عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگوی اختصاصی با سازه پرس( قسمت دوم):* ضرورت غبارروبی از نگین های تبریز/ از شهردار تبریز نباید انتظار معجزه داشت/ سازه پرس می تواند راه گشا باشد | نخستين پايگاه خبری صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور
دوشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۷ | Monday, 24 September , 2018
شناسه خبر:9781    ۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگوی اختصاصی با سازه پرس( قسمت دوم):
ضرورت غبارروبی از نگین های تبریز/ از شهردار تبریز نباید انتظار معجزه داشت/ سازه پرس می تواند راه گشا باشد

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگوی اختصاصی با سازه پرس بر ضرورت غبارروبی از نگین های تبریز تاکید کرد و در خصوص انتخاب شهردار جدید تبریزگفت: از آقای شهین باهر نباید انتظار معجزه داشت.

به گزارش سازه پرس قسمت نخست مصاحبه اختصاصی پایگاه خبری سازه پرس با دکتر جلال سالک هفته گذشته منتشر شد، قسمت دوم و پایانی این گفتگو به شرح زیر از نظر خوانندگان این پایگاه خبری تحصصی حوزه راه وساختمان می گذرد:

 

نگین های تبریز باید غبار روبی شده و معرفی گردند

جلال سالک در خصوص تبریز و پروژهای اجرا شده در آن گفت: تبریز یک شهر با پتانسیل بسیار بالاست  که مهمترین پتانسیل آن سهم بالای تبریزی ها در اقتصاد کشور است و این نکته ایست که باید مورد توجه قرار گیرد. ارگانهای ذیربط از این سهم و نفوذ می توانند استفاده ویژه ای انجام دهند سازمانهای همچون راه و شهرسازی، استانداری، شهرداری و… باید با انجام برنامه ریزی های مدون در صدد استفاده از سرمایه های تبریزی ها باشند که متاسفانه در این زمینه ضعفهای بسیاری مشاهده می شود.

وی افزود: به شخصه سرمایه گذاران مشتاقی را دیده ام که به خاطر مسائل بروکراتیک اداری از سرمایه گذاری در تبریز منصرف شده و به سایر استانها مهاجرت کرده اند. باید به خاطر اعتلای نام تبریز روند بروکراسی ادارات تصحیح شود و با فراغ بال از سرمایه گذاران حمایت گردد.

این استاد دانشگاه سپس اظهار داشت :مهمترین شاخصه های یک شهر به لحاظ شهرسازی نگین های آن شهر هستند.نگین های شهری مناطق شاخصی در سطح شهرها هستند که باعث جذب گردشگر می شوند. رودخانه ها، پارکها، موزه ها، ساختمانهای تاریخی و مدرن، میدانهای زیبا و… جزو نگین های شهری محسوب می شوند و هر چه نگین های شهر بیشتر باشند شهر بیشتر به چشم آمده و مخاطب بیشتری جذب خواهد کرد.

وی ادامه داد: تبریز از دیرباز دارای نگین هایی است که ما نتوانسته ایم آنها را به خوبی حفظ کرده و معرفی نماییم. به طور مثال بازار تاریخی تبریزهمچون دریای نور و کوه نور ارزشمند است که زیر خاک مدفون مانده است چراکه نتوانسته ایم آنرا در حد شان و جایگاهش به دنیا معرفی کنیم اما سایر کشورها در این زمینه ها بسیار عالی عمل کرده اند. به طور مثال  طرحی در موزه گوگن هایم بیلبائو اجرا شد به نام بیلبائو افکت که با اجرای آن در شهر نه چندان توریستی بیلبائو در سال اول ۲ میلیون گردشگر از این شهر و موزه بازدید کردند و از اجرای آن طرح هتلها، رستورانها و سایر اماکن دیدنی و تفریحی سود بردند. ما باید از این دست نمونه ها، الگوبرداری کنیم.

سالک تاکید کرد: در حال حاضر تبریز دارای یک بازار تاریخی عالی و خانه های بسیار زیبای بجا مانده از دوره قاجار است که باید به دنیا معرفی شوند. ما به عنوان میراث داران تبریز موظفیم نگنین های شهر تبریز را غبار روبی کرده و برق بیاندازیم و با کیفیتی درخور این آثار، به دنیا عرضه نماییم. از سوی دیگر ساخت و سازهای جدید را با فکر، برنامه ریزی و هزینه مناسب به نگین های جدید شهرمان اضافه نماییم. در این راستا همت مسئولان و یاری و همکاری متخصصان معماری و شهرسازی راه گشا خواهد بود. نکته قابل ذکر ضروری در این میان این است که ما باید مطابق با استانداردهای روز دنیا حرکت و عمل نماییم. اگر خود نمی توانیم، از معماران و تجربه های سایر کشورها استفاده کنیم. به طور مثال هیچ ایرادی ندارد ازمعمارانی همچون زاها هدید بخواهیم یک پروژه خوب در کشور و شهرمان طراحی و اجرا کند. با این کار دارایی های یک شهر افزایش یافته و ارزش افزوده برای آن شهربه دست خواهد آمد و همچنین حضور تفکرها و توانایی های دیگر می تواند منجر به آموزش معماران داخلی شده و موتور محرکه ای برای پیشرفت در کشور باشد.

اگر امروز در شهرمان زاها هدید، رنکول هاوس، فرشید موسوی، بهرام شیردل، رضا دانشمیر و … پروژه هایی را اجرا کنند من نوعی هم سعی خواهم کرد به عنوان معمار کارهایم را به استانداردهای آنها برسانم و خودم را بالا بکشم.

 

شهردار باید مدیر باشد / از آقای باهر نباید انتظار معجزه داشت

جلال سالک در این بخش از مصاحبه اختصاصی با سازه پرس در مورد انتخاب ایرج شهین باهر به عنوان شهردار تبریز گفت: اینکه شهردار یک شهر در حوزه شهرسازی متخصص باشد کافی نیست مهمتر از آن شهردار یک شهر باید مدیر باشد. اما مدیری که در حوزه مدیریت شهری متخصص است در کنار آن بینش شهرسازی نیز دارد خیلی تواناتر است. نمونه آن هم در دنیا قبلا اتفاق افتاده است. شهردارانی که تخصص شهرسازی داشته اند شهرشان خوب پیشرفت کرده است. پاریس نمونه بارز این مسئله است  پاریس در دوره های مختلف شهردارانی متخصص در حوزه شهری را به خود دیده است هاووس مان چهره جدید را در پاریس ایجاد کرد و میتران، ژاک شیراک نیز آن راه را ادامه داد.

وی افزود: در تبریز هم شهردار شدن آقای باهر یک اتفاق خوب است وی هم در حوزه مدیریت دارای تخصص است و در حوزه شهرسازی نیز متخصص بوده و درد کشیده می باشد. به نظر من آقای باهر درد حاشیه نشینی را بیشتر از سایر شهردارن تبریز چشیده و دغدغه بیشتری نسبت به این موضوع دارد. اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که تمام کارها را یک نفر انجام نمی دهد بلکه یک طیف انجام می دهد این طیف نیروهای شهرداری در شهرداری هستند که قبل از وی بوده اند و پس از ایشان نیز خواهند بود. من مطمئن هستم آقای باهر حرکات مثبت و مفیدی خواهد کرد ولی نباید از ایشان انتظار معجزه داشته باشیم. چراکه شهردار تغییر کرده و طیف اداره کنندگان و ساختار شهرداری عوض نشده است. البته مدیر می تواند آنها را در جهت درستی هدایت کند و سوق دهد ولی واقعیت این است که مشکلات در لایه های بالا نیست بلکه در لایه های پایین قرار دارد.

 

 

مهندسان باید از نظام مهندسی حمایت کنند

دکتر جلال سالک در ادامه در خصوص دستور جدید وزیر راه و شهر سازی مبنی بر حذف واریز ۵ درصد از دستمزد مهندسان ناظر به حساب سازمان نظام مهندسی اظهار داشت: به نظر من این ۵درصد از حق الزحمه مهندسان که به حساب نظام مهندسی واریز می شد رقم چندان تعیین کننده ای نیست که مهندسان را با مشکل مواجه کند ضمنا اینکه این ارقام در نظام مهندسی برای خود مهندسان هزینه می شود. یک ساختمان خوب ساخته می شود، تامین امکانات از جمله آمفی تئاتر، استخر، سالن ورزشی، کتابخانه و سایر امکانات رفاهی از همین ارقام تامین می شود.

وی افزود: هرچه بتوانیم سازمان نظام مهندسی را تقویت کنیم به نفع مهندسان است، بواقع ما مهندسان باید حق عضویت بدهیم. حتی درصدی از درآمد خود را نیز بدهیم تا سارمان نظام مهندسی بتواند امکانات و خدمات بیشتری ارائه کند و در پی حق و حقوق جامعه مهندسان باشد. بواقع هر چه تشکلهای صنفی مهندسان همچون نظام مهندسی تقویت شوند مهندسان تقویت می شوند و این مهم زمانی محقق می شود که مهندسان افرادی را برای عضویت در هیئت رییسه نظام مهندسی انتخاب کنند که بتوانند از حق و حقوق آنها به خوبی دفاع کنند.

 

تبریز۲۰۱۸ نیازمند اقدام فوری / مردم درگیر کار شوند

این عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص رویداد تبریز ۲۰۱۸ نیز گفت: وقتی در شهر اتفاقی می افتد نیازمند سخت افزار و نرم افزار است در بحث تبریز ۲۰۱۸ دیگر کار از تامین سخت افزار گذشته و باید به فکر نرم افزار بود. باید با انجام برنامه ریزی های سریع و فوری اقدام به برنامه ریزی جهت اجرای جشنواره ها، مسابقات، جنگ های شادی و گردهمایی های مردمی کرد. باید در زمینه برگزاری جشنواره های موسیقی و تئاتر برنامه ریزی نمود. در این راستا باید مردم را درگیر کار نمود مخصوصا پس از نوروز که آب و هوای تبریز بسیار مطلوب است می توان برنامه های متنوعی طراحی کرد. روی هم رفته باید بگونه ای عمل کرد که در این ایام هیچ یک از سالنهای تبریز تایم خالی نداشته باشند.

 

سازه پرس راهگشا در صنعت ساختمان

دکتر جلال سالک در بحش پایانی این مصاحبه در خصوص پایگاه خبری سازه پرس نیز گفت: تمام فعالیت هایی که در جهت پیشرفت مسائل حرفه ای و علمی مخصوصا در حوزه  صنعت راه و ساختمان  انجام شود خوشحال کننده است و قطعا سازه پرس می تواند در جهت ارتقا کیفیت این صنعت در شمالغرب کشور راهگشا باشد.

وی افزود: این رسانه تخصصی باید ارتباط خود را با فعالان حوزه ساختمان در بخش تولید، ساخت و مهندسی بیشتر کند تا بتواند مسائل و مشکلات فعالان این عرصه را به گوش مسئولان برساند.

 

 

(پایان قسمت دوم)

مصاحبه و تنظیم:

سید حسین هاشمی

لادن پرنور

 

     ارسال به دیگران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir