استقرار ” حراست” در نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی | پایگاه سازه خبر
شنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۱ | Saturday, 3 December , 2022
شناسه خبر:54899    ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۰
استقرار ” حراست” در نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی

استقرار واحد “حراست” در سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی بیش از پیش ضروری می باشد.

به گزارش سازه خبر، بر اساس قانون، سازمان نظام مهندسی ساختمان زیر نظر وزارت راه و شهرسازی به فعالیت می پردازد و اکثر قوانین اجرا شده در وزارت راه و شهرسازی برای اجرا در سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز صادق می باشد.

یکی از مهمترین مواردی که در وزارت راه و شهرسازی اجرایی و عملیاتی می شود مباحث نظارت، کنترلی و به عبارت بهتر حراستی می باشد که در سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکنون اجرایی نشده است و ضرورت اجرایی شدن آن کاملا احساس می شود.

سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی با دارا بودن حدود ۳۲ هزار عضو از جمله سازمانهایی که واحد حراست نداشته که نبود این واحد باعث بروز مشکلاتی در روند اجرای وظایف این سازمان و گاها سو استفاده هایی شده است.

” سازه خبر” در این راستا که چرا سازمانی به این عریض و طویلی  و با این تعداد عضو و شرح وظایف حساس که علنا مرتبط با جان و مال مردم است واحد حراست ندارد؟ گفتگویی با یک منبع اگاه در این خصوص انجام داده است.

این منبع آگاه گفت: ایجاد واحد حراست در سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی کاملا ضروری می باشد و در این راستا در دوره گذشته اقدامات اولیه انجام شده و حتی مجوز اولیه استقرار حراست در این سازمان نیز اخذ شد و حتی با حمایت رئیس وقت سازمان اتاق حراست نیز مشخص شده بود اما با توجه به اتمام دوره هشتم و آغاز فرایند انتخابات دوره نهم اجرای این مورد نیمه تمام باقی ماندکه ضروری است این موضوع توسط مدیران کنونی راه و شهرسازی و نظام مهندسی پیگیری و عملیاتی گردد.

گزارش “سازه خبر” می افزاید: با روی کار آمدن هیئت مدیره دوره نهم سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی میزان حاشیه ها و حرف حدیث ها بیشتر شده است و اعضای این سازمان نیز به کرات به طرح مشکلات ومسائل این سازمان پرداخته اند و از اینکه نمی دانند باید سخن خود را به کدام بخش جهت رسیدگی اعلام نمایند گله مند می باشند فلذا ایجاد واحد حراست می تواند نقش به سزایی در بهبود عملکرد این سازمان و رسیدگی به موارد مطرح شده اعضای آن ایفا کند.

گفتنی است وظیفه اصلی حراست، مواظبت از سلامت سازمان است؛ چرا که هر سازمانی جهت نیل به اهداف خود به سلامت درونی و بیرونی نیاز دارد. از آنجا که سلامت هر سازمان همواره در معرض آلودگی‌ها و تهدیدهای درونی و نفوذی است، برای حفظ سلامت و پیشگیری از آلودگی‌ها نیازمند سیستمی هستیم که با دقت زیاد اولاً: از نفوذ آفت‌ها به داخل سیستم جلوگیری کند. ثانیاً: با تشخیص و شناخت آفت‌های درونی، زمینه‌های علاج به موقع و سلامت سازمان را فراهم سازد.

از مهمترین وظایف واحد حراست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–  دریافت گزارشها و شکایات اعم از کارکنان، ارباب رجوع و … به طور مستمر و تجزیه و تحلیل آنها و اتخاذ تدابیر لازم
– شناسایی عوامل ایجاد کننده نارضایتی و کشف و پیگیری تخلفات احتمالی، بررسی و تحلیل آنها و گزارش موارد به مراجع ذی صلاح در راستای اصلاح آنها و ارتقاء سلامت اداری
-همراهی و مساعدت با رئیس و  مدیران با ارائه مشورت‌های موثر و اطلاع‌رسانی به موقع، اعمال نظارت‌ها و انجام اقدام‌های موثر جهت حفاظت همه جانبه از ایمنی و سلامت منابع انسانی، مادی و معنوی
–  حفاظت هوشمند از اطلاعات، یافته های پژوهشی، اسناد، داده ها، پرسنل و اماکن تحت پوشش سازمان، به منظور جلوگیری از هر گونه تهدید و خطرات احتمالی
– نظارت بر نحوه اجرای مناقصه ها و مزایده ها و بررسی صلاحیت و اعلام نظر در مورد پیمانکاران و شرکت های طرف قرارداد با دستگاه
– آموزش مدیران و کارکنان، در زمینه های حفاظتی و… از طریق مشاوره، برگزاری کلاس، جزوات آموزشی، نمایش فیلم و…
– نظارت بر نحوه اجرای قوانین، وظایف، مقررات، مأموریت ها، اهداف و سیاست های سازمان

-نظارت دقیق بر عزل و نصب ها، ارتباطات،رفت و آمدها، سفرها و ماموریت های مدیران و کارکنان سازمان

 

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir