مدیرعامل سرمایه گذاری شهرداری تبریز در گفتگوی اختصاصی با ” سازه خبر”:* نگرش ها در مورد سرمایه گذار باید تغییر کند / راه اندازی دو آکادمی پردیس فرهنگی، ورزشی در تبریز/ تدوین طرح های حمایتی برای نوسازی بافت فرسوده تبریز | پایگاه سازه خبر
شنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۱ | Saturday, 3 December , 2022
شناسه خبر:52557    ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۹:۲۴
مدیرعامل سرمایه گذاری شهرداری تبریز در گفتگوی اختصاصی با ” سازه خبر”:
نگرش ها در مورد سرمایه گذار باید تغییر کند / راه اندازی دو آکادمی پردیس فرهنگی، ورزشی در تبریز/ تدوین طرح های حمایتی برای نوسازی بافت فرسوده تبریز

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت شهرداری تبریز میهمان ” سازه خبر” رسانه توسعه و آبادانی، نخستین و پربازدیدترین رسانه حوزه  شهری، راه و ساختمان شمالغرب کشور بود و در جریان روند فعالیت های این رسانه دیجیتالی تخصصی قرار گرفت و به سوالات خبرنگاران ” سازه خبر” پاسخ داد.

به گزارش سازه خبر، “بهرام روشنی” با حضور در تحریریه ” سازه خبر” در ابتدای گفتگوی اختصاصی خود با این رسانه دیجیتال در خصوص اهمیت سرمایه گذاری و عوامل تاثیرگذار بر آن اظهار داشت:تحقق سرمایه گذاری به یک سری پارامترها وابسته است که مهمترین آن امنیت اقتصادی است پس از آن اهلیت سرمایه گذار است که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، اخیرا اتفاقات اقتصادی راخ داده در کشور باعث شد تا در حوزه سرمایه گذاری شاهد ثبات و نقل و انتقال سرمایه نباشیم. علاوه بر این موارد در سالهای اخیر دقت لازم در جذب سرمایه گذارها هم صورت نگرفت و اهلیت دقیق آنها بررسی نشد که نهایتا یکی سری سرمایه گذارها سرمایه بر شدند تا سرمایه گذار و این امر منجر به شکست برخی پروژه ها شد و این شکست ها از تمایل سایر سرمایه گذار ها برای سرمایه گذاری کاست و فرار آنها را در پی داشت.

وی افزود: از سوی دیگر در سالهای اخیرتغییر و عدم ثبات مدیریت در سطح مدیریت استان استراتژی ها و اهداف سرمایه گذاری را تحت الشعاع قرارداد که باعث شد تصمیمات متغییر گرفته شود و سرمایه گذاران را سردرگم نماید.اما هم اکنون خوشبختانه با حضور مدیریت جدید در سطح استان و شهر برنامه ریزی های مدون و جدیدی در حوزه سرمایه گذاری صورت گرفته است. اطلس سرمایه گذاری تبریز در دست تدوین قرار دارد که در این اطلس اهداف سرمایه گذاری در تبریز به صورت شفاف و اساسی نشان داده می شود. در صدد آن هستیم با برنامه ریزی و هدف گذاری قدم به قدم پیش رفته و با توجه به اولویت ها به اهداف برسیم . روی هم رفته باید بگویم اطلس سرمایه گذاری تبریز چشم انداز سرمایه گذاری در این شهر را نشان داده و راه سرمایه گذاری راه هموار می کند.

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت شهرداری تبریز  در ادامه در خصوص دلایل کاهش تمایل حضور سرمایه گذاران در تبریز اظهار داشت:در این خصوص باید واقعیتها را بگوییم. در تبریز در حوزه سرمایه گذاری یک سری مسائل و مشکلات خاص وجود دارد همچون برخی تنگ نظری ها و چوب لای چرخ گذاشتن ها که منجر به فرار سرمایه گذار می شود. باید تاکید کرد که تبریز در حوزه سرمایه گذاری نیازمند تغییر نگرش است. باید از سرمایه گذار حمایت شود چراکه برای شهرارزش افزوده ایجاد می شود.

 

وی افزود: برای تغییر نگرش باید آموزش های لازم و همگانی صورت گیرد از مدیران گرفته تا کارمندان و آحاد مردم باید نحوه جذب و مذاکره با سرمایه گذار و ارتباط با آن را بیاموزند تا زمانیکه حساب و کتاب و سود سرمایه گذار پیوسته زیر ذره بین بوده و مورد بررسی قرار گیرد و نگاه پیمانکاری به آن باشد در جذب سرمایه گذار موفق عمل نخواهیم کرد باید برخوردهایمان با سرمایه گذار اصلاح شود و سازو کار مناسب برای آن تعریف شود که در قدم اول فرایندی را تعریف کرده ایم تا امورات سرمایه گذاران از طریق کارگزاران تسهیل گردد و تمامی بررسی مدارک و طرح ها و اخذ مجوزها توسط کارگزاران صورت گیرد تا سرمایه گذار در نهایت آخر کار آمده و فعالیت خود را آغاز کند.

روشنی با تاکید بر اینکه باید این نکته را عمیقا قبول کنیم که حضور سرمایه گذار منجر به ایجاد اشتغال و رویش اقتصادی می شود، اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته در نظر داریم سرمایه گذاری ها در تبریز را به سمت فعالیت های خدماتی وعام المنفعه در سطح شهر سوق دهیم همچون اجرای پروژه تراموا، سرویس های بهداشتی، فضای سبز، اجرای برنامه ها و مسابقات فرهنگی و هنری.

وی در در ادامه در مورد وضعیت روند سرمایه گذاری در تبریز طی یک دهه گذشته و جایگاه این کلانشهر در این زمینه در سطح کشور نیز گفت: جایگاه تبریز به لحاظ جذب سرمایه گذار تا سال ۱۳۹۲ مناسب بود و این شهر جزو رده های برتر کشور بود و پروژه های درخور توجهی همچون لاله پارک عملیاتی شد اما پس از آن با شکست و تعلل در پروژه هایی همچون ترمینال قدیم تبریز، سون استار و … روند جذب سرمایه گذار کند شد  و در ۴ سال گذشته نیز به جهت اینکه شهردار وقت اعتقاد چندانی به سرمایه گذاری نداشت روند سرمایه گذاری علنا در تبریز افول کرد اما هم اکنون بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته با حضور مدیریت جدید در شهر برنامه های امید بخشی در این حوزه در دست طراحی و اجرا می باشد و با شعار مدیریت با مردم، برای مردم در صدد آن هستیم در حوزه سرمایه گذاری تحول اساسی ایجاد شود. اما ناگفته نماند که برخی عوامل نیز به استان و منطقه ارتباطی ندارد و بروز تورم، نوسان نرخ ارز و… هم در عدم تمایل سرمایه گذاران دخیل و موثر می باشد.

 

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت شهرداری تبریز  در خصوص پروژه های اولویت دار تبریز برای جذب سرمایه گذار اظهار داشت:اولویت اصلی تبریز جذب سرمایه گذار برای حمل و نقل شهری است که در این زمینه تبریز با مشکلات بسیاری مواجه است، پس از آن پروژه های خدمات عمومی همچون سرویس های بهداشتی، ایستگاه های اتوبوس، پارکها و فضای سبز هم در سایر رده های اولویت سرمایه گذاری قرار دارند.

وی اضافه کرد: در راستای ضرورت اجرای پروژه های خدماتی راه اندازی دو آکادمی پردیس فرهنگی، ورزشی در دو نقطه تبریز پارک جنگی ارم و پشت لاله پارک تبریز را به عنوان دو کانون اصلی برای ارائه خدمات فرهنگی، ورزشی به روز و منطبق با استانداردهای روز به نوجوانان و جوانان را در برنامه داریم تا آموزش های تخصصی ورزشی بر اساس علم روز ارائه شود. علاوه بر این در راستای برند سازی برای تبریز طرح اجرای پل طبیعت در منطقه عون بن علی تبریز با فراهم بودن بستر مناسب آن در دست اقدام قرار دارد.

روشنی تصرح کرد: راه اندازی شهر بازی مدرن و استاندارد در تبریز نیز یکی دیگر از برنامه های اولویت دار تبریز می باشد.

 

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت شهرداری تبریز  در بخش پایانی گفتگوی اختصاصی خود با ” سازه خبر ” تاکید کرد: تبریز دارای ۳۳ بلوک فرسوده است که برای احیا آنها ضرورت حضور سرمایه گذاران کاملا احساس می شود و در این راستا شهرداری تبریز حمایت های لازم را برای نوسازی بافت های فرسود در قالب طرح های سرمایه گذاری انجام می دهد و امیدواریم این اتفاق مهم با همکاری بخش های مختلف از مدیریت ارشد استان گرفته تا شورای اسلامی شهر و ادارات دخیل در این زمینه در اسرع وقت و به سرعت صورت بگیرد.

تهیه و تنظیم: پایگاه سازه خبر

عکس:پریسا منفرد

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir