عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز در گفتگوی اختصاصی با سازه پرس:* شهر زیبایی نساخته ایم / شهردار تبریز شنونده خوبی باشد | نخستين پايگاه خبری صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور
دوشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۷ | Monday, 24 September , 2018
شناسه خبر:9269    ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۳
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز در گفتگوی اختصاصی با سازه پرس:
شهر زیبایی نساخته ایم / شهردار تبریز شنونده خوبی باشد

 

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز بر اداره شهر با استفاده از ظرفیت نخبگان و لزوم توجه به نظرات آنها توسط مسئولان شهری مخصوصا شهردار جدید کلانشهر تبریز تاکید کرد.

اشاره:

حبیب شاه­ حسینی در سال ۱۳۵۶ در تبریز به دنیا آمد و به دلیل علاقه به ریاضیات و به توصیه دوستان وارد رشته معماری شد. در سال ۱۳۷۴ وارد دانشگاه آزاد اسلامی تبریز شد و پس از ورود به دانشگاه بدلیل عدم مهارت کافی در طراحی دست آزاد احساس عدم علاقه به رشته معماری داشت که پس از مشورت با یکی از اساتید به مدت ۳ ماه دوره نقاشی گذرانده و بعد از ترم ۳ و با کسب مهارت طراحی دست آزاد  به رشته معماری علاقه مند شد. پس از سال ۱۳۸۴ تدریس در دانشگاه­ها و کار با مهندسین مشاور را آغاز کرد. حضور در دانشگاه و نیز احساس نیاز به کسب تجربه و بروزرسانی اطلاعات خود در زمینه دانش معماری برای وی انگیزه ای برای ادامه تحصیل شد. وی در سال ۱۳۸۷ برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در رشته معماری منظر وارد دانشگاه UPM مالزی شده و در سال ۱۳۹۳ فارغ التحصیل گردید. پس از بازگشت به ایران به تدریس در دانشگاه ادامه داد و همزمان دفتر شخصی خود را راه اندازی کرد.

گفتگوی اختصاصی پایگاه خبری سازه پرس با دکتر حبیب شاه حسینی به شرح زیر می باشد:

 • تدریس دروس در دانشگاه چه چیزهایی به عنوان یک معمار به شما اضافه کرده است؟

وی در پاسخ به این سوال به نقل از یک پروفسور در مالزی گفت: -اگر می­خواهی جوان بمانی باید با جوان­ها باشی- برای داشتن نشاط باید با جوان­ها باشی- افراد جوان به دنبال ایده­پردازی هستند و این نوآوری باعث می­شود تلاش کنید حرکت روبه جلو داشته باشید. بودن در محیط دانشگاهی از نظر روانی موجب نشاط می­شود و به شما این احساس القا می­شود که تحت نظر دانشجویان هستید و دائما تلاش خواهید کرد اطلاعاتتان را بروز کنید و بسط دهید. و قطعا باعث می­شود احساس اعتماد به نفس داشته باشید.

 

 • فضای آموزشی داخل کشور را در مقایسه با خارج از کشور چگونه ارزیابی می کنید؟

یکی از بزرگترین ایراداتی که در سیستم آموزشی کشور خود را بروز داده است کم بودن نشاط و حس رقابت بین دانشجویان است. درحالیکه در خارج از کشور این مقوله بسیار پررنگ است. در خارج از کشور بحث ادامه تحصیل به دلیل علاقه است، اما در ایران بحث مدرک­گرایی موج می زند. در خارج از کشور بحث محدودیت زمانی برای اتمام دوره تحصیلات تکمیلی مطرح نیست. مهم کیفیت پروژه­ای است که در دوره تحصیلات تکمیلی انتخاب کرده­اید منتهی در ایران انتظار داریم ۲ ساله کارشناسی ارشد بگیریم و یا ۴-۵ ساله دکتری را تمام کنیم. سیستم داخل و خارج کشور بسیار متفاوت است و اساتید، دانشجویان، سیاست، فرهنگ، اقتصاد عوامل تاثیرگذار در ضعف حرکت رو به تعالی هستند.

 

 • نیازهای آموزشی دانشجوی معماری برای بازار کار چیست؟

افراد باید خودشان ماورای آنچه که به آن­ها تدریس میشود یا چه کسی چه چیزی به ایشان می­گوید، ذوق و شوق حرکت رو  به جلو را داشته باشد. باید خود شخص نقاط ضعف خودش را بشناسد و این را نباید سیستم طرح کند. سیستم نباید به ما بایدها و نبایدها را بیاموزد. این شخص هست که باید هدف خود را مشخص کند و در راستای هدف خود ایرادات خود را برطرف کند، مهارت­ها را کسب کند و رو به جلو حرکت کند.

سیستم آموزشی کنونی کمیت محور شده و از نظر بنده این یک دوره گذار است و بعد از مدتی این دوره تمام خواهد شد و رویکرد کیفی خواهیم داشت و با گذشت زمان هر دو سیستم آموزشی و محیطی با احساس نیاز به تغییر جدی خودشان را احیا خواهند کرد.

 

 • پیشنهادات شما برای فارغ­التحصیلان معماری برای موفقیت در بازار کار چیست؟

هنر پله پله است و نمی توان برای هنرمند بودن پرید .قطعا باید پروسه یادگیری توسط دانشجویان طی شود و این پروسه در محیط دانشگاه نیست

۱ خواستن ۲ صبر کردن ۳ آموختن، این مهم که باید برای یاد گرفتن هزینه کنیم. تولید بدون یادگیری باعث تخریب فرهنگ و سلیقه جامعه می شود . باید تا یادگرفتن فوت کوزه گری کارآموزی کنیم بچه ها باید یاد بگیرند در سیستم های خوب و درست کار بکنند .دانشجویان باید روش فکری درست را بیاموزند در عصر دیجیتال می بایست نرم افزارهای جدید را آموخت تا در بازار کار با داشتن مهارت های جدید حرفی برای گفتن داشت و ابزار ارتباط با دنیا یعنی زبان انگلیسی را خوب آموخت.

 

 • به نظز شما بهترین راه ارتباط با کارفرما و قانع کردن آن چیست؟

انتخاب کارفرما بسیار مهم است. در جلسات اول مذاکره کاملاً مشخص می­شود که صرفا نیت انتفاع مالی است یا نه ؟ باید کارفرمای دانا و دغدغه دار انتخاب کرد . با هر کارفرمایی نبایدکار کرد اما در قانع کردن کارفرمای دانا اولین قدم ثابت کردن توانایی های خودتان در بحث های اجرایی ، اقتصادی و طراحی است .دوم اینکه چقدر به پروژه ای که طراحی کرده اید علاقه داید. این رابطه والد و فرزندی را بین خود و پروژه  از جهت اهمیت دادن به پروژه تان به کارفرما نشان دهید (پیگیر و مصر باشید تا پروژه تان بنحوی که خواسته اید اجرا شود ) حامی پروژه خودتان باشید

سوم صرفا منفعت گرا نباشید . برای اجرای طرحتان صادقانه از برخی منفعت های جزئی شخصی باید بگذرید ( البته به شرطی که کارفرما واقعا تمایل به اجرای درست و دقیق طراحی و دتایل ها داشته باشد )

تیم مشورتی درستی داشته باشید و خوب یاد بگیرید و درست مطرح کنید.

دانستن روانشناسی کارفرما بسیار مهم است. الزاما برای قانع کردن هر کارفرمایی نباید بهترین کار خودتان را ارائه بدهید . گاهی کارفرما کار ارزان می خواهد و گاهی کار شاخص و باید تفاوت این دو را به عنوان طراح بدانیم .

 

 

 • چشم اندازی که برای خودتان بعنوان معمار متصور هستید چیست ؟

امروزه معمارهایی که طرح هایشان به مرحله تولید میرسد دغدغه مطرح شدن در جوار طرح خودشان و رشد و معرفی شدن بعنوان طراح پروژه دارند. برای رسیدن به این مرحله باید پیگیر اجرا و طراحی پروژه بود و سختی کشید تا طرح نهایی موجبات آسودگی وجدان و لذت از آفرینش اثر در شخص معمار فراهم کند . تصور من بر اینست تا زمانیکه از طراحی لذت میبرم و رضایتم را فراهم می کند من در راستای نیل به اهدافم در آینده در حال حرکت هستم که ممکن است ضمن این حرکت پول شهرت مقام و غیره بر من افزوده شود .

صرفا نیتم به شهرت رسیدن نیست. اگر روزی نتوانم کار جدید خلق کنم و از آن لذت ببرم پس قضیه معماری من تمام شده است. لذت بردن از پروژه هایی که تولید می کنم و خواهم کرد هدف من است .

 

 • در پروژه هایی که تا کنون اجرا کرده اید از فناوری های جدید استفاده شده؟

تلاش کرده ام تا از متریالهای جدید استفاده کنم و ترجیحم استفاده از فناوری هایی در پروژه هایم است که از بابت محدودیت و کنترل مصرف انرژی باشد. در حال استفاده از روش های هوشمند سازی ساختمان در پروژه های اخیرم هستم. در سیستم سازه ای از تعداد کم ستون و دهنه های بزرگ استفاده کرده ام. مسئله ای که داریم این است که کارفرماها با این فناوری ها آشنا نیستند و باید زمان بگذاریم و قانعشان کنیم که به کاربردن این فناوری ها در پروژه ها عملی است. فعلا در مرحله آشنا کردن کارفرمایان و مردم با این فناوری ها هستیم .

 

 • تدوین تیم طراحی و توسعه آن چگونه است ؟ اعتقاد به داشتن تیم طراحی دارید ؟

اگر بخواهیم پروژه خوب تحویل بدهیم باید تیم طراحی درست و سازمان یافته ای داشته باشیم. برای ارائه طرح باید از بحث نرم افزاری جهت ارائه پلان و مدل سازی سه بعدی پروژه که بایستی در دفتر طراحی صورت بگیرد استفاده کنیم .presentation باید عالی صورت بگیرد. گزینه بعدی اکیپ مهندسی برق مکانیک و سازه بسیار خوبی داشته باشید  و باید خودتان مطلع باشید تا بدانید از آنها چه چیزی بخواهید و گاهی در جهت قانع کردن کارفرما هم باید از این گروه استفاده کرد.

 

 • توصیه و پیشنهادات شما به مسئولان شهری چیست؟

شهر به واحدهایی که از آنها شکل می گیرد وابسته است و اگر ارتباط طراح ، دانشجو و مسئولین مدیریت نشوند و با هم در تعامل و ارتباط درستی نباشند ، ساختارهای درستی برای شهر تولید نخواهد شد و مردم از سکونت در شهر لذت نخواهند برد.

ما تا امروز شهر زیبایی تولید نکردیم اینگونه مطرح کنیم که شرایط را درخصوص گرفتن عکس سلفی از خودمان حین گشت و گذار در شهر با وضعیتمان در حال گردش در کشورهای خارجی مقایسه کنیم . بندرت اتفاق می افتد چون ما شهر زیبایی درست نکرده ایم.

استاد در جایگاه خود باید علم امروز را به دانشجو منتقل بکند و دانشجو وارد واحدهایی شود که کارگاه های تولید ساختارهای شهری هستند و مدیران به حرف متخصصین گوش فرا بدهند .( حکم چیزی است که متخصص بیان می کند نه آن چیزی که مدیر طرح می کند )

مدیران باید مشورت های درست بگیرند. بیل گیتس دلیل موفقیت خود را گرد هم آوردن مهندسین بسیار خوب میدانسته و توانایی خود را مدیریت این مهندسین می دانسته است .

مدیر شهری نباید تولید کند بلکه باید سعی کند این چرخه ارتباط متخصص، مجری و مدیر را درست برقرار کند.

 

 • توصیه شما به دانشجویان معماری چیست؟

دانشجویان ما متاسفانه چون مهارت طراحی دست آزادشان ضعیف است بدنبال یادگیری نرم افزارها برای بیان ایده هایشان هستند در حالیکه در دفاتر طراحی نمی شود که هم کار نرم افزار و هم کار طراحی را یک شخص جلو ببرد .اولویت تقویت مهارت طراحی دست آزاد و سپس بحث یادگیری برنامه های virtual reality است. ظرف چند ترم اول باید ایده پردازی را یاد بگیریم بعد از آن ملزم به یادگیری نرم افزار ها برای بیان مناسب طرح هایمان هستیم باید هم فرآِیند طراحی و هم کاربری نرم افزار را تقویت کنیم .برای سرآمد بودن باید در همه جهات خود را تقویت کنیم.

 

 •    و در پایان چه توصیه ای به شهردار جدید تبریز برای اداره بهتر شهر دارید؟

من پیشنهاد می کنم  شهردار جدید تبریز در حوزه های مختلف حتما از ظرفیت نخبگان و افراد صاحب نظر استفاده کنند و کارگروه هایی را ایجاد کنند تا مسائل شهر در آن کارگروهها طرح شده و مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد و راهکارهای علمی و عملی جمع آوری و مورد اجرا قرار گیرد.

و امیدوارم آقای شهین باهر شنونده خوبی باشند و از مشورت افراد تحصیلکرده، متخصص و دلسوز در راستای بهبود مسائل شهری استفاده کنند.

 

مصاحبه و تنظیم:

لادن پرنور

ماهان خداشناس

 

 

     ارسال به دیگران

6 پاسخ به “عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز در گفتگوی اختصاصی با سازه پرس:* شهر زیبایی نساخته ایم / شهردار تبریز شنونده خوبی باشد”

 1. محمد حسن محبی گفت:

  بسیار حرفهای منطقی و مفیدی مطرح فرمودند امید است که هم دانشجویان و هم مسئولین توجه کنند.

 2. حامد گفت:

  منطقی ، موجز و با بیان مشکل و حل آن قابل اجراء.

 3. سعیده تفقدی کریم زاده گفت:

  از خواندن مطلب و به خصوص پیشنهاداتشون لذت بردم. معمولا اساتید معماری بیشتر نقد می کنن و کمتر پیشنهاد می دن و این باعث می شه فقط سرخوردگی به وجود بیاد اما وقتی نقد و پیشنهاد باهم پیش می رن، راه برای بهتر شدن روشن می شه و قطعا با همراستا شدن مسئولین اجرایی شهری با این پیشنهادات تغییرات مثبت شروع می شه

 4. لیلا شرقی گفت:

  باعث افتخار شهرمون هستید اقای دکتر

 5. بنيامين عليجانى آج پيشه گفت:

  از مطالب بسيار ارزنده كه ارائه فرمودند بسيار استفاده و لذت بردم.
  و ايشان يكى از افتخارات كشورمان هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir