یادداشت*زلزله ترس ندارد آمادگی می خواهد | پایگاه سازه خبر
سه شنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۸ | Tuesday, 18 February , 2020
شناسه خبر:29495    ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۷:۳۲
یادداشت
زلزله ترس ندارد آمادگی می خواهد

ترس و فرار راهکار مناسبی برای زلزله نیست، این پدیده باید قبل از وقوع آن مهندسی شود تا در زمان وقوع، تلفات و خسارات به کمترین میزان کاهش یابد.

در حالت اعلام وضعیت اضطراری برای پدیده هایی همچون باد، سیل و طوفان مردم شروع به انجام اقداماتی در جهت کم کردن خسارات ناشی از آن رخداد میکنند ولی در مورد زلزله که از لحاظ زمانی و مکانی احتمال وقوع آن قابل پیش بینی نیست اقدامی انجام نمی دهند.

ارایه راهکارهای یکسان مواجهه با زلزله برای مناطق شهری و روستایی منطقی به نظر نمیرسد. در مناطق روستایی بدلیل کم بودن مقاومت و ایستایی ساختمان ها تلفات و خسارات بیشتر به چشم میخورد حال آنکه حتی در مناطق شهری هم با وقوع زلزله های کوچک بدلیل عدم آموزش درست و اتخاذ تصمیمات نادرست شاهد بروز مشکلات و خسارات هستیم.

در کشور لرزه خیز ژاپن برای بهبود عملکرد افراد در هنگام زلزله از شبیه سازی این پدیده بوسیله ساخت سازه روی میز لرزان و ایجاد لرزه مشابه زلزله استفاده میکنند که باعث ایجاد آمادگی افراد برای اتخاذ تصمیمات درست و عدم ترس و وحشت هنگام این پدیده میشود.حال با وجود این تفاسیر، مقاوم سازی و ساخت بهینه برای روستاها و مناطق محروم و نیز آماده سازی وآموزش برای مقابله با زلزله در مناطق شهری بطور برجسته باید مورد پیگیری قرارگیرد.

تعریف خدمات اجباری در قالب گذراندن طرح برای دانشجویان علوم پزشکی و همچنین خدمات اختیاری با ایجاد انگیزه و تشویق پزشکان باعث خدمت رسانی بهتر به اقشار روستایی شده است.

با استفاده از این تجربه میتوان با تعریف طرح هایی برای دانشجویان پر تعداد مهندسی و یا با ارایه پیش نهادهای تشویقی برای مهندسان آنها را به سمت خدمت رسانی به روستاییان سوق داد.

با ارایه روشهای ساده مهندسی در ساخت خانه های روستایی حتی بدون هزینه های زیاد میتوان خانه هایی ایمن در هنگام زلزله طراحی واجرا نمود. به امید روزی که زلزله  برای کشورمان دیگر یک سانحه غیر مترقبه به حساب نیاید و ما هر لحظه آمادگی مواجهه با آن را داشته باشیم.

 

سجاد شایا 

دانشجوی دکتری تخصصی سازه

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir