۴۵۰ هزار کارگر ساختمانی معطل ماده پنج قانون کار! | پایگاه سازه خبر
پنج شنبه, ۱۶ آذر , ۱۴۰۲ | Thursday, 7 December , 2023
شناسه خبر:57289    ۱۲ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۷
۴۵۰ هزار کارگر ساختمانی معطل ماده پنج قانون کار!

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر حدود ۴۵۰ هزار نفر از کارگران ساختمانی فعال، معطل تصویب نهایی ماده پنج قانون کار در شورای نگهبان هستند.

به گزارش سازه خبر، مهدی عیسی زاده امروز جمعه در نشست هم اندیشی فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی تبریز، افزود: با تصویب این اصلاحیه در شورای نگهبان تعداد افراد فوق که در پشت نوبت بهره مندی از خدمات بیمه ای می باشند، می توانند از بلاتکلیفی خارج شوند.

وی با اشاره به اینکه موارد اصلاحی این ماده در مجلس شورای اسلامی با چکش کاری تخصصی کمیسیون اجتماعی به اتمام رسید و مصوب شده است، اظهار داشت: اما پیشهادات کارفرمایان و فعالان ساختمانی برای زدودن هر گونه ایراد و اشکال در این مصوبه در صورت اقناع نمایندگان مجلس می تواند برای شورای نگهبان ارسال شود.

عیسی زاده ادامه داد: براساس مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی که پس از تأیید در شورای نگهبان و ابلاغ به سازمان تأمین‌اجتماعی قابلیت اجرا خواهد داشت، سازمان تأمین‌ اجتماعی مکلف است با دریافت هفت درصد حق بیمه سهم بیمه‌شده از مأخذ کسر حق بیمه از کارگران دارای پروانه مهارت فنی شاغل مستقیم در امر احداث و یا افزایش زیربنای ساختمان، تجدیدبنا، تعمیرات اساسی و یا تخریب آنها و دریافت حق بیمه سهم کارفرمایی مربوطه از محل متراژ ساخت‌وساز، این کارگران را بیمه کند.

وی اضافه کرد: سازمان تامین‌اجتماعی همچنین مکلف است حساب درآمد و هزینه‌های موضوع این قانون را جداگانه نگهداری کرده و هر ۳ ماه گزارش عملکرد این ماده اعم از میزان درآمد تحقق یافته و هزینه و خسارات پرداختی افراد تحت شمول را به تفکیک به کمیسیون‌های اجتماعی، عمران، بهداشت و درمان و برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

عیسی زاده با تاکید بر اینکه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی هر آنچه در توان دارد برای تامین معیشت و رفاه کارگران در هر رده و بخشی به کار می گیرد، یادآور شد: در این خصوص مطالب و پیشنهادات صاحب نظران و فعالان این حوزه ها برای تدوین و تصویب قوانین به روز و مطلوب لازم و ضروری است.

وی با اشاره به نقش نظارتی مجلس شورای اسلامی، گفت: ما هیچ گونه نقشی در اجرا و نیز ابلاغ بخش نامه های مربوطه نداریم اما در موقع اجرا از توان و اهرم نظارتی خود می توانیم به نفع کارفرمایان و کارگران استفده کنیم.

نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به انتقاد یکی از فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی تبریز مبنی بر اینکه نمایندگان نباید به خاطر چند رأی مصلحت و منافع ملی را زیرپا بگذارند، گفت: من از این اظهارت تاسف می خورم، چون هیچ یک از نمایندگان مجلس فردای خود و پاسخگوئی در روز قیامت را به خاطر چند برگ رای به خطر نمی اندازند.

عیسی زاده ادامه داد: آیا من از شما سئوالی درباره جیب های شما می پرسم و می گویم که چرا خون کارگران را می مکید؛ پس در اظهارنظرها باید تمامی جوانب را در نظر گرفت و برای بنده منافع مردم اصل اساسی است و هیچگاه برای آن معامله نمی کنم.

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir