مدیر مجموعه ورزشی یادگار امام (ره) تبریز در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:* استادیوم یادگار امام(ره) تبریز بودجه اختصاصی ندارد / نور استادیوم استاندارد است /کنترل استادیوم با 100 دوربین | پایگاه سازه خبر
جمعه, ۲۶ مهر , ۱۳۹۸ | Friday, 18 October , 2019
شناسه خبر:27421    ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۰۵
مدیر مجموعه ورزشی یادگار امام (ره) تبریز در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:
استادیوم یادگار امام(ره) تبریز بودجه اختصاصی ندارد / نور استادیوم استاندارد است /کنترل استادیوم با ۱۰۰ دوربین

مدیر مجموعه ورزشی یادگار امام (ره) تبریز از گستردگی پروژه، مشکلات مالی، امکان افزایش ظرفیت و مسقف نمودن استادیوم، مباحث مربوط به استاندارد نبودن نور و بلیط فروشی الکترونیکی استادیوم یادگار امام(ره) تبریز و… سخن گفت.

به گزارش سازه خبر، حسن اللهیارپور در ابتدای گفتگوی اختصاصی خود با سازه خبر، نخستین و پربازدیدترین رسانه تخصصی صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور به بیان تاریخچه ای از احداث مجموعه ورزشی یادگار امام (ره) تبریز پرداخت.

وی گفت: عملیات احداث مجموعه ورزشی یادگار امام(ره) تبریز در سال ۱۳۶۸ آغاز شد و در سال ۱۳۷۵ گشایش یافت و در سال ۱۳۸۷ به بهره برداری موقت رسید و در سال ۱۳۸۸ با صعود تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز به لیگ برتر فوتبال کشور سرعت عملیات عمرانی در این مجموعه بیشتر شد چراکه مقرر شده بود مسابقات این تیم حتما در استادیوم یادگار امام(ره) صورت بگیرد. البته پیش از سال ۱۳۸۸ تیم ملی فوتبال ایران با تیم های کنیا و قطر در این استادیوم بازی کرد و همچنین دربی پرسپولیس و استقلال نیز در سال ۱۳۸۱ در استادیوم یادگار امام(ره) برگزار شده بود ولی سال ۱۳۸۸ نقطه آغازی دوباره برای این استادیوم بود.

اللهیارپور افزود: مساحت مجموعه ورزشی  یادگار امام(ره) تبریز  ۲۰۰ هکتار است که بر اساس طراحی اولیه مقرر شده بود ۱۴ سالن قهرمانی در آن احداث شود که در حال حاضر علاوه بر استادیوم فوتبال، زمین دوچرخه سواری و پیست اتومبیلرانی آن مورد بهره برداری قرار گرفته است و عملیات احداث استخر قهرمانی آن نیز با بیش از ۵۰ درصد پیشرفت در حال انجام است. همچنین در برنامه داریم عملیات احداث زمین گلف و زمین چمن تمرینی این مجموعه ورزشی را نیز در آینده نزدیک آغاز کنیم.

 

استادیوم یادگار امام(ره) تبریز بودجه اختصاصی ندارد

مدیر مجموعه ورزشی یادگار امام (ره) تبریز در خصوص وضعیت بودجه و اعتبارات این مجموعه اظهار داشت: مجموعه ورزشی یادگار امام(ره) تبریز به شدت دارای مشکلات مالی است و این مسئله به این دلیل است که ردیف بودجه خاص خود را ندارد و تا به حال نیز هزینه های آن توسط اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی و شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور تامین شده است.

وی افزود: دلیل عدم وجود ردیف بودجه اختصاصی برای مجموعه ورزشی  یادگار امام(ره) تبریز این است که این مجموعه هنوز تکمیل نشده و از جانب شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور تحویل اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی نگشته است اما با تلاش های آقای ایوب بهتاج مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی مقرر شده است از سال ۱۳۹۹ به این مجموعه ورزشی نیز ردیف بودجه اختصاص داده شود.

 

 

امکان افزایش ظرفیت وجود ندارد

اللهیارپور در خصوص گنجایش این استادیوم نیز اظهار داشت: استادیوم یادگار امام(ره) تبریز دومین استادیوم بزرگ کشور بعد از استادیوم آزادی تهران است که در طراحی اولیه گنجایش آن ۷۰ هزار نفر در نظر گرفته شده بود که پس از نصب صندلی های پلاستیکی گنجایش آن به ۶۶ هزار نفر کاهش پیدا کرد ولی بارها مشاهده شده در مسابقات حساس همچون مسابقه تراکتور سازی با پرسپولیس و استقلال  تا ۱۰۰ هزار نفر نیز وارد این استادیوم شده اند و مسابقه را تماشا کرده اند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان افزایش ظرفیت برای استادیوم یادگار امام(ره) تبریز وجود دارد؟ گفت: امکان افزایش ظرفیت اصلا وجود ندارد چراکه این استادیوم با استانداردهای ۲۰ سال گذشته طراحی و احداث شده و برای افزایش گنجایش برنامه ای وجود نداشته است. اما طی این سالها تغییرات بسیاری نیز صورت گرفته است به طور مثال علاوه بر نصب صندلی نیمکت ذخیره ها، حفاظ های امنیتی، سیستم صوتی، نور و… ایجاد و بهسازی شده اند. علاوه بر اینها مشکلات راه دسترسی ضلع غربی نیز برطرف شده و به راحتی از ترمینال تبریز می توان به سمت استادیوم آمده و وارد این این مجموعه شد. روی هم رفته کلیه ورودی ها و خروجی های این استادیوم و داخل و خارج آن و تماشگران تحت کنترل بوده برای این امر ۱۰۰ دوربین نصب و راه اندازی شده است.

 

نور استادیوم استاندارد است

مدیر مجموعه ورزشی یادگار امام (ره) تبریز در مورد مباحث مطرح شده در خصوص استاندارد نبودن نور این استادیوم نیز اظهار داشت: اینکه گفته می شود نور استادیوم یادگار امام(ره) تبریز بیش از حد بوده و استاندارد نیست اصلا صحت ندارد بارها با لوکس متر مورد سنجش قرار گرفته است و استاندارد می باشد اخیرا نیز این کار در هوای ابری تبریز صورت گرفت که مورد خاصی وجود نداشت و مورد رضایت و تایید فنی کارشناسان قرار گرفت.

 

 

استادیوم یادگار امام(ره) مسقف نمی شود

حسن اللهیارپور در پاسخ به این سوال سازه خبر که آیا امکان مسقف کردن استادیوم یادگار امام (ره) یا بخشی از آن وجود دارد یا خیر؟ نیز گفت: امکان مسقف کردن استادیوم یادگار امام(ره) تبریز وجود ندارد چراکه فاصله تماشاگران با زمین چمن حدودا ۴۰ متر است و این امر علنا مسقف نمودن این ورزشگاه را غیر ممکن می کند. بواقع مشکل این استادیوم داشتن سقف نیست بلکه مشکلات بسیار دیگری دارد. با توجه به اینکه از آغاز پروژه حدودا ۳۰ سال می گذرد و همچنان تکمیل نشده کم کم این مجموعه به سمت فرسودگی پیش می رود و هزینه های نگهداری و بهسازی آن بسیار بالا می باشد که باید فکر اساسی برای آن صورت بگیرد. مسیر های دسترسی، تونل های عبور تیمها که مسدود شده اند، تغییر کاربری اتاقها و فضاهای این استادیوم همه و همه جزو مواردی هستند که نیازمند بررسی و ارائه طرح برای بهبود عملکرد در این مجموعه ورزشی می باشند. آنچه که تاکید بر آن ضروری بوده این است که ما در مجموعه ورزشی یادگار امام(ره) تبریز این استادیوم را با همه نواقص و مشکلاتش برای هر بازی آماده می کنیم ولی مشکلات ریشه ای همچنان باقی است چراکه به هر حال با توجه به خیل هواداران تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز در کل کشور باید بگونه ای عمل کرد که مشکلات به چشم نیاد چراکه به هر حال استادیوم یادگار امام(ره) تبریز آبروی تبریز، آذربایجان و حتی کشور است.

 

حضور در استادیوم فقط با بلیط الکترونیکی

مدیر مجموعه ورزشی یادگار امام (ره) تبریز در پایان در مورد وضعیت بلیط فروشی استادیوم یادگار امام(ره) تبریز نیز به سازه خبر گفت: در حال حاضر بلیط برای حضور در استادیوم یادگار امام(ره) تبریز به صورت الکترونیکی به فروش می رسد و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته هر فرد با خرید اینترنتی بلیط پس از مراجعه به استادیوم در صندلی خود خواهد نشست که این اتفاق البته در بازی نخست لیگ مابین تراکتوری سازی و پرسپولیس به دلیل ازدحام بیش از حد اندازه تماشاگران رخ نداد ولی از بازی آینده با راه اندازی ۴۰ گیت در ورودی استادیوم این مهم تحقق خواهد یافت و تماشاگران بدون معطلی برای تماشای مسابقه وارد استادیوم خواهند شد و در صندلی خود خواهند نشست.

تهیه و تنظیم: سرویس مصاحبه سازه خبر

 

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir