مدیرعامل سرمایه گذاری مسکن شمالغرب در گفتگوی اختصاصی با ” سازه خبر” عنوان کرد:* مسیر تولید مسکن توسط توسعه محلی / بافت تاریخی شهر تبدیل به انبار شده است / اجرای پروژه آیمان با به روزترین طراحیها، متریال و مصالح | پایگاه سازه خبر
شنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۱ | Saturday, 3 December , 2022
شناسه خبر:52650    ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۹:۳۴
مدیرعامل سرمایه گذاری مسکن شمالغرب در گفتگوی اختصاصی با ” سازه خبر” عنوان کرد:
مسیر تولید مسکن توسط توسعه محلی / بافت تاریخی شهر تبدیل به انبار شده است / اجرای پروژه آیمان با به روزترین طراحیها، متریال و مصالح

“مهندس فرزاد شکری” مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب میزبان مدیر مسئول و خبرنگاران ” سازه  خبر” بود  و در جریان فعالیت های ۵ سال گذشته “سازه خبر” نخستین و پربازدیدترین رسانه دیجیتالی تخصصی حوزه شهر، راه و ساختمان شمالغرب کشور قرار گرفت  و به سوالان خبرنگاران این رسانه تخصصی پاسخ داد.

به گزارش سازه خبر، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب در ابتدای گفتگوی اختصاصی خود با “سازه خبر” در خصوص آغاز به فعالیت این شرکت اظهار داشت: شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال غرب وابسته به گروه سرمایه گذاری مسکن است که بصورت سهامی عام اداره می شود و سهامدارعمده اش شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن است که از سال۶۸ فعالیتش را شروع کرده است. شرکت سرمایه گذاری مسکن شمال غرب ابتدای تاسیس در قالب شرکت سرمایه گذاری مسکن آذربایجان بعنوان شعبه و سپس تبدیل به شرکت مستقل شد و نهایتا در سال ۹۲ دربازار فرابورس پذیرفته و تبدیل به سهامی عام شد.

وی افزود: با توجه به چشم اندازها و ماموریتهای تعریف شده از سوی بانک مسکن و گروه سرمایه گزاری مسکن فعالیت عمده ی شرکت تولید مسکن است و تاکنون بالغ بر ۶۵ هزار واحد مسکونی توسط شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن احداث و تحویل متقاضیان داده است. در این بین محدوده فعالیت و حوزه ی عملکرد شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب شامل استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان است که در حال حاضر پروژه ۲هزار واحدی مسکونی و ۱۴۰۰ واحدی مسکونی آیمان در در دست احداث دارد.

 

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب در ادامه در مورد اجرای پروژه آیمان در تبریز که از آن به عنوان بزرگترین پروژه بازآفرینی کشور یاد می شود گفت: عملیات اجرایی این پروژه ی ملی با زیربنایی بالغ بر ۲۸۹۳۱۴ متر مربع، در سه فاز شامل واحدهای مسکونی، تجاری، اداری، خدماتی، فرهنگی، ورزشی و درمانی از شهریور سال ۱۳۹۸ آغاز و هم اینک با تمرکز در فاز اول ادامه دارد. در پروژه آیمان ساخت بیش از ۱۴۴۰ واحد با مساحت ۹۰ تا ۱۶۰ مترمربع پیش بینی شده است که در فاز نخست ۶۰۰ واحد و در هر یک از فازهای دو و سه ۴۰۰ واحد تعریف شده است و کل پروژه به صورت پیوسته اجرا می شود. مساحت این پروژه ملی ۵٫۴ هکتار است و با بهره‌گیری از به‌روزترین طراحی‌ها، متریال و مصالح در حال ساخت است.

 

شکری در ادامه در مورد توجه به کیفیت در اجرای پروژه های شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب و قابلیت تعمیم آنها به پروژه های متعدد شهر از جمله نوسازی بافت های فرسودی شهری اظهار داشت: پروژه های اجرا شده توسط این شرکت حتی پس از سپری شدن دوران بهره برداری نیز معمولا بعنوان پروژه های شاخص در محدوده استقرار شناخته میشوند، بعنوان مثال پروژه آسمان تبریز با وجود اینکه ۲۰ سال از دوران شروع و بهره برداری آن سپری میشود بعنوان یکی از شاخص ترین پروژه های مسکونی تبریز شناخته میشود. در شهر جدید سهند پروژه آذران اجرا شده توسط شرکت بعنوان با کیفیت ترین پروژه شهرسهند به اذعان مدیران استانی شناخته میشود. و جالب است بدانید که در این این پروژه برای اولین بار در کشور از شیوه ی قالب تونلی استفاده شده است که این موضوع در نوع خود نه تنها در سطح استان بلکه در سطح ملی نیز کم نظیر است. مشخصاً این دیدگاه و توجه به کیفیت در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی همواره در پروژه های اجرا شده و در حال اجرای شرکت مد نظر و در اولویت بوده و هست؛ پارامتر مهمی که می تواند زمینه ساز فعالیت گسترده و مطمئنی برای شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب در نوسازی بافت های فرسوده شهر بوده باشد و درست به همین رویکرد است که شرکت وارد حوزه ی کمتر توسعه یافته ی  منطقه حکم آباد در شمال غرب تبریز شده است.

شکری در پاسخ به سوالی در ارتباط با عمر مفید ساخته ها و ساختمان ها در کشور تاکید کرد: در عمر۳۱ ساله فعالیت این شرکت همواره نظام فنی و اجرای در آن مستفر بوده وکیفیت در ساخت و ساز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است بگونه ای که ما را بر آن داشته تا به کمک دانش فنی عمر ساختمانهای در دست احداث را حتی تا ۱۰۰ سال هم بالا ببریم.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب از برنامه ریزی این شرکت برای ورود به نوسازی بافت فرسوده و اجرای پروژه هایی با هدف ساماندهی حاشیه نشینی خبر داد و گفت: بر اساس آمار۵۲۰ هزارخانوار در شهر تبریز ساکن هستند در حالیکه حدوداً ۵۴۰ هزار واحد مسکونی در این شهر وجود دارد و از حدود ۱۲۵ الی۱۷۵هزار واحد مسکونی تبریز نیز به عنوان ساختمان های ناپایدار یاد می شود، در کنار اینها نزدیک ۴۵الی۷۵ هزار واحد مسکونی نیز در مناطق توسعه یافته تبریز بصورت مسکن سرمایه ایی ایجاد شده که خالی هستند. همه این موارد بدین معنی است که در مسیرتولید انبوه مسکن در تبریز دو راه وجود دارد: یکی تولید مسکن به اصطلاح لوکس که ریسکهای خاص خودش را دارد و دومی ورود به موضوع باز آفرینی شهری وتولید واحدهای مسکونی که ریسک بازدهی اقتصادی را به دنبال دارد. مسیرتولید مسکن انبوه برای مردم ناچار از طریق توسعه محلی باید صورت گیرد. با توجه به اینکه ارگانهای دولتی در این موضوع  دخیل هستند و مطالعات زمان بر است. ما از سال ۹۶ مطالعات مرتبط را در تمام محلات آغاز کرده ایم ولی طبیعتاً ایجاد هماهنگی بین ارگانها دولتی و برنامه ریزی اولیه برای تحقق اهداف دچارتطویر زمانی شده است، با این حال مطالعات جدی روی بافت فرسوده تبریز صورت گرفته است و امیدواریم اجرای پروژه ی آیمان نگاه های کلان را به جد به سمت بافت های فرسوده و ناکارامد برگرداند.

فرزاد شکری مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالغرب در بخش پایانی گفتگوی اختصاصی خود با ” سازه خبر” در خصوص راهکارهای حل معضلات کنونی کلانشهرها همچون بافت فرسوده، حاشینه نشینی و بدمسکنی گفت: به نظر می رسد مشکل کنونی که در سیستم های سیاستگذاری و اجرا در زمینه مسکن وجود دارد این است که بدنه کارشناسی متناسب با بدنه مدیریتی رشد پیدا نکرده است و چنین وضعیتی باعث شده تا طرح ها و برنامه های تدوین شده ضمانت اجرایی و عملیاتی را نداشته باشند، چراکه بدنه کارشناسی و اجرایی دارای ضعف های عدیده است که باید برطرف شود.

وی تصریح کرد: برای نوسازی شهرها از جمله تبریز باید پارامترهای بسیاری مورد مطالعه، توجه و ارزیابی قرار گیرد که توجه به اقلیم یکی از آنهاست. امروزه در حوزه شهری در دنیا شهرک سازی “country side” مطرح میشود که در آن شهرها هویت بومی خود را حفظ کرده و فعالیتهای کشاورزی و دامداری در محدوده شهر باقی می ماند و جلوی حاشیه نشینی گرفته می شود. متاسفانه دراین حوزه در تبریز برنامه ریزی واقدامی انجام نشده است و حتی اقدامات انجام شده در جهت حذف کانتری سایتهای موجود میباشد، روستا هایی که در جریان توسعه شهری به شهر الحاق شدند و ساخت و سازها و انبوه سازی در این مناطق اتفاق افتاد. در حالیکه می شدازاین ظرفیت استفاده کرد. هرچند باز هم ظرفیت های وجود دارد که محلات و روستاهایی به حوزه شهر اضافه شوند بدون اینکه مشکلات خاص خود را بر محیط های شهری آوار کنند.

 

مهندس شکری در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان اینکه عدم توجه به بافت های شهری باعث شده است مرکز شهر فرسوده شده و حاشیه نشینی گسترش یابد گفت: بواقع از داخل شهرها غافل شده ایم متاسفانه مشاهده می شود که بافت تاریخی شهر تبدیل به انبار شده است، در حوزه مسکن آنچه موضوع اصلی بوده پارامتر افزایش کیفیت زندگی با الگوی سکونتی معاصر میباشد دراین موردبدنه کارشناسانی بخش خصوصی ودولتی باید همراه شوند. مطالعاتی جدی در این خصوص انجام نشده.مطالعات ناقص و محدود در حوضه تکنولوژی فناوری ساخت انجام شده که نتیجه ای قابل اتکا نداشته است.ارائه الگوی سکونتی و تعریف فضای شهری بجای فضای مسکونی متاسفانه تا کنون مغفول مانده است که باید با همکاری وزارتخانه ها، سازمانها و نهادهای مسئول در این زمینه مورد توجه و اصلاح قرار گیرد. نهایت اینکه تهی شدن هسته ی مرکزی شهر باعث متلاشی شدن شهر می شود، کما اینکه اگر درختی از میان تهی شده باشد، هر چند ظاهری آراسته داشته باشد نهایتاً روزی به سرعت سرنگون خواهد شد.

تهیه و تنظیم: پایگاه سازه خبر

عکس:پریسا منفرد

     ارسال به دیگران

یک پاسخ به “مدیرعامل سرمایه گذاری مسکن شمالغرب در گفتگوی اختصاصی با ” سازه خبر” عنوان کرد:* مسیر تولید مسکن توسط توسعه محلی / بافت تاریخی شهر تبدیل به انبار شده است / اجرای پروژه آیمان با به روزترین طراحیها، متریال و مصالح”

 1. ایوب وجیدی گفت:

  بافت تاریخی شهر تبدیل به انبار شده است
  بهتر است بگوییم : بافت تاریخی تبریز تبدیل به خرابه و محل برخی بزه ها ( راسته کوچه) و کاربری انبار شده است و هر لحظه گسترده تر میشود چرا؟
  این واقعیت در اثر تصمیمات غیر کارشناسانه سازمان میراث فرهنگی ملهم از منویات یکی از مدیران اسبق میراث فرهنگی اتفاق افتاده است
  از راسته کوچه شروع شد و در محدوده بازار دوه چی ادامه یافت
  محله سمساری کوچه بهرمان و ..روبروی بانک ملی را در مسیر مخروبه شدن قرار داد
  و فعلا محدوده بزرگ بافت مرکزی تبریز را هدف قرار داده است
  آقایان حتی شرکت در بحث را هم بر نمی تابند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir