عضو انجمن انبوه سازان آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با سازه پرس:* می توان مسکن را از رکود خارج کرد / مسکن مهر تبریز بی کیفیت نیست | نخستين پايگاه خبری صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور
دوشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۷ | Monday, 24 September , 2018
شناسه خبر:8940    ۲۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
عضو انجمن انبوه سازان آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با سازه پرس:
می توان مسکن را از رکود خارج کرد / مسکن مهر تبریز بی کیفیت نیست

عضو انجمن انبوه سازان آذربایجان شرقی گفت: می توان با اتخاذ تدابیر و تغییر در روش فروش مسکن را از رکود خارج کرد.

به گزارش سازه پرس، دکتر خلیل قلی پور خلیلی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری سازه پرس به تشریح وضعیت کیفیت ساخت و ساز و مسکن مهردر تبریز پرداخت و درخصوص راهکارهای خروج از رکود مسکن، حاشیه نشینی و مسکن اجتماعی به اظهار نظر پرداخت.

 

کیفیت ساختمان

عضو انجمن انبوه سازان آذربایجان شرقی گفت: ساخت و ساز در استان آذربایجان شرقی و تبریز از نظر کیفیت استاندارد بوده و از کیفیت بالایی برخوردار است فقط از نظر طراحی و معماری ضعف هایی دیده می شود که البته در سالهای اخیر به دلیل فعالیت مهندسان جوان در این عرصه نیز شاهد پیشرفت هایی هستیم، روی هم رفته ساختمانهای احداث شده در این منطقه از لحاظ سازه، مقاومت و کیفیت قابل قبول بوده و می توان گفت در سطح کشور درجه یک می باشد.

 

رکود مسکن و راهکارهای خروج از بحران

دکتر خلیل قلی پور خلیلی  اظهار داشت: نقطه نظرات و دلایل بسیاری در خصوص رکود در بازار مسکن می توان بر شمرد اما در خصوص مهمترین آنها می توان به رکود اقتصادی وکمبود درآمد مردم اشاره کرد. کمبود نقدینگی و عدم اعطای تسهیلات مناسب توسط  بانکها این رکود را در بازار مسکن ایجاد کرده است.

وی در خصوص راهکارهای خروج مسکن از رکود گفت:  بنده کاملا معتقد هستم که به راحتی می توان از این رکود خارج شد. در حال حاضر سرمایه سازندگان بدون حرکت و چرخش مانده و باید فکری به حال این عدم چرخش و خواب سرمایه کرد.

عضو انجمن انبوه سازان آذربایجان شرقی افزود:برای رونق بازار مسکن روش فروش باید تغییر کند، به طور مثال بایستی مسکن های ساخته شده به صورت اقساطی به فروش برسد که البته این هم روش خاص خود را دارا می باشد.

وی در این خصوص تصریح کرد: ما در فروش مسکن یک قیمت تمام شده داریم پس از محاسبه دقیق این قیمت تمام شده یک سود معقول به این رقم اضافه می شود  با این کار قیمت فروش محاسبه می شود حال در این بازار که فروش مسکن با رکود مواجه است پای فروش اقساطی به میان می آید در این روش بخشی به صورت نقد از مشتری دریافت می گردد و مابقی به طور مثال در ۵ سال با سود سالانه ۱۱ درصد به صورت ماهانه و اقساطی دریافت خواهد شد با این کار هم بخش عمده ای از سرمایه بازگشته، هم مردم صاحب خانه می شوند و هم اینکه از خواب سرمایه جلوگیری می شود.

 

 

 

 

مسکن مهر

وی در مورد طرح مسکن گفت: به نظر من طرح مسکن مهر طرح بسیار خوبی برای خانه دار کردن قشر کم درآمد بود و دلیل ارزانی مسکن های مهر نیز بی کیفیتی آنها نبود بلکه صفر بودن قیمت زمین بود بنده معتقدم اگر قیمت زمین را به صفر یا حداقل برسانیم قطعا قیمت مسکن کاهش یافته و افزایش نخواهد یافت و سازندگان نیز با یک سود نرمال به احداث مسکن و فروش آن می پردازند.

دکتر قلی پور اضافه کرد: بی کیفیتی ربطی به مسکن مهر ندارد و به وجدان سازنده ربط دارد و آنهم در هر ساخت و سازی امکان بروز آن وجود دارد ولی روی هم رفته مسکن های مهر ایجاد شده در شهر جدید سهند بی کیفیت نیستند و قابل قبول می باشند چراکه انبوه سازان این خانه ها را احداث کرده و دقت بسیار زیادی در کیفیت و مقاومت ساختمانها به خرج داده اند.

وی تاکید کرد: ساکنان مسکن های مهر با خیال راحت در این ساختمنها زندگی کنند و دغدغه ای به لحاظ کیفیت ساختمان نداشته باشند.

 

وزیر مسکن و مسکن اجتماعی

وی در خصوص عملکرد آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیز گفت: وزار نیز قطعا برای خودشان مشکلاتی دارند ولی قطعا اینگونه نیست که نمی خواهند فعالیت و کاری انجام دهند.

خزانه دار سابق انجمن انبوه سازان آذربایجان شرقی در خصوص طرح مسکن اجتماعی نیز اظهار داشت: این طرح مشابه همان طرح مسکن مهر است و پیشنهاد می کنم اگر دولت درصدد اجرای طرحی این چنینی است بهتر است اجرا طرح مسکن اجتماعی را به انبوه سازان واگذار کند چرا که انبوه سازان همواره اقدام به ساخت ساختمانهای با کیفیت کرده اند و از این مسائل سربلند بیرون آمده اند و این مسئله ایست که در مسکن مهر نیز مشاهده شد بطوریکه سرمایه اولیه توسط انبوه سازان تامین شده و سپس دولت اقدام به اعطای تسهیلالت نمود.

 

حاشیه نشینی در تبریز و انبوه سازان

دکتر خلیل قلی پور خلیلی  در این خصوص نیز گفت: برای حل معضل حاشیه نشینی در تبریز انبوه سازان وارد عمل شده اند و در حال حاضر زمینی در شهرک اندیشه تبریز توسط شهرداری این کلانشهر در اختیار قرار گرفته تا انبوه سازان در قالب شرکت انبوه سازان نگین به احداث ساختمان اقدام کنند و پس از اتمام، حاشیه نشینان مناطقی از تبریز به آن ساختمانها منتقل گردند.

 

پیشنهاد به انبوه سازان

دکتر خلیل قلی پور خلیلی  در پایان اظهار داشت :بنده به انبوه سازان پیشنهاد می کنم همت کنند و تعدادی شرکت در بورس یا پوسته شرکت در بورس را خریداری کرده و از آن طریق به تامین منابع مالی پروژه های خود بپردازند چراکه منابع مالی در پروژه های عمرانی حرف اول را می زند و بورس می تواند محل مناسبی برای تحقق این امر باشد.

وی تاکید کرد: این شرکتها دقیقا تابع قوانین نظارتی بانکی بوده و روند دریافت تسهیلات از آنها به دلیل عدم وجود چک و سفته بسیار سهل تر می باشد.

 

 

گفتگو از:

لادن پرنور

سید کمال هاشمی

     ارسال به دیگران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir