گزارش اختصاصی ” سازه خبر”* خسارت ۳۰۷ میلیون دلاری تبریز از آلودگی هوا! | پایگاه سازه خبر
چهارشنبه, ۹ فروردین , ۱۴۰۲ | Wednesday, 29 March , 2023
شناسه خبر:57630    ۲۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۸
گزارش اختصاصی ” سازه خبر”
خسارت ۳۰۷ میلیون دلاری تبریز از آلودگی هوا!

خسارت اقتصادی هزینه های مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا و مواجهه با ذرات معلق در کلانشهر تبریز حدود ۳۰۷ میلیون دلار در سال می باشد.

به گزارش سازه خبر، آلودگی هوا یکی از مشکلاتی است که امروز بشر با آن روبه رو است و به دلیل افزایش بی رویه فعالیت های صنعتی، مصرف سوخت های فسیلی و تراکم جمعیت در بعضی از شهرها روز به روز شدیدتر می شود. آلودگی هوا پیامدهای زیانباری برای سلامت افراد جامعه دارد و منجر به بیماری های قلبی و عروقی، برونشیت،اختلالات تنفسی، سرطان و مرگ زود رس می شود.

بر اساس گزارش باربیماری های جهانی، آلودگی هوا هفتمین عامل مرگ در دنیاست. در سراسر جهان هر روز ۱۰ هزار نفر بر اثر بیماری های منتسب به آلودگی هوای آزاد جان خود را از دست می دهند.

همچنین سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که در سال ۲۰۱۲ آلودگی هوای آزاد مناطق شهری و روستایی به ایجاد ۳٫۷ میلیون مورد مرگ زودرس انجامیده است که حدود ۸۸ درصد از این موارد در کشور های با درآمد کم و متوسط اتفاق افتاده است. همچنین، تعداد مرگ منتسب به آلودگی هوای آزاد و هوای داخل اماکن در سال حدود ۷ میلیون نفر برآورد شده است.

آلودگی هوا پیامدهای منفی اقتصادی شدیدی نیز در پی دارد و میزان خسارت ناشی از مرگ های منتسب به آلودگی هوا در اتحادیه اروپا حدود ۱۶۱ میلیارد یورو برآورد شده است.

در ایران نیز در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور از جمله، تهران، کرج، اصفهان،مشهد، تبریز، اراک، اهواز و شیراز غلظت بعضی از آلاینده های هوا از استانداردهای ملی به مراتب بالاتر است. برآوردها می شود که با احتساب پدیده ریزگردها، جمعیتی بالغ بر ۳۵ میلیون نفر یعنی حدود نیمی از جمعیت کشور در معرض درجاتی از آلودگی هوا قرار دارند.

این مشکل نه تنها سلامت مردم را به خطر می اندازد بلکه به علت افزایش نیاز به خدمات مراقبتی، بهداشتی و فوریت های پزشکی که برای جمعیت تحت تاثیر انجام می شود بر حوزه سلامت هزینه های سربار نیز تحمیل می کند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کمک داده های سنجش آلاینده ها در تمام ایستگاه های سنجش آلودگی سازمان حفاظت محیط زیست و سایر داده های مرتبط ، اقدام به تهیه گزارش برآورد میزان خسارت اقتصادی منتسب ذرات معلق در ۲۶ شهر کشور نموده است.

بر اساس آخرین گزارش موجود خسارت اقتصادی هزینه های مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا و مواجهه با ذرات معلق در کلانشهر تبریز حدود ۳۰۷ میلیون دلار در سال و سایر شهرهای کشور به شرح زیر می باشد.

بیشترین میزان خسارت اقتصادی به ترتیب مربوط به شهرهای تهران، مشهد و اصفهان می باشد. همچنین بنا برگزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۸، میزان خسارت ناشی از ذرات معلق در تهران سالانه رقم ۲٫۶ میلیارد دلار است.

تهیه و تنظیم: پایگاه سازه خبر

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir