یادداشت *ده روش نوآورانه بکارگیری متریال بتن | نخستين پايگاه خبری صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور
دوشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۷ | Monday, 24 September , 2018
شناسه خبر:9470    ۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۵
یادداشت
ده روش نوآورانه بکارگیری متریال بتن

از بین مصالح  ساختمانی , بتن امکان ایجاد تنوع در ساختار و بافتار و الگوهای تمام شده سازه ، به ما میدهد . ترکیب مواد تشکیل دهنده آن ، شکل ، بافت، قالب کار و رنگ بندی شانس طراحی خلاقانه را بیشتر می کنند.

در این مقاله مجموعه ای از ۱۰ پروژه نوآورانه و الهام بخش بتنی را جهت ارائه گونه گونی روش های استفاده از بتن در سازه استفاده کرده ایم .

۱-دبیرستانی با دیوارهای مچاله شده

گروه طراحی: معماران Wiesflecker

موقعیت: استرالیا

سال ۲۰۱۶

در این دبیرستان در یکی از وجوه ساختمان از ساختار سه بعدی بتن که از سقف تا کف طبقه اول امتداد یافته برای ارائه ایده پروژه استفاده شده است . کانسپت طراحی برگه های مچاله شده دانش آموزان است .

۲-خانه ساده

معمار : Moon Hoon

موقعیت: کره جنوبی

سال ۲۰۱۷

مساحت: ۲۰۶ متر مربع

در این جزیره آب و هوما عامل موثر غالب است و این عامل دائما در حال تغییرات سریع است . صخره های بازالتی همه جای جزیره موجودند و تپه های کوچک از این جنس بتعداد ۳۵۰ تا هدر اغلب نقاط جزیره به چشم میخورند . این مکان از جهات پوشش خاص گیاهی و نوع آب و هوا که مشابه مناطق استواییست در کره جنوبی شاخص می باشد و یادآور خاطرات دوران تبعیدگاه بودن آن در گذشته ، است. نوع متریال انتخابی برای ساره این خانه در هماهنگی با صخره های موجود در جزیره و مقاوم به آب و هوای جزیره،  است .

۳-خانه ۹ * ۲۰

گروه طراحی:  معماران S

موقعیت: مکزیک

مساحت: ۲۲۷مترمربع

سال ۲۰۱۶

عنوان پروژه از ابعاد پلان خانه اقتباس شده است . این سازه در میان ساختمان های هم شکل مجاور خود در راسته یک خیابان در راستای اجرای کانسپت مسکن مشابه طراحی و ساخته شده که تحت تاثیر گرایشات معماری تجاری با اهداف قابل توجیه است .برای بیان ساده و بهینه این ایده از متریال بتن استفاده شده است .

۴-قلعه Casa via

گروه طراحی: معماران Panzeri

موقعیت: سوئیس

هدف پروژه، ایجاد کنتراست و فضاسازی  با استفاده ازایجاد بافت در  بتن و خواص رنگ پذیری بتن( بتن سیاه )  است .

( بتن سیاه )

 

 

 ۵-خانه بی نقش

معمار: Wotopia Lab

موقعیت: چین

مساحت: ۲۵۰ متر مربع

سال ۲۰۱۷

طراح پروژه در مورد ایده طراحی خود می گوید: ” می خواستم مجموعه روابط دوگانه ای را ایجاد کنم . این مجموعه روابط مابین من و هنرمند، ایسوزاکی و من ، پروژه قدیمی و جدیدم ، منازل مجاور و خانه هنرمند، نقاشی های هنرمند و محل اقامتش، مرا به طراحی این خانه هدایت کرد .

 

۶-Foro Boca

گروه طراحی: معماران Rojkind

موقعیت: مکزیک

مساحت: ۵۴۱۰مترمربع

سال ۲۰۱۷

۷- منازل کاتالانیا

معمار: Agustin Lozada

موقعیت: آرژانتین

مساحت: ۱۱۰ مترمربع

سال ۲۰۱۷

منازل Casa Catalinas منازل خانودگی هستند که در کوه Cordoba در مساحتی قریب به ۵۰۰۰فوت مربع به دور از شهر ساخته شده اند .این پروژه جهت خانه دار کردن خانواده های جوان با درآمد متوسط اجرا شد .با توجه به سبک زندگی در این منازل ، انتخاب متریال بر مبنای سادگی نگهداشت و کم هزینه بودن اجرای پروژه، بوده است.

۸- َAntoine

گروه طراحی:معماران BEREAU

موقعیت: سوئیس

سال۲۰۱۴

َAntoine ادای احترام به تجربه زندگی در کوهستان آلپ است .کابین چوبی کوچکی که در قلب یک سنگ بتنی قرار گرفته است برای زندگی یک مرد در صخره های آلپ در نظر گرفته شده است .این طرح با نگاهی به سابقه سنت های سوئیسی ها که برای خود پناهگاه های پنهان در دل صخره ها با چشم انداز های بسیار وسیع می ساختند، ساخته و طراحی شده است و اساس ایده ساخت آنها کانسپت استتار نظامی است .

 ۹-گل رز شهر Vierschach

گروه طراحی: معماران Pedvilla

موقعیت: ایتالیا

مساحت: ۶۴۶ مترمربع

سال۲۰۱۶

استودیو پادویلاسازه ای به رنگ گل رز برای ایستگاه آتش نشانی شهر Viersvhavh ایتالیا طراحی کرده است. گرچه اولویت طراحی با سادگی و خوانایی بوده اما درون سازه چالش هایی مطرح شده است . پوسته بیرونی بتنی است و با عنوان LiaPor مطرح می شود و نوعی بتن سبک است که تنش های سازه ای و استاتیکی را به چالش می کشد و نیز عایق حرارتی نیز هست .

۱۰-خانه پوسته پوسته

گروه طراحی: معماران Stpmj

موقعیت: کره جنوبی

مساحت: ۲۰۸مترمربع

سال۲۰۱۷

در این سازه بدنبال روشهای جدید ریخته گری بتن هستیم . نمای بتنی به شکل پوسته های زمین اجرا شده شده است. موضوع قابل اشاره در نمای این پروژه کنجکاوی در ترکیبات بتن، ریخته گری و واکنش به نتایج حاصله از آن ، است .

 

لادن پرنور

کارشناس مهندسی معماری

     ارسال به دیگران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir