مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:* تحقق سهمیه 100 در صدی بنیاد مسکن آذربایجان شرقی در احداث مسکن مهر / هم مسکن ساخته ایم هم اشتغالزایی کرده ایم | پایگاه سازه خبر
جمعه, ۲۶ مهر , ۱۳۹۸ | Friday, 18 October , 2019
شناسه خبر:27974    ۹ مهر ۱۳۹۸ - ۹:۴۲
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:
تحقق سهمیه ۱۰۰ در صدی بنیاد مسکن آذربایجان شرقی در احداث مسکن مهر / هم مسکن ساخته ایم هم اشتغالزایی کرده ایم

مهندس حافظ باباپور مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی از تحقق سهمیه ۱۰۰ در صدی بنیاد مسکن آذربایجان شرقی در احداث مسکن مهر گفت، از اشتغالزایی این بنیاد در کنار تولید مسکن خبر داد، مهاجرت معکوس از شهرها به روستا ها را نکته قابل توجه عنوان کرد و از یک انقلاب بزرگ در آسفالت روستاها سخن گفت.

به گزارش سازه خبر، مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی میزبان خبرنگاران سازه خبر نخستین و پر مخاطب ترین رسانه تخصصی صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور بود و به سوالات آنها پاسخ داد.

گفتگوی تفصیلی سازه خبر با مهندس حافظ باباپور به شرح زیر از نظر خوانندگان میگذرد :

 

اشتغالزایی در کنار تولید مسکن

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی در ابتدای مصاحبه ضمن تبریک روز روستا از اجرای طرح هادی در ۴۵ روستای آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: ارزش دادن به روستا و روستایی حرکتی مثبت است و به مناسبت این روز در ۴۵ روستا طرح هادی شامل آسفالت معابر روستایی به بهره برداری خواهد رسید. همچنین  تعداد ۹۲۳ جلد سند روستایی در۲۰ شهرستان و ۳۳۰ جلد در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر تحویل داده خواهد شد و افتتاح نمادین مسکن روستایی در ۲۰ شهرستان و اعطای کمک بلاعوض از دیگر اقدامات انجام شده در این روز خواهد بود که مجموعا با اعتباری بالغ بر ۲۰ ملیارد تومان به بهره برداری خواهد رسید.

وی با تاکید بر این که طرح هادی به عنوان سند توسعه راهبردی برای افق ۱۰ ساله هر روستا تهیه و تدوین میگردد، اظهار داشت : طبق آخرین آمار بالغ بر ۲ هزار و ۲۰ روستای بالای ۲۰ خانوار داریم که تهیه طرح هادی آنها تقریبا به تمام رسیده است .

باباپور تصریح کرد: در این میان تاکنون در ۸۴۲ روستای استان اجرای طرح هادی انجام گرفته که شامل عملیات  زیر سازی، جدول گذاری، پیاده رو سازی و زیباسازی فضای روستایی می شود که روستاهای زنوزق مرند و اشتبین جلفا از نمونه های  بارز این طرح هستند.

وی اضافه کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی بر اساس قانون برنامه چهارم توسعه در روستاهایی که دارای بافت تاریخی هستند به صورت ویژه ورود کرده و با حفظ معبر اصلی و بدون هیچ بازگشایی دیگر اقدام به کف سازی، جداره سازی و زیباسازی این مکان ها نموده است که این روند در برنامه پنجم و ششم هم به صورت جدی ادامه دارد، به طوری که در قانون برنامه ششم مکلف به تهیه طرح هادی در ۳۰۰ روستا در جهت توسعه و رونق گردشگری دراین مناطق هستیم.

باباپور در مورد نحوه نظارت بر طرح هادی و سایر فعالیت های بنیاد مسکن گفت: چه در بخش زیرسازی که توسط دهیاران روستاها صورت میگرد و چه در آسفالت ریزی که بر عهده بنیاد مسکن است هر دو دارای شیت آزمایشگاهی معتبر هستند، علاوه بر این باتوجه به اینکه بنیاد مسکن یک دستگاه غیر خصوصی است، انجام هر نوع فعالیتی که توسط بنیاد صورت میگیرد با نظارت دیوان محاسبات کشور همراه است. بواقع می توان گفت که نظارت چند لایه در اجرای طرح ها وجود دارد که تنها به بخش آسفالت ختم نمیشود بلکه در بحث وام های مسکن روستایی و مسکن مهر شاهد این هستیم که این وام ها به صورت مرحله ای به متقاضیان داده میشود تا تمام تسهیلات ارائه شده منجر به تولید مسکن شود.

باباپور به اشتغال زایی که توسط بنیاد مسکن صورت گرفته هم پرداخت و گفت : بنیاد مسکن به ازای مقاوم سازی در  هر ۶۰ متر مربع واحد مسکونی یک اشتغال مستقیم ایجاد کرده که طبق آمار با مقاوم سازی ۸  هزار واحد مسکونی درسال این مقدار اشتغال زایی در روستاها به ۱۰۰۰۰ الی ۱۵۰۰۰ شغل می رسد به اینصورت می توان گفت نه تنها تولید مسکن می کنیم بلکه در زمینه اشتغالزایی هم گام های مثبتی برداشتیم.

 

 

 

انقلاب بزرگ در آسفالت معابر روستایی

مدیرکل بنیاد مسکن استان آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به تسهیلات تخصیص یافته برای آسفالت معابر روستایی با قیر رایگان اظهار داشت: تا سال ۹۴ در حدود ۱ میلیون و ۶۰۰ متر مربع آسفالت ریزی معابر روستایی انجام شده بود اما با آغاز این طرح از سال ۹۴ این رقم به بیش از ۳میلیون و ۲۰۰ متر مربع رسیده است.
باباپور تصریح کرد: خوشبختانه یک تعامل بسیار مثبت بین بنیاد مسکن و دهداران و بخشداران و به خصوص استانداری آذربایجان شرقی ایجاد شده که در نتیجه روند جذب  قیر افزایش یافته است، به طوری که در سال ۹۷ اعتبار اولیه استان ۲۸ میلیارد تومان بود که به خاطر روند مثبتی که در استان اتفاق افتاده بود این رقم به بیش از ۵۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و جزو ۵ استان اول در بحث جذب قیر بودیم . بواقع می‌توان گفت انقلابی در بحث آسفالت ریزی در سطح استان رخ داده است.

وی از ابلاغ شدن سهمیه سال ۹۸ در طی هفته های آینده خبر داد و افزود: درمورد سهمیه قیر رایگان در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ از مجموع ۱۰۰ درصد قیر رایگان سهم بنیاد مسکن ۱۷ درصد بود که باتوجه به عملکرد مثبت در این زمینه به ۱۹ درصد در سال جاری افزایش پیدا کرده است.

 

مهاجرت معکوس از شهر به روستا یک امتیاز مثبت

مهندس حافظ باباپور  از روند افزایشی مهاجرت معکوس در استان خبرداد و گفت: در سال  ۸۵ تعداد مسکن روستایی در استان برابر ۲۲۱ هزار واحد بود که این رقم در سال ۹۵ به ۳۰۵ هزار واحد افزایش یافت.  عمده دلیل افزایش واحدهای  مسکن روستایی این است که کسانی که از روستاها به شهر مهاجرت کردند نتوانستد خودشان را با شرایط سخت زندگی در شهر تطبیق دهند به همین دلیل به خانه های آبا و اجدادی خود بازگشته اند. در این مورد میتوان گفت مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها امتیاز مثبتی محسوب میشود.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه  از سال ۸۴ طرحی تحت عنوان بهسازی و مقاوم سازی مساکن روستایی را آغاز کردیم، گفت : بر اساس آمار رسمی سال ۹۵ از  ۳۰۵  هزار واحد مسکن روستایی در سطح استان  ۱۵۲ هزار واحد آن تاکنون بهسازی شده است که از میانگین کشور ۱۲ درصد بیشتر است. سهمیه مقرر استان که هر ساله موظف به بهسازی هستیم ۱۲ هزار واحد است که خوشبختانه این سهمیه به طور متناوب محقق شده است و حتی این عدد در برخی سال ها به ۲۴ هزار بهسازی در سال هم رسیده است.

 

وی باتاکید بر اینکه تسهیلات مسکن روستایی در مقایسه با سال گذشته نزدیک به ۶۰ درصد افزایش یافته است، گفت: میزان وام مسکن روستایی از ۲۵ میلیون به ۴۰ ملیون تومان در سال جاری رسیده که با کارمزد ۵ درصد در اختیار روستاییان قرار داده میشود و در کنار آن اعطای وام قرض الحسنه با کارمزد ۴ درصد از دیگر خدمات بنیاد مسکن به روستاییان است.

باباپور با تاکید بر اینکه در بخش صدور سند روستایی بسیار فعال‌تر از شهرها بودیم عنوان کرد: حدود ۲۱۴ هزار جلد سند در روستاها صادر شده است که این رقم برای شهرهای زیر ۲۵ هزار  در حدود ۲۵ هزار فقره است.

وی در پاسخ به این سوال که  در زمینه تحقق یکی از وظایف تعیین شده برای بنیاد مسکن که تامین مصالح میباشد چه اقداماتی انجام شده اذعان داشت : چند سال گذشته شرکتی تحت عنوان بنیاد بتن آذرآبادگان از بنیاد مسکن جدا شد که در استان های شمال غربی کشور از جمله آذربایجان شرقی ،زنجان ، اردبیل و در ۶ کارگاه در حال فعالیت می باشد و جز شرکت های دارای استاندارد  برای تولید مصالح  با کیفیت در کشور است و مورد اطمینان تمام مجامع فنی از جمله نظام مهندسی قرار دارد. عمده مصالحی که در این شرکت تولید می شود بتن آماده است و از محصولات دیگر می‌توان به جدول، سنگفرش ،تیرچه، بلوک، خرپای آماده که برای تولید تیرچه مورد استفاده قرار می گیرد اشاره کرد. دو دستگاه تمام اتومات هم خریداری شده که آسیب های وارده به خرپا ها در هنگام خم شدن را کاهش داده به طوری که در زلزله اذربایجان  و همچنین کرمانشاه تاثیرگزاری آن چشمگیر بوده است.

 

تحقق سهمیه ۱۰۰ در صدی بنیاد مسکن آذربایجان شرقی در احداث مسکن مهر

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی بخشی از سخنان خود را به ساخت مسکن ارزان قیمت شهری اختصاص داد و گفت : در سال های اخیر توانستیم ۱۱ هزار و ۵۰۰  واحد مسکونی شهری ارزان قیمت تولید و تحویل افراد کم بضاعت و مستمند قرار دهیم ، در کنار آن انجمنی تحت عنوان انجمن خیرین مسکن ساز در استان وجود دارد که توسط جمعی از افراد خیر اداره میشود، که تا کنون ۱۰۰۰ واحد مسکونی نیز توسط این انجمن به افراد مستحق تحویل داده شده است . در کل سهمیه ۱۶ هزار و ۵۰۰ واحدی مسکن مهر که بنیاد مسکن متولی آن بود صددرصد محقق شده و در اختیار متقاضیان قرار گرفته .

وی افزود ‌: در این میان برخی از پروژه ها یا زیرسازی ناقص داشتند یا شبکه فاضلاب آنها دارای مشکل بود که طبق تفاهم نامه ای که بین شهرداری و وزارت مسکن و شهرسازی صورت گرفت قرار براین شد که تکمیل این نواقص به شهرداری سپرده شود و در قبال آن وزارت مسکن و شهرسازی زمین با کاربری های مختلف در اخیار شهرداری قرار دهد که از این طریق مشکل آماده سازی و محوطه سازی حل شود.

مهندس باباپور در بخش پایانی گفتگو با سازه خبر در خصوص بیشترین و کمترین متقاضیان مسکن مهر در شهرستان های آذربایجان شرقی گفت: کلیه واحد های احداثی در قالب مسکن مهر ۱۶ هزار ۴۳۴ واحد میباشد که بیشترین درخواست ازشهرستان شبستر با ۳ هزار و ۱۷۹ متقاضی و کمترین در خواست از شهرستان خدافرین با ۷۸ واحد متقاضی می باشد.

 

گفتگو و تنظیم: سرویس مصاحبه سازه خبر

عکس از محدثه اقدم

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir