گزارش ترجمه* برنامه آلمان برای افزایش پیاده‌روها و کاهش خودروها | پایگاه سازه خبر
پنج شنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۳۹۸ | Thursday, 25 April , 2019
شناسه خبر:19164    ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۹
گزارش ترجمه
برنامه آلمان برای افزایش پیاده‌روها و کاهش خودروها

اداره کل محیط زیست آلمان طرح‌های بلندپروازانه‌ای در سر دارد: هدف این است که پیاد‌ه‌روی جای بیشتری را در زندگی روزمره مردم این کشور اشغال کند و در مبارزه با استفاده از خودرو، تعداد پارکینگ‌ها به‌شدت کاهش یابد.

به گزارش سازه خبر، تا کنون از تلاش برای استفاده هر چه بیشتر از دوچرخه در مقابل استفاده از خودرو در آلمان بسیار شنیده‌ایم. اما کم‌تر از طرح‌هایی در حمایت از پیاد‌ه‌روی به جای اتومبیل‌سواری سخن به میان آمده است.

اداره کل محیط زیست آلمان (UBA) می‌خواهد شهرها را زیست‌پذیرتر و هوا را تازه‌تر سازد. به این ترتیب که پیاده‌روها و خطوط عابر پیاده جای هر چه بیشتری را در زندگی شهری بگیرد و استفاده از خودرو و نیاز به پارکینگ تا جایی که ممکن است کاهش یابد.

بر اساس راهبرد جدید، قرار است شمار پیاد‌ه‌روها تا سال ۲۰۳۰ به یک و نیم برابر تعداد فعلی برسد. در درازمدت باید در کلان‌شهرها از هر سه جای پارک، دو تای آن حذف شود. به علاوه، حداکثر سرعت مجاز برای خیابان‌های درون‌شهری باید ۳۰ کیلومتر در ساعت تعیین شود. همچنین راه‌های مخصوص عابر پیاده باید پهن‌تر شده و جریمه پارک غیر مجاز نیز بیش‌تر شود.

ماریا کراتس‌برگر، رئیس اداره کل محیط زیست آلمان، از طرح‌هایی “انقلابی” سخن گفته که در آن‌ها، اولویت با عابران پیاده، دوچرخه‌سوارها، اتوبوس‌ها و قطارهاست. او می‌گوید، دیگر وقت آن رسیده که در زندگی شهری به این اولویت فضای بیشتری را اختصاص دهیم.

پیاد‌ه‌روها پهن‌تر و خطوط عابر پیاده بیش‌تر

آن که پیاده راه می‌پیماید به سلامت خود و محیط زیست کمک کرده و پول کم‌تری خرج می‌کند. اداره کل محیط زیست آلمان در صدد است، مدت‌ انتظار برای سبز شدن چراغ مخصوص عابران پیاده در تقاطع‌ها را کم کند، خطوط عابر پیاده را افزایش داده و پهنای پیاد‌ه‌‌روها را طبق استاندارد، به دو و نیم متر برساند.

اضافه بر این، باید در ساخت و ساز شهری به دسترسی هر چه راحت‌تر عابران پیاده توجه شود، زیرا عابران پیاده در حال حاضر با موانع زیادی روبرو هستند. آن‌ها گاهی باید برای رسیدن به مقصد خود از میان‌برهای زیادی استفاده کرده، زمانی طولانی پشت چراغ‌ها بایستند و آلودگی صوتی و گازی خودروها را تحمل کنند.

به این فهرست باید پله‌ها، جدول‌ها و موانع مشابه، زیرگذرهای تاریک، موانع لغزنده سر راه و اتومبیل‌های در حال پارک را نیز افزود. به همین دلیل در بسیاری از شهرها پیاده‌روی زمان‌بر و پردردسر است، زیرا در شهرسازی طی دهه‌های گذشته کم‌تر به عابر پیاده توجه شده است.

چشم‌پوشی از اتومبیل‌سواری‌ برای راه‌های کوتاه

بنا بر داده‌های شورای ایمنی ترافیک آلمان، در سال ۲۰۱۵ میلادی ۵۳۷ عابر پیاده جان خود را حین رفت و آمد از دست دادند که این رقم ۱۵ درصد آمار مرگ و میر ناشی از سوانح ترافیکی را شامل می‌شود.

والتر آیشن‌دورف، رئيس این شورا، در نقد این پدیده می‌گوید، مدت‌های مدیدی است که اتومبیل جایگاه نخست را در رفت و ‌آمد شهری به خود اختصاص داده است. حتی ایجاد مسیرهای مخصوص دوچرخه‌سواری هم به جای این که رانندگان را به دردسر بیاندازد عابران را به دردسر انداخته است. او می‌گوید، برای موفقیت در این مسیر باید راهبرد جدید در سراسر آلمان و ایالت‌هایش به اجرا در بیاید.

در حال حاضر ۲۷درصد از راه‌های آلمان مخصوص عابر پیاده است. طبق راهبرد جدید، باید این راه‌ها تا سال ۲۰۳۰ در شهرها ۴۱درصد و در مناطق روستایی و حاشیه‌ای ۲۳ تا ۳۵درصد افزایش یابد. طبق مطالعات کارشناسانه، یک‌دهم مسیرهای رانندگی از مبدأ تا مقصد کم‌تر از یک کیلومتر است. در حالی که این چند صد متر را می‌توان پای پیاده هم طی کرد.

اداره کل محیط زیست آلمان در صدد برآمده تا با استفاده از تجربه موفق فضاسازی برای دوچرخه‌سواری راه را برای عابران پیاده هموار سازد.

منبع:Deutsche Welle

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir