یادداشت* لوگوی اصلی تبریز 2018 کدام است؟ | نخستين پايگاه خبری صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور
دوشنبه, ۲ مهر , ۱۳۹۷ | Monday, 24 September , 2018
شناسه خبر:10344    ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۵
یادداشت
لوگوی اصلی تبریز ۲۰۱۸ کدام است؟

سه شنبه، ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۵، با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، استاندار آذربایجان شرقی، شهردار تبریز و جمعی از فعالان حوزه گردشگری و فرهنگی لوگوی ویژه تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ میلادی رونمایی شد.

این لوگو که توسط لیلا حجبی طراح تبریزی  با در نظر داشتن المان ها و نمادهای مهم فرهنگی و تاریخی کهن شهر تبریز طراحی شده بود و موافقان و مخالفان بسیاری نیز داشت دومین لوگو برای رویداد تبریز ۲۰۱۸ قلمداد می شد که پس از رونمایی به عنوان لوگوی اصلی این رویداد بین المللی معرفی گردید.

پیش از رونمایی دومین لوگو برای رویداد تبریز ۲۰۱۸ لوگویی با طرح کاشی های مسجد کبود برای این رویداد مورد استفاده قرار می گرفت که گفته شده دیگر پس از رونمایی دومین لوگو کنار گذاشته خواهد شد و حتی به ارگانهای دولتی نیز ابلاغ شد که در مکاتبات خود لوگوی جدید را حتما مورد استفاده قرار دهند. اما پس از روی کار آمدن ایرج شهین باهر به عنوان شهردار تبریز و با آغاز رویداد تبریز ۲۰۱۸ مشاهده شد لوگویی که گفته می شد دیگر به هیچ وجه کاربرد ندارد دوباره به بیلبوردها و اطلاعیه های مختلف سطح شهر با موضوع تبریز ۲۰۱۸ بازگشت و با بی سلیقگی در طراحی ها در کنار لوگوی دوم مورد استفاده قرار گرفت.

سوالی که در این میان وجود دارد این است که بواقع تصمیم گیرنده و متولی اصلی در خصوص موارد فوق و کلا رویداد تبریز ۲۰۱۸ چه کسی و یاد کدام ارگان است؟

سال گذشته سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان متولی معرفی می شد و استفاده از لوگوی نخست را کاملا منتفی شده اعلام می کرد ولی امسال  مشاهده می شود شهرداری تبریز ظاهرا زمام امور را به دست گرفته و لوگوی اول را مورد استفاده قرار می دهد.

شاید در اذهان عمومی این مسئله که دو لوگو برای یک رویداد مورد استفاده قرار گیرد امر چندان مهمی نباشد ولی بواقع این مسئله نشان دهنده اوج بی برنامگی  و تصمیم گیری های احساسی است.

اگر به رویدادهای بین المللی همچون تبریز ۲۰۱۸ که در سایر کشورها برگزار شده و خواهد شد نگاه کنیم هرگز چنین بی برنامگی و سلیقه ای عمل کردن را مشاهده نمی کنیم. بهتر است متولیان تبریز ۲۰۱۸ سریعا در خصوص لوگوی اصلی تبریز ۲۰۱۸ به اجماع رسیده و از این دوگانه عمل کردن جلوگیری کنند.

سید حسین هاشمی

 

 

 

 

     ارسال به دیگران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir