رئیس سابق نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:*منتقدان دستاوردهای بنده را به نام خود زدند / شهرداری تبریز انتظارات را پایین آورده است | پایگاه سازه خبر
سه شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۳۹۸ | Tuesday, 21 May , 2019
شناسه خبر:22462    ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۷
رئیس سابق نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:
منتقدان دستاوردهای بنده را به نام خود زدند / شهرداری تبریز انتظارات را پایین آورده است

بهرام چاوشی میمان تحریریه پایگاه سازه خبر بود و در خصوص سازمان نظام مهندسی ساختمان، انتقادات به عملکردش در دوران ریاست وی بر سازمان، عملکرد شهرداری تبریز و وضعیت آینده ساخت و ساز سخن گفت و به اعلام نظر پرداخت.

به گزارش سازه خبر، مهندس بهرام چاوشی در سال ۱۳۴۴ در تبریز متولد شد. در سال ۱۳۶۶ در رشته مهندسی برق از دانشگاه تبریز فارغ‌التحصیل گردید. درکنار فعالیت های مستمر سی‌ساله اش در بخش انبوه‌سازی ساختمان به مدت سه دوره در  هیئت مدیره نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی حضور داشته و درکسوت ریاست دوره ششم سازمان نظام مهندسی استان ایفای نقش نمود. عضویت در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور در همین دوره، در سوابق وی دیده می شود.

رییس دوره ششم سازمان نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی مصادف با بزرگداشت روز مهندس میهمان تحریریه پایگاه سازه خبر، نخستین و پربازدیدترین رسانه تخصصی راه و ساختمان شمالغرب کشور در تبریز بود و به سوالات خبرنگاران این رسانه پاسخ داد.

گفتگوی تفصیلی با مهندس بهرام چاووشی به شرح زیر از نظر مخاطبان سازه خبر می گذرد.

 

نظام مهندسی ساختمان حلقه‌ مفقوده بین دولت و ملت

رئیس سابق نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در ابتدای گفتگوی اختصاصی با سازه خبر با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان حلقه‌ مفقوده‌ بین دولت و ملت بود که در سال ۱۳۷۴ تاسیس شد، عملکرد این سازمان را کیفی ارزیابی کرد و به اثرگذاری‌ فعالیت های سازمان در کاهش تلفات ساختمانی تاکید نمود و گفت:  تقلیل تلفات جانی ناشی از حوادث طبیعی، نظیر زلزله‌های اخیر کشور موید این امر است.

وی عملکرد سازمان  نظام مهندسی ساختمان را به سه دوره زمانی تقسیم کرد و افزود: دوره‌ اول از بدو شروع فعالیت سازمان نظام مهندسی تا پایان دوره ‌چهارم بود که به دلیل نوپایی، این سازمان توان نقش‌آفرینی خاصی نداشت. با شروع دوره پنجم  و تغییر در مدیریت شورای مرکزی، سازمان گسترش یافت و حضور مهندس ترکان در راس شورا و انسجام بین اعضا، عوامل تاثیر گذار در عملکرد بسیار خوب این دوره و دوره بعد از آن بود و می توان از این دوران بعنوان دوران طلایی سازمان نظام مهندسی ساختمان یاد کرد.

بهرام چاوشی اظهار داشت: بعد از دوره هفتم، سیاست‌ها و دیدگاه‌های نادرست و گاها افراطی وزرای راه و شهرسازی و نیز عملکرد درون سازمانی نادرست و نامطمئن، جایگاه سازمان نظام مهندسی را تنزیل داده و متزلزل کرد و از میزان رضایتمندی و اعتماد اعضا کاست و سیر رشد سازمان تاحدودی متوقف شد. به تبع آن با وجود آمار بالای فارغ التحصیلان گروه های مهندسی در دانشگاه ها، مهندسین جوان چندان رغبتی به عضو شدن در سازمان و مشارکت در امور از خود نشان ندادند.

 

بازنگری در قوانین سازمان نظام مهندسی ضروری است / بزرگنمایی در طرح فساد در نظام مهندسی

رییس سابق‌ سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی در ادامه در پاسخ به این سوال خبرنگار سازه خبر در خصوص اینکه چرا در سال های اخیر همواره بحث فساد در این سازمان به گوش می رسد؟ گفت: در خصوص فساد در سازمان نظام مهندسی بزرگ نمایی صورت گرفته است چراکه واقعا بودجه کل سازمان نظام مهندسی به میزان بودجه یکی از ادارات‌ راه و شهرسازی در سطح استانی هم نیست.

وی اذعان کرد: قانون در برخی از مسائل شفافیت کافی ندارد و قوانین سازمان باید مورد بازنگری قرار گیرد. شورای مرکزی سازمان در دوره ششم جلسات متعددی در این خصوص برگزار کرد اما مجلس شورای اسلامی با مصوبات شورای مرکزی موافقت نکرد.

چاوشی با انتقاد از سیاست‌های کلان کشور درخصوص رشد بی رویه دانشگاها و رشته محل ها، از عدم ایجاد توامان فرصتهای شغلی برای فارغ التحصیلان به عنوان علل عمده بروز مفسده و ناهنجاری هایی نظیر امضافروشی و کمیت محوری در جامعه مهندسین جوان بیکار، یاد  کرد.

 

 

 

منتقدان دستاوردهای بنده را به نام خود زدند/ حاضر به مناظره هستم

بهرام چاوشی در بخش دیگری از این گفتگوی اختصاصی در راستای شفاف سازی و پاسخگویی به شایعات مطرح شده در دوران مدیریتش بر سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی، در خصوص موضوع انتقال محل سازمان در دوران ریاستش به ساختمان ابوریحان، طراحی و ساخت پر حرف و حدیث ساختمان جدید شهریار و نیز زمین‌های خریداری شده در کلیبر که علیه او تاکنون استفاده شده چنین گفت: بهتر است عملکردم پاسخگوی بدگویان باشد. در آن دوره و پس از آن یک سری از اعضا که به دنبال منافع شخصی بودند علیه هیئت مدیره جوسازی کردند و همان ها امروز دستاوردهای دوره‌ ششم، یعنی ساختمان شهریار و سامانه تندیس را به نام خود زده و به عنوان نتایج کار خود تبلیغ می‌کنند.

وی افزود: زمین های مربوط به ساختمان شهریار در ادوار قبل از ریاست بنده خریداری شده و در دوره ریاست مهندس شهین باهر مراحل انتخاب مشاور و واگذاری طراحی ساختمان به دکتر جلال سالک انجام شده بود. طراحی بنا تا دوره ششم به پایان رسیده و با دکتر سالک به عنوان ناظر پروژه قرارداد بسته شده بود و در دوره‌ ششم عملیات ساخت شروع شد. اکنون نیز این ساختمان به دلیل کسری بودجه نیمه‌کاره مانده است اما از آن استفاده می‌کنند که غیرقانونی است.

مهندس چاوشی در خصوص ساختمان ابوریحان به توافق سازمان نظام مهندسی با شهرداری وقت اشاره کرده و گفت:  در پنجم اسفند سال ۹۱، طی توافقی که با مهندس نوین، شهردار وقت تبریز صورت گرفت، مقرر شد که کنترل‌ تمام ساخت‌وسازهای شهر از ۱۴ اسفند، به سازمان نظام مهندسی واگذار شود. لیکن با توجه به کمبود نیرو و امکانات و فضای مناسب جهت انجام کار، طی تماس تلفنی از مهندس علیزاده، مدیر کل وقت راه و شهرسازی استان، درخواست مساعدت گردید و ایشان ساختمان گلباد را به مدت دو سال به صورت رایگان، در اختیار سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی قرار داد. باتوجه به توسعه سازمان و مصوبه هیئت چهارنفره استان مبنی بر برقراری سه یا چهار دفتر نظام مهندسی جهت ارجاع امور به صورت منطقه ای و با تاکید بر تمرکز زدایی از ارائه خدمات در یک نقطه از شهر، ساختمانهایی در۱۷شهریور، گلباد، ابوریحان مطرح شد. پیشنهاد خرید ساختمان ابوریحان را معاون عمرانی استانداری- مهندس اشرف نیا-  پس از  جلسه شورای فنی مطرح نمودند که پس از طرح در جلسه هیئت مدیره سازمان به تصویب رسید که فرایند کارشناسی و خرید آن بصورت مستند موجود است. این ساختمان از قرار متری یک میلیون تومان به مساحت۲۰۰۰مترمربع بقیمت ۲میلیارد تومان خریداری شد و با توجه به نیاز به بازسازی، طرح بازسازی و پیش بینی هزینه ها مجددا به تایید اعضا هیئت مدیره رسید. پروسه بازسازی تا مراحلی انجام شد و قرار بر انتقال بخشهایی از سازمان به آن جا بود که هرگز اجرا نشد. این ساختمان به عنوان مقر دائمی مد نظر نبود بلکه صرفا به عنوان یک محل موقتی خریداری شد تا سازمان اجاره‌بها پرداخت نکند و بصورت سرمایه ای برای سازمان محسوب می شد، اما با کارشکنی هیئت مدیره سر مسائل انتخاباتی انتقال به این ساختمان تصویب نشد و تا امروز بلااستفاده مانده است و به جای آن در دوره هفتم طی قراردادی به مبلغ ۲میلیارد و ماهیانه۷۰میلیون تومان اجاره یعنی با صرف هزینه بالاتر از خرید ساختمان ابوریحان، انتقال به ساختمان هواپیمایی انجام شد.

وی اضافه کرد: زمین کلیبر هم به ارزش متری هشتادهزار تومان، جنب دانشگاه آزاد خریداری شد و قرار بر این بود که  ضمن افتتاح یک دفتر نظام مهندسی در شهرستان کلیبر، یک مجموعه رفاهی و مهمان‌سرا برای اعضای سازمان ساخته شود که پس از بنده به فراموشی سپرده شد.

چاووشی تصریح کرد: ما وضعیت رکود امروز بازار مسکن را پیش‌بینی می کردیم و معتقد بودیم سازمان نیاز به پوست‌اندازی دارد. در دوران ریاست بنده سعی کردیم تعرفه‌ها تا ۲۰۰ درصد افزایش بدهیم و این بنفع مهندسان و مایه انگیزش در آنهابود. تمام تلاشمان در راستای تعالی سازمان  و جامعه مهندسین بود.

وی در دفاع از عملکرد خود در این بخش از گفتگو آمادگی خود را برای برگزاری مناظره با روسای ادوار سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی با ارائه اسناد و مدارک اعلام کرد.

 

عملکرد ضعیف نظام مهندسی عامل مشارکت پایین در انتخابات

بهرام چاوشی در پاسخ به این سوال که به نظر شما دلیل کاهش مشارکت مهندسان در انتخابات اخیر هئیت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی چه بود؟ اظهار داشت: عملکرد ضعیف سازمان نظام مهندسی در کنار رکود بازار مسکن، علت کاهش مشارکت در انتخابات و عدم توفیق پیشکسوتان بود.

کاندیدای پیشکسوت انتخابات هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی استان در خصوص برنامه‌ریزی‌ها و نحوه برگزاری انتخابات از عدم شفافیت، برخلاف بیانه‌ های اعلام شده در خصوص پاکترین دوره انتخابات نظام مهندسی آذربایجان شرقی، سخن گفته و اظهار داشت: علیرغم درخواست، آرای مربوط به بنده هرگز اعلام نشد که در این راستا ‌نامه ای اعتراضی در خصوص وضعیت انتخابات به هیئت نظارت نوشتم که تاکنون هیئت اجرایی پاسخی به این نامه نداده است.

 

۹۸ سالی سخت‌ برای مهندسان خواهد بود

مهندس چاوشی در مورد ارزیابی خود از آینده سازمان نظام مهندسی و وضعیت ساخت و ساز در کشور اظهار داشت: آینده نظام مهندسی با توجه به سردرگمی دولت و عدم وجود  برنامه‌ برای بازار مسکن، مبهم پیش بینی می شود. خوشبختانه و یا متاسفانه اقتصاد کشور وابسته به بازار و صنعت ساختمان است و این بازار پتانسیل بالایی در اشتغال زایی داشته و در شرایط نامساعد فعلی نیز میتواند جوابگوی بسیاری از مشکلات باشد.

وی اضافه کرد: بر اساس سرشماری سال ۹۵، سی درصد مردم در منازل استیجاری سکونت دارند و ۵۶ درصد منازل متراژ ۵۰ تا ۱۰۰ متری دارند، در نتیجه نیاز به مسکن در جامعه وجود دارد. در دولت‌های نهم و دهم پروژه مسکن مهر شروع شد که هرچند مشکلات خودش را داشت اما گام خوبی محسوب می شد. دولت فعلی بعد از شکست در وارادات هواپیما‌ها و با وجود کسری بودجه تنها به فکر اتمام پروژه مسکن مهر و مسکن اقشار کم‌درآمد است و تاکنون حرکت و یا برنامه جدی از طرف وزیر راه و شهرسازی در این راستا مطرح نشده است.

چاووشی تاکید کرد: چندی است با کاهش حمایت‌های دولت و افزایش بدهی‌های آن به پیمانکاران، بخش خصوصی هم به سمت بازار ارز و سکه و طلا متمایل شده، چراکه این بازارها سریع‌تر‌ به سوددهی می رسند. با توجه به افزایش هزینه مصالح و دستمزد‌ها، سال پیش‌رو، سخت‌تر از سال جاری پیش‌بینی میشود.

 

شهرداری تبریز انتظارات را پایین آورده است

رئیس سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در بخش پایانی گفتگوی اختصاصی با سازه خبر در مورد اوضاع و عملکرد شهرداری تبریز و مخصوصا رویداد تبریز ۲۰۱۸ اظهار داشت: رویداد تبریز ۲۰۱۸ فاجعه ای برای این کلانشهر بود. شهرداری تبریز پی در پی در حال فرصت سوزی است و پروژه عمرانی قابل توجهی در سطح شهر در برنامه‌های خود ندارد. انتظارات و قابلیت‌های شهر را در حد بتن‌ریزی ایستگاه‌های مترو پایین آورده‌اند. باید از مردم پرسید که از عملکرد شهرداری راضی هستند؟ و آیا متروی تبریز با تمام تبلیغاتی که برای آن می‌شود به سهولت قابل دسترسی است؟

بهرام چاووشی تاکید کرد: تبریز بعد از تهران بیشترین بافت فرسوده را دارد و با توجه به اینکه این کلانشهر لرزه خیز است باید نگران تلفات ناشی از زلزله احتمالی باشیم. پروژه عتیق یک تجربه خوب در احیای بافت فرسوده بود و ثابت کرد در صورت حمایت‌های دولتی می‌توان گام‌های خوبی برداشت.

 

گفتگو و تنظیم:

سرویس مصاحبه سازه خبر

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir