یادداشت اختصاصی* ” قاری کورپوسی ” در حصار بی توجهی ها+تصاویر | پایگاه سازه خبر
شنبه, ۱۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ | Saturday, 8 May , 2021
شناسه خبر:37005    ۲۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۷
یادداشت اختصاصی
” قاری کورپوسی ” در حصار بی توجهی ها+تصاویر

قاری در زبان ترکی به معنای پیر و کوروپو به معنای پل است که گفته میشود بانی احداث ” قاری کورپوسی ” در تبریز پیرزنی بوده است که هزینه احداث آن را بر عهده گرفته است البته روایت های دیگری هم در خصوص این پل وجود دارد همچون تقبل هزینه ساخت ” قاری کورپوسی ” توسط حاج حسین حسین معمار سرخاب.

به گزارش سازه خبر، به هر حال هر چه که بوده ” قاری کورپوسی ” به عنوان یکی از نمادهای تبریز دچار بی مهری شده است. هدف از احداث این پل که نمونه ای از حس شهروندی واقعی در تاریخ شهرسازی تبریز است ایجاد ارتباط و سهولت رفت وآمد مردم از دو طرف میدان چایی (مهرانه رود) بوده است ولی هم اکنون بمانند اغلب بی توجهی ها به ماهیت مکان در طراحی، از اصل و ماهیت خود دور افتاده است.
ارتباط این پل با محصور شدن بین نرده های آهنین با شهروندان تبریز قطع شده است و هم اکنون مردم قادر به ورود و استفاده پیاده از آن نیستند.
” قاری کورپوسی ” با عملکرد ارتباطی خود بر روی رودخانه بزرگ تبریز (میدان چایی) و با هویت تاریخی و منظر زیبا و نمادین از طرف دیگر مثالی از یک فضای شهری برای تبریز است که ضرورت دارد برای خلق کیفیت مطلوب توسط شهروندان ادراک و تجربه گردد.

در واقع یک فضای شهری در کنار دیگر معیارها زمانی از کیفیت مطلوب و مناسبی برخوردار میگردد که مردم بتوانند بطور مستقیم با حواس پنجگانه خود با آن ارتباط برقرار کنند یعنی فرصت ورود آزادانه و مکث در آن امکان استفاده و ادراک فضا را داشته باشند. امری که در ” قاری کورپوسی ” با اولویت دادن به ترافیک عبوری سواره (همانند عمده طرحهای شهری دیگر ) مورد بی توجهی قرار گرفته است و با بستن آن به روی شهروندان این ارتباط مثبت مکانی و درک زیبایی منظر پل و رودخانه از مردم دریغ شده است.


آنچه که تاکید بر آن لازم و ضروروی بوده این است که ارتباط متقابل انسان با مکان اساسی ترین عامل ایجاد حس هویت با فضا است. پلی که نماد ارتباط و حس تعلق به مکان غنی شهروند تبریزی است امروزه با جدایی و دور افتادن از مردم از ایفای نقش اصلی و ارتباطی خود باز مانده است که ضرورت دارد مسئولین امر در این خصوص اقدامات اساسی صورت دهند.

نیما حاتم خانی

دانشجوی مهندسی شهرسازی

…………..

با تشکر از خانم دکتر وحیده برنون

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir