر خواهد شد که “سازه خبر” وام دار گروه، جریان یا فرد خاصی است که در این خصوص نیز باید گفت همچنان اعتقاد داریم حضور آن عضو هیئت مدیره در شهرداری تبریز دقیقا مصداق بارز تعارض منافع است و بحثی در این میان نیست اما سوالی که مطرح می شود این است که چرا این هجمه ها، آشفتگی ها و اعتراض ها از سوی مخالفان از اردیبهشت تا آذر امسال به صورت علنی صورت نگرفت؟! و صبوری پیشه کردند تا ببیند مار به دست چه کسی شکار خواهد شد! و آیا فرد مورد نظر کاندیدای ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان خواهد شد یا خیر؟ و سپس اقدام به تخریب و بد اخلاقی نمایند!

به هر حال موضوع برای ” سازه خبر”  بسیار شفاف و عیان است و ترکیب هیئت رئیسه منتخب نشان می دهد که چه اتفاقی افتاده است و این رسانه همواره تلاش کرده با مشی مطالبه گری خود در حد امکان شرایط را برای مخاطبان خود تبیین و روشن کند.

در پایان باید تاکید کنم “سازه خبر” از ابتدا تا کنون مستقل پیش رفته و شفاف عملکرده است ولی مسئولیت برداشت ها و تفسیرهای گاها متناقض و مقرضانه برخی خواص را بر عهده ندارد.

سید حسین هاشمی

مدیر مسئول

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir