عضو هیئت رئیسه نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:* برای بستن گلوگاه های فساد در نظام مهندسی تلاش می کنم /با استقرار در ساختمان نیمه کاره مخالفت می کردم / مشمول بخشنامه تعارض منافع نیستم | پایگاه سازه خبر
پنج شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۸ | Thursday, 12 December , 2019
شناسه خبر:27544    ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۲۲
عضو هیئت رئیسه نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:
برای بستن گلوگاه های فساد در نظام مهندسی تلاش می کنم /با استقرار در ساختمان نیمه کاره مخالفت می کردم / مشمول بخشنامه تعارض منافع نیستم

عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی از اوضاع فعلی این سازمان گفت، دلایل مشارکت پایین مهندسان در انتخابات را تشریح کرد، از بستن گلوگاه های فسادهای احتمالی در سازمان خبر داد  و به اظهار نظر در خصوص استقرار این سازمان در ساختمان نیمه کاره پرداخت.

به گزارش سازه خبر، شهرام کاشانی اصل، عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی که سابقه عضویت در شورای  انتظامی هم عرض سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و عضویت در هیئت مدیره دوره ششم نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی را در کارنامه خود دارد، میهمان هیئت تحریریه پایگاه سازه خبر نخستین و پربازدیدترین رسانه تخصصی صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور بود و به سوالات خبرنگاران این رسانه پاسخ داد.

گفتگوی سازه خبر با وی به شرح زیر از نظر خوانندگان می گذرد:

نظام مهندسی دور از حاشیه

مهندس شهرام کاشانی اصل در ابتدای گفتگوی اختصاصی خود با سازه خبر در خصوص وضعیت فعلی سازمان نظام مهندسی ساختمان با گذشت حدودا ۱۰ ماه از استعفای محمد آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی و روی کار آمدن محمد اسلامی گفت: تا اندازه ای وضعیت بهتر شده و وزیر جدید ملایم‌تر از وزیر قبلی برخورد می‌کند و از بحث های جنجالی و حاشیه ای به دور است. اما همچنان انتظارات جامعه مهندسان در مورد حل شدن بخشنامه هایی که بازدارنده بودند و مشکل داشتند کماکان پا برجاست. بخشنامه های صادر شده همچون موضوع تعارض منافع، مقوله ارجاع و … پابرجا هستند ولی با روی کار آمدن آقای اسلامی لغو نشده اند ولی صحبتی هم از آنها نمی شود بهتر است که تکلیف این بخشنامه ها واضح و شفاف مشخص شود و اجرا و یا عدم اجرای آنها در هاله ای از ابهام باقی نماند.

وی افزود: به نظر من مشکل اصلی آن بخشنامه ها و بخشنامه هایی از آن دست که از تهران صادر شده و به شهرستانها ابلاغ می شود این است که با نگاهی تک بعدی فقط با در نظر گرفتن شرایط موجود در شهر تهران تدوین شده و شرایط متفاوت در سایر استان ها، شهرستانها و شهرها و مشکلات و دغدغه های آنها در نظر گرفته نمی شود. باید برای تدوین و صدور بخشنامه ها حتما کارگروهایی تشکیل شده و تمامی جوانب را در تمامی نقاط کشور بررسی کنند و سپس اقدام به تدوین و ابلاغ بخشنامه نمایند در غیر این صورت نتیجه مطلوب همانند آنچه که در بخشنامه های صادر شده توسط آقای آخوندی مشاهده کردیم حاصل نمی شود.

 

مشارکت پایین درانتخابات نتیجه بیکاری و بدبینی

نایب رئیس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در پاسخ به این سوال که به نظر شما دلیل پایین بودن مشارکت در انتخابات سال گذشته هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی چه بود؟ اظهار داشت:  پایین بودن مشارکت می تواند دلایل مختلفی داشته باشد یکی از آن دلایل اوضاع نامناسب اقتصادی و کاری مهندسان بود. بواقع رکود ساخت ساز در سالهای اخیر باعث بیکاری طیف گسترده ای از مهندسان در رشته های مختلف شده است که این مسئله نقش بسیار زیادی در کاهش تعداد رای دهندگان در انتخابات سال گذشته داشت.

وی افزود: البته عدم رضایت اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی از عملکرد برخی از اعضای هیئت مدیره در سالهای گذشته را نیز در این عدم استقبال نباید نادیده گرفت که باعث شد میزان مشارکت در پایین ترین حد خود طی هشت دوره گذشته باشد.

 

 

تلاش برای بستن گلوگاه های فساد

عضو هئیت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در ادامه در خصوص اینکه طی سالهای اخیر  همواره بحث احتمال وجود فساد در این سازمان مطرح می شود، اینگونه به اظهار نظر پرداخت و گفت:  بنده اعتقاد دارم امکان فساد در هر سازمانی وجود دارد ولی باید بگونه ای عمل کرد تا زمینه های فساد از بین رفته یا به حداقل برسد من به نوبه خودم همواره تلاش کرده ام گلوگاه های فساد احتمالی را ببندم و در این زمینه همواره از سایر اعضای هئیت مدیره کمک خواسته ام.

شهرام کاشانی اصل تصریح کرد: به نظر من فساد زمانی ایجاد می شود که اولا نظارت وجود نداشته باشد دوما افراد شایسته انتخاب نشوند. در راستای افزایش نظارت معتقد هستم باید همه عملکردها شفاف باشد به حدی که من به شخصه راضی هستم جلسات هیئت مدیره به صورت آنلاین برای اعضا پخش گردد و همچنین هر فعالیت و فرایندی در سازمان باید به صورت سیستمی و با اتوماسیون اداری انجام شود تا ارتباط فیزیکی به حداقل رسیده و نظارت ها بیشتر گردد. من به عنوان یک عضو از اعضای هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی تلاش می کنم که سیستم را اصلاح کنم که این تلاش از دوره ششم که بنده عضو هیئت مدیره بودم آغاز شده که در آن دوره اقداماتی مبنی بر قانون مند تر شدن سهمیه ها صورت گرفت. قبل از این شاهد بودیم که سهمیه ها ثبت نمیشد یا ناقص به ثبت می رسید و یا به صورت دستی انجام می پذیرفت که هم اکنون اینطور نیست و روند اصولی تر پیش می رود.

وی همچین در مورد راه اندازی اتوماسیون جامع اداری در سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی گفت : راه اندازی اتوماسیون جامع اداری به این صورت است که هر نامه ای که به نظام مهندسی وارد یا از آن خارج می شود در این سیستم ثبت می شود و بدین صورت پیگیری ها سریعتر انجام شده و ارتباط بین کارمندان و مراجعه کنندگان اصولی تر می شود و فضا برای سو استفاده و هرگونه فساد احتمالی به حداقل می رسد. بواقع راه اندازی این سیستم یک پوست اندازی اساسی برای سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی است.

کاشانی اصل در ادامه تاکید کرد: قطعا انجام این دست اقدامات باعث خواهد شد عملکرد سازمان شفاف تر شود و هجمه های وارده به نظام مهندسی تا حد زیادی کاهش پیدا کند و هیچ حرف و حدیثی باقی نماند. به شخصه اعتقاد دارم هرکسی که انتقادی از نظام مهندسی دارد باید پیشنهادی هم در راستای رفع آن مشکل داشته باشد صرفا حاشیه سازی و انتقاد پی در پی نتیجه ای ندارد. در راستای بهینه سازی امور و استفاده از نظرات اعضای سازمان، پیشنهاد تاسیس کمیته ای تحت عنوان کمیته مشورتی با تعداد زیاد را مطرح کرده ایم که با تعداد اعضای بیشتر بتوانیم از پیشنهادات و نگرش های جامع این عزیزان به صورت گسترده تری استفاده کنیم.

 

مخالف با استقرار نظام در ساختمان نیمه کاره

عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در پاسخ به این سوال که آیا با استقرار این سازمان در ساختمان نیمه کار موافق هستید؟ و اینکه در کل چرا این سازمان به عنوان یکی از متولی های اصلی نظارت بر اجرای قوانین در موضوع ساخت و ساز، خود در یک ساختمان نیمه کاره مستقر شده است؟ گفت: این تصمیمی بود که اعضای هئیت مدیره هفتم آنرا گرفته بودند. اگر من در آن دوره بودم مخالف این اتفاق  می بودم. اما باید این را هم گفت که این تصمیم با توجه به شرایط خاص و فشارهای اقتصادی موجود در آن زمان گرفته شده بود که به هر حال رخ داد اما در تلاش هستیم  ابتدا نمای ساختمان را در ماههای آتی تکمیل کنیم و برای اینکار مصالح نما خریداری شده است.  در ادامه باید پایان کار ساختمان مذکور را بگیریم و مشکلات و نواقص موجود را به حداقل برسانیم.

 

 

 

مشمول بخشنامه تعارض منافع نیستم

عضو هئیت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در پاسخ به این سوال سازه خبر مبنی بر اینکه سال گذشته در جریان انتخابات گفته می شود شما نیز به جهت فعالیت در اداره کل استاندارد آذربایجان شرقی به نوعی شامل بخشنامه تعارض منافع می شدید، اظهار داشت: در این مورد باید بگویم که نام سازمان استاندارد در آن بخشنامه در میان سازمانهای مورد بحث نبود پس من مشمول آن بخشنامه نبودم و بحث های مطرح شده حاشیه سازی بود ولی در خصوص آن بخشنامه باید بگویم که تدوین و صدور آن کارشناسی شده نبود و تنها با نظر وزیر وقت راه شهرسازی آن هم با مقاصد خاص و شخصی صادر شده بود  و منطقی هم به نظر نمی رسید.

 

گفتگو و تنظیم: سرویس مصاحبه سازه خبر

عکس از صدف موذنی

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir