رئیس شورای انتظامی نظام مهندسی استان در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر عنوان کرد:* استحکام بنا عامل محرومیت مهندسان / اکثر پیمانکاران عمرانی آذربایجان شرقی ورشکست شده اند | پایگاه سازه خبر
سه شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۳۹۸ | Tuesday, 21 May , 2019
شناسه خبر:21979    ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶
رئیس شورای انتظامی نظام مهندسی استان در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر عنوان کرد:
استحکام بنا عامل محرومیت مهندسان / اکثر پیمانکاران عمرانی آذربایجان شرقی ورشکست شده اند

مهندس سید صادق موسوی، مهمان تحریریه پایگاه سازه خبر بود و به سوالات خبرنگاران این رسانه تخصصی صنعت راه و ساختمان در خصوص تخلفات مهندسان، عملکرد هیئت مدیره نظام مهندسی، رکود پروژه های عمرانی و ساختمان سازی و وضعیت پیمانکاران عمرانی پاسخ داد.

اشاره

مهندس سید صادق موسوی متولد سال ۱۳۳۶ در شهرستان عجب شیر می باشد. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد عمران بوده و دارای پایه ارشد در سازمان نظام مهندسی ساختمان است. وی که سابقه دو دوره بازرسی هئیت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی را در کارنامه خود دارد در دوره ششم و هفتم نایب رئیس و رئیس شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بوده و در دوره هشتم نیز برای بار سوم برای عضویت در این شورا توسط اعضای هیئت مدیره انتخاب شده است.

وی علاوه بر این، عضو هئیت مدیره و خزانه دار انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان شرقی می باشد.

مهندس موسوی هفته گذشته میهمان تحریریه پایگاه سازه خبر، نخستین و پربازدیدترین رسانه تخصصی صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور به مرکزیت تبریز بود و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

گفتگو با وی به شرح زیر از نظر خوانندگان می گذرد:

 

آرا شورای انتظامی مستقل است / استحکام بنا عامل محرومیت مهندسان

سید صادق موسوی در ابتدای این مصاحبه اختصاصی در خصوص شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی گفت: اعضای شورای انتظامی متشکل از چهار نفر از اعضای این سازمان در استان می باشد که توسط اعضای هیئت مدیره انتخاب می شوند و یک نفر نیز نماینده از دادگستری این چهار نفر را همراهی می کند. بنده در دوره ششم و هفتم به عنوان نایب رئیس و رئیس این شورا طی دو دوره سه ساله فعالیت می کردم و در دوره هشتم نیز مجددا توسط اعضای هیئت مدیره به عضویت این شورا انتخاب شدم.

وی در خصوص نحوه عملکرد شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی گفت: این شورا به شکایت هایی که از شهرداری ها، اداره کل راه و شهرسازی استان، سازمان نظام مهندسی و مالکان صورت می گیرد با تشکیل پرونده و بررسی مدارک و موارد لازم رسیدگی و تصمیم گیری می کند. پس از ابلاغ رای، یک ماه فرصت اعتراض در نظر گرفته می شود که در این صورت رای برای تجدید نظر به شورای انتظامی مرکز واقع در تهران ارجاع داده می شود. در این خصوص باید تاکید کنم که ۵/۹۹ درصد آرا ارجاعی برای تجدید نظر به تهران بدون تغییر مورد تایید قرار می گیرد و این امر مهمی برای شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی محسوب می شود.

موسوی در خصوص موضوع تخلفات صورت گرفته که در شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی مطرح می شود، اظهار داشت: عدم ارائه گزارش مراحل، عدم ارائه گزارش تخلفات ساختمانی ،استحکام بنا و پایان کارها بیشترین موضوعات پرونده های مورد بررسی را در این شورا تشکیل می دهد.

وی با بیان اینکه موضوع استحکام بنا امری است که متاسفانه پرونده هایی را به خود اختصاص داده، گفت: بنده در خصوص این موضوع اعتراض خودم را بارها به شهرداری ها علی الخصوص در شهرستان های استان اعلام کرده ام، شخص وزیرراه و شهرسازی نیز با موضوع استحکام بنا به شدت مخالف هستند و آنرا ممنوع کرده اند ولی با ین حال متاسفانه مشاهده می شود این تخلف رخ داده و موضوع با طرح در ماده ۱۰۰ شهرداری و پرداخت جریمه حل می شود و نهایتا مالک صاحب طبقه اضافی شده، شهرداری پول می گیرد و نهایتا مهندس صادر کننده استحکام پروژه راهی شورای انتظامی شده و مشمول محرومیت می گردد.

موسوی تاکید کرد: در حال حاضر موضوع استحکام بنا در شهرستانها به معضلی برای مهندسان تبدیل شده و بنده معتقدم وزارت راه و شهرسازی و شهرداری و نظام مهندسی ساختمان در این خصوص باید وارد عمل شوند و بر این مسئله نظارت سفت و سختی داشته باشند. چون در شهرستانها به دلیل کمی جمعیت و آشنا بودن مالکان و هیئت اجرایی دفاتر شهرستانها، نظام مهندسی و مهندسان ناظر و شهرداری با هم اعمال قانون بسیار سخت می باشد که باید به این مسئله با جدیت بیشتری رسیدگی شود. ما نیز به نوبه خود در شورای انتظامی با تخلفات استحکام بنا به شدت برخورد می کنیم و هیچگونه اغماضی نمی نماییم چراکه در این مورد کاملا پای جان مردم در میان است.

رئیس شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی با بیان اینکه بیشترین تخلفات به ترتیب در رشته های عمران، معماری،برق و مکانیک است، اظهار داشت: میزان تخلفات صورت گرفته در دوره هفتم به مراتب کمتر از دور ششم بود که این مسئله دو دلیل داشت، نخست اینکه میزان ساخت و ساز بسیار کاهش یافته و دوم اینکه مهندسان آگاهتر و مطلع تر شده اند.

وی با تاکید بر اینکه آرا صادره توسط شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی کاملا مستقل بوده و هیچ کس هیچ دخالتی در صدور آرا نداشته و ندارد، گفت: برای کاهش تخلفات باید کلاس های آموزشی به صورت پیوسته برگزار شود، صرف اینکه مهندسان نمره لازم را در آزمونها کسب کرده اند دلیل بر تبحر و آگاهی آنها نمی شود. مهندسان باید با حضور در دوره های مختلف به قوانین و مقررات اشراف کامل داشته باشند.

 

 

بخشنامه های آقای آخوندی خیلی هم بد نبود

بازرس سابق هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در بخش دیگری از مصاحبه اختصاصی با سازه خبر در خصوص عملکرد هیئت مدیره این سازمان در دوره گذشته گفت: هیئت مدیره یک سال بسیار پرفشار را گذراند چراکه به دلیل صدور بخشنامه های بحث برانگیز توسط آقای آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی سردرگمی در خصوص آینده نظام مهندسی به حد اعلای خود رسید ولی با این حال عملکرد قابل قبولی را از اعضای هیئت مدیره شاهد بودیم.

وی به موضوع بخشنامه های صادره توسط وزیر وقت راه و شهرسازی نیز اشاره کرد و افزود: آقای آخوندی نگاه پیمانکاری به موضوع سازمان نظام مهندسی داشت احساس بنده این است که سال گذشته پس از وقوع زلزله کرمانشاه به دلیل بروز تخریب های بالا پیکان اتهامات به سمت وزارت راه و شهرسازی چرخید در حالیکه پروانه ساخت و ساز توسط شهرداری ها صادرمی شد، نتیجه این شد که آقای آخوندی با صدور این بخشنامه ها تلاش کرد تا فشار را از روی وزارتخانه متبوعش بردارد ولی روی هم رفته این بخشنامه خیلی هم بد نبودند و نیازمند انجام کاری کارشناسی بود تا به نتیجه برسند.

 

تدریس در دانشگاه دلیل رای آوری در انتخابات

رئیس شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در ادامه در پاسخ به این سوال که به نظر شما دلیل مشارکت پایین اعضای این نظام در استان در انتخابات اخیر و عدم توفیق مهندسان با تجربه چه بود؟ اظهار داشت: دلیل مشارکت پایین در این دوره را از ابعاد مختلف می توان بررسی کرد ولی به نظر بنده به دلیل بروز رکود در بازار مسکن و ساخت و ساز و بیکاری که گریبان مهندسان را گرفته و از سوی دیگر عدم تمایل و انگیزه مهندسان قدیمی و با تجربه برای حضور در انتخابات باعث شد تا میزان مشارکت در پایین ترین حد خود باشد.

وی افزود: در خصوص دلیل عدم توفیق مهندسان با تجربه برای کسب رای جهت حضور در هیئت مدیره نیز باید بگویم متاسفانه مهندسان قدیمی، با تجربه و با سابقه را کسی نمی شناسد و در مقابل کاندیداهایی شناخته شده هستند که در دانشگاهها تدریس می کنند و با قشر جوان ارتباط بیشتری دارند، روی هم رفته بنده معتقدم مهندسان با تجربه نباید خارج گود بمانند بنده حتی خودم راضی هستم مهندسان با سابقه تر از بنده حتی در شورای انتظامی حضور پیدا کنند.

موسوی گفت: باید به این نکته تاکید کنم که انتخاب دوره هشتم بسیار سالم و به دور از هرگونه حاشیه برگزار شد و زمینه برای هرگونه اعمال غیر قانونی به هیچ وجه فراهم نبود.

 

کار اجرایی مهندسان را خبره می کند

بازرس سابق هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در ادامه به مدرک گرایی در جامعه فنی و مهندسی اشاره کرد و گفت: متاسفانه مهندسان سواد فنی و اجرایی مناسبی ندارند، بر خلاف گذشته مهندسان از مدارک علمی بالایی برخوردار هستند ولی کار اجرایی نکرده اند که این مدرک گرایی به آفت بزرگی برای حوزه فنی و مهندسی تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: بنده به عنوان یک مهندس رانندگی با دستگاه های سنگین را حین اجرا یاد گرفته بودم و به علت یادگیری کارهای اجرایی حین خواندن درس بیشتر کارهای بنایی و ساختمان رافرا گرفته و اجرا نمودم، لذا باید بگویم مهندسی صرفا حضور در کلاس و اخذ نمره و نهایتا مدرک دانشگاهی نیست اگر کسی می خواهد مهندس قابلی شود باید کار اجرایی در کارگاهها را انجام دهد و کسب تجربه نماید. تاکید می کنم با تئوری کاری به جایی نمی رسد باید کار اجرایی انجام داد.

 

رکود پروژه های عمرانی و گسترش بیکاری

عضو هیئت مدیره و خزانه دار انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان شرقی در مورد وضعیت بازار مسکن و ساخت و ساز نیز گفت: وضعیت بازار مسکن را اصلا خوب نمی بینم. در تمام دنیا بیشترین میزان اشتغالزایی در بخش پروژه های عمرانی می باشد که متاسفانه در چند سال اخیر در کشورمان این حوزه با رکور بسیار سختی مواجه شده و این مسئله بیکاری گسترده ای را در مشاغل مختلف در پی داشته است و با توجه به اینکه قدرت خرید مردم نیز به شدت کاهش یافته انگیزه فعالیت نیز برای سازندگان مسکن به حد صفر رسیده است.

وی تاکید کرد: دولت ها اگر به فکر اشتغالزایی هستند باید  فکری به حال رونق پروژه های عمرانی و ساخت ساز نمایند.

 

مسکن مهر طرحی خوب با اجرایی بد

سید صادق موسوی در پاسخ به این سوال که نظر شما در خصوص پروژه مسکن مهر چیست؟ اظهار داشت: مسکن مهر طرح خوبی بود که متاسفانه به خوبی و با کیفیت اجرا نشد و سازمان نظام مهندسی به دلیل اینکه توسط دولت وقت اینگونه سیاستگذاری شده بود  که  باید هزینه تمام شده این ساختمانها پایین باشد علنا نقشی در ارتقا کیفیت ساختمانها ایفا نکرد.

 

 

ورشکستگی عظیم پبمانکاران عمرانی

عضو هیئت مدیره و خزانه دار انجمن پیمانکاران عمرانی آذربایجان شرقی در بخش پایانی مصاحبه با سازه خبر به بیان وضعیت فعلی این انجمن پرداخت و گفت: پیمانکاران پس از کارمندان دولت شفاف ترین پرداخت کنندگان مالیات در سطح کشور بوده اند ولی متاسفانه در حال ورشکستگی هستند.

وی افزود: از ۲هزار و ۵۰۰ عضو انجمن شرکت های عمرانی آذربایجان شرقی تنها ۳۰۰ عضو باقی مانده که این تعداد نیز در حال کاهش است که دلیل این امر رکود نابود کننده پروژه های عمرانی می باشد.

موسوی تاکید کرد: پیمانکاران عمرانی در تمامی مراحل از جمله انقلاب، جنگ و در دوران سازندگی به لحاظ مالی و تجهیزاتی همراه و در کنار دولت ها بوده اند ولی متاسفانه در این برهه در حال و روز مناسبی به سر نمی برند. به دلیل رکور پروژه های عمرانی و عدم وصول مطالبات معوقه چندین ساله عده کثیری از پیمانکاران ورشکست شده یا در زندان هستند یا ممنوع الخروج شده اند و یا اینکه کشور را ترک کرده اند.

وی افزود: بیکاری پیمانکاران عمرانی ضربه بزرگی به جامعه و بخش اشتغال کشور است که دولت باید سریعا تمهیدات اساسی برای این بخش بیاندیشد.

 

تهیه و تنظیم:

سرویس مصاحبه پایگاه سازه خبر

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir