گزارش*آذربایجان، از بزرگترین میدان ایران تا فاجعه شهرسازی! | پایگاه سازه خبر
یکشنبه, ۹ بهمن , ۱۴۰۱ | Sunday, 29 January , 2023
شناسه خبر:56752    ۲۴ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۳
گزارش
آذربایجان، از بزرگترین میدان ایران تا فاجعه شهرسازی!

یعقوب هوشیار شهردار تبریز از بررسی طراحی دوباره ورودی و نمای میدان آذربایجان خبر داده و گفته مباحث ترافیکی این میدان مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

به گزارش سازه خبر، میدان آذربایجان تبریز میدانی است با حدود ۱۲٫۵ هکتار در شمال غرب شهر تبریز که محل تلاقی بزرگراه پاسداران، بلوار آذربایجان، خروجی فرودگاه تبریز و جاده مرند است.

میدان آذربایجان تبریز که به زعم قادر امامی شهردار منطقه ۴ تبریز در اوایل دهه ۹۰ قرار بود ویترین تبریز باشد در حال حاضر به یکی از نمادهای عدم بی تدبیری و عدم مدیریت شهری تبدیل شده است.

اما داستان میدان آذربایجان چه بود؟ پروفسور کریم حسین زاده دلیر رئیس اسبق شورای اسلامی شهر تبریز در خصوص پروژه میدان آذربایجان می گوید: در این خصوص باید یک خاطره شنیدنی بگویم. در آن سالها(دهه ۷۰) که آقای عبدالعلی زاده استاندار آذربایجان شرقی و آقای درویش زاده شهردار تبریز بودند، آقای عبدالعلی زاده  به عده ای  به مسئولیت آقای درویش زاده  ماموریت می دهند تا همه میدان های بزرگ در شهرهای کشور را شناسایی کنند و از همه آنها بزرگتر را در تبریز  احداث نمایند که نتیجه شد همین میدان آذربایجان که بزرگترین میدان ایران بوده و حتی از میدان آزادی تهران هم بزرگتر است. در آن سالها مسابقات بسیاری برای اجرای طرح در این میدان زیبا برگزار شد طرح های متعددی ارسال گردید ولی هیچ یک متاسفانه اجرایی نشد و حال شاهد هستیم که یک طرح بد اجرا شده که آیندگان به هیچ وجه آنرا قبول و تایید نخواهند کرد.

شهرساز برتر ایران در این خصوص اضافه می کند: من برای پروژه میدان آذربایجان حرف دارم. وقتی میدان آذربایجان و پروژه اجرا شده در آن را می بینم قلبم می گیرد که چرا باید چنین پروژه بدی در این میدان بزرگ و زیبا اجرا می شد. این طرح یک داغ ننگ روی پیشانی تبریز است. میدان آذربایجان پروژه ای است که دیگر تکرار نمی شود و من از آن به عنوان فاجعه شهرسازی یاد می کنم!

کلید واژه میدان آذربایجان تغییر در طرح اصلی این میدان است که صورت گرفته و همگان بر آن تاکید می کنند که در نهایت این تغییرات باعث شده تا انتقادات بسیاری به آن صورت گیرد ولی آنچه مغفول مانده این است که مسئول این اتفاق کیست و چرا در این خصوص شفاف سازی صورت نمی گیرد و همواره با کلی گویی در این خصوص صحبت می شود در حال حاضر به نظر می رسد واجب است که کمیسیون تحقیق، نظارت و حقوقی شورای اسلامی تبریز وارد عمل شده و به بررسی موضوع فوق پرداخته و عامل یا عاملین این اتفاق را به مردم  معرفی نمایند.

در هر صورت  اوضاع میدان آذربایجان تبریز که قرار بود روزی بزرگترین میدان ایران باشد به حدی نابسامان و ناجور است که یعقوب هوشیار شهردار تبریز گفته: با توجه به وضعیت میدان آذربایجان به عنوان یکی از مبادی ورودی شهر تبریز، شهرداری نسبت به بررسی و طراحی مجدد نمای این میدان اقدام می‌کند.
وی ادامه داده: در این راستا ۵۰۰ متر مربع نماکاری میدان انجام شده و مقدار باقی‌مانده از نمای میدان نیز طی روزهای آتی انجام خواهد شد.
شهردار تبریز با تاکید بر لزوم توجه به مباحث ترافیکی میدان آذربایجان، عنوان کرده: به دنبال مطالعه موضوع اصلی ترافیک میدان آذربایجان هستیم و امکان اجرای مباحث ترافیکی نیز بررسی خواهد شد.

همه این موارد یعنی هزینه چند باره از بیت المال که حاصل بی تدبیری کسانی است که نامشان هرگز برده نمی شود.

تهیه و تنظیم: سازه خبر

 

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir