گزارش ” سازه خبر”*نهضت ملی مسکن تبریز در پیچ و خم بی تعاملی! | پایگاه سازه خبر
یکشنبه, ۹ بهمن , ۱۴۰۱ | Sunday, 29 January , 2023
شناسه خبر:57266    ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۱
گزارش ” سازه خبر”
نهضت ملی مسکن تبریز در پیچ و خم بی تعاملی!

شهر جدید شهریار یکی از شهرهای جدید مصوبه سال ۱۳۹۳ هیئت وزیران بوده و یکی از چهار شهر جدیدی است که در اطراف تبریز در حال  احداث است.

به گزارش سازه خبر، عملیات اجرایی شهر جدید شهریار در سال ۱۳۹۳ آغاز شد و مجری احداث آن، شرکت جهاد خانه سازی آذربایجان شرقی وابسته به وزارت مسکن و شهرسازی وقت بود. وسعت این شهر  ۱۴۹۵ هکتار بوده که در ۳۰ کیلومتری تبریز قرار داد و به لحاظ دسترسی مناسب به شبکه های ارتباطی منطقه از جایگاه ویژه ای برخوردار میباشد.یکی از ویژگی های شهر جدید شهریار که باعث شده از سایر شهرهای جدید دیگر کشور متمایز شود مالکیت خصوصی آن است.

با آغاز روند فعالیت آماده سازی زمین های شهر جدید شهریار جهت واگذاری که در ۴ فاز بوده، مسئولان وقت اعلام کرده بودند که فاز نخست آن در پایان سال ۱۳۹۵، آماده بهره‌برداری شده و بقیه تا سال ۱۴۰۶ مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. پیش‌بینی شده بوده که  ۱۷۰ هزار نفر از سرریز جمعیتی تبریز در شهر جدید شهریار اسکان پیدا کنند و مقرر گشته بود که نخستین گروه جمعیتی سال ۱۳۹۸ در این شهر جدید ساکن شوند که این اتفاق تاکنون رخ نداده است.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم و برنامه ریزی برای خانه کردن جمعیت فاقد مسکن ایران دولت طرح نهضت ملی مسکن را تدوین و اجرایی نمود  و براساس این طرح ایرانیان فاقد مسکن ملزم شدند برای خانه دار شدن به سامانه معرفی شده توسط وزارت راه و شهرسازی مراجعه نموده و ثبت نام نمایند.

مقاومت در برابر واگذاری زمین!

یکی از مناطقی که در سامانه وزارت راه و شهرسازی برای ثبت نام فاقدین مسکن تبریز معرفی شده بود شهر جدید شهریار بود که امیر بخشی زاده مدیر کل راه  و شهرسازی آذربایجان شرقی در گفتگو با سازه خبر در خصوص وضعیت ثبت نام فاقدین مسکن تبریز برای دریافت مسکن در شهر جدید شهریار گفت: شهر جدید شهریار یک شهر غیر دولتی و خصوصی است که برای آنجا در قالب نهضت ملی مسکن حدود ۷۹ هزار نفر از مردم تبریز ثبت نام کردند که پس از پالایش، آمار متقاضیان نهایی تقریبا ۷۵۰۰ نفر شد که از این تعداد  ۲۲۷۰ نفر پول واریز کرده اند بر اساس توافقات اولیه مقرر شده بود ۱۳۰ هکتار زمین در شهر جدید شهریار برا ی احداث ۱۲ هزار واحد در اختیار راه و شهرسازی قرار گیرد که متاسفانه علارغم مداخله وزیر محترم راه و شهرسازی و استاندار محترم آذربایجان شرقی تخصیص زمین در شهر جدید شهریار به دلیل مقاومت و ایستادگی هیئت مدیره این شهر با مشکل مواجه شده و تاکنون این تخصیص صورت نگرفته است!

 

 

مدیر کل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی افزود: لازم به ذکر است که راه و شهرسازی آذربایجان شرقی در شهر جدید شهریار ۳۰۰ هکتار زمین از زمین های ملی در اختیار دارد  که از نظرتوپوگرافی چندان مناسب نیست و متشکل از تپه های سنگی است که هزینه های آماده سازی آنها زیاد است.

عدم واگذاری زمین توسط هئیت مدیره شهرجدید شهریار برای اجرای نهضت ملی مسکن باعث شد که بخشی زاده به ثبت نام کنندگان پیشنهاد دهد با توجه به اینکه احتمال دارد تامین زمین و یا آماده سازی زمین های موجود در شهر جدید شهریار زمانبر شود مردم می توانند درخواست دریافت مسکن خود را از شهر جدید شهریار به شهر جدید سهند که زیرساختهایش آماده است تغییر دهند!

 

نهضت ملی بهانه شروع ساخت و ساز در شهریار

عدم واگذاری زمین در شهر جدید شهریار برای اجرای نهضت ملی مسکن در حالی رخ می دهد که جواد رحمتی معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی پیشتر در جلسه شورای مسکن آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه ۴۰ درصد متقاضیان نهضت ملی مسکن در استان مربوط به شهر جدید شهریار است، گفته بود: امیدواریم این طرح بهانه‌ای برای شروع ساخت‌وساز در این شهر جدید باشد.

 

وی با بیان اینکه شهر جدید شهریار موقعیت مناسبی نسبت به تبریز دارد تاکید کرده بود: اگر طرح‌های مسکن در این شهر آغاز شود، مشکلات مسکن شهر تبریز حل می‌شود.

 

نهضت ملی مسکن نیازمند تعامل و همکاری

روند ساخت و ساز و اسکان مردم بر اساس اعلام پیشین مدیران شهر جدید شهریار در این شهر طبق برنامه صورت نگرفته است و همچنین ۱۳۰ هکتار زمین در نظر گرفته شده برای اجرای نهضت ملی مسکن تبریز تاکنون واگذار نشده و علنا اجرای نهضت ملی مسکن که به تعبیر مسئولان میتوانست عامل تحرک ساخت و ساز در شهر جدید شهریار باشد هم عملیاتی نشده است و از سوی دیگر  یک سال و چند ماه نیز از چهار سال دولت سیزدهم گذشته است و همچنان مسئولان در آذربایجان شرقی و کلانشهر تبریز در پی زمین برای اجرای نهضت ملی مسکن هستند و با توجه به آغاز فصول سرد سال که امکان فعالیت های عمرانی در این منطقه را محدود می کند به نظر می رسد عملیات اجرایی نهضت ملی مسکن در تبریز به سال آینده ماکول شود لذا بهتر است در این مدت به هر طریقی که شده مشکل زمین نهضت ملی مسکن در تبریز چه در شهر جدید شهریار و یا در منطقه دیگر با همکاری، همفکری و تعامل مسئولان امر حل شده  و نهضت ملی مسکن در تبریز از پیچ و خم بی تعاملی خارج شده و ثبت نام کنندگان در طرح نهضت ملی مسکن از بلاتکلیفی در آمده و امیدشان برای خانه دار شدند محقق شود.

تهیه و تنظیم: پایگاه سازه خبر

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir