گزارش اختصاصی “سازه خبر”* بررسی شفاف سازی و مقابله با فساد در نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی | پایگاه سازه خبر
پنج شنبه, ۲۹ اردیبهشت , ۱۴۰۱ | Thursday, 19 May , 2022
شناسه خبر:47854    ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱
گزارش اختصاصی “سازه خبر”
بررسی شفاف سازی و مقابله با فساد در نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی

اجرای قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد توسط مجلس شورای اسلامی به عنوان مرجع قانون گذاری کشور در جلسه علنی مورخه ۲۹/۲/۱۳۸۷ به طور آزمایشی برای  سه سال مورد موافقت قرار گرفت و در بهمن ماه سال ۱۳۹۹ اجرای آن به طور دایمی در کشور توسط مجلس به تصویب رسید.

به گزارش سازه خبر، یکی از سازمانهایی که ملزم به اجرای قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد شده است سازمان نظام مهندسی ساختمان می باشد.

براساس بند ب ماده ۱ این قانون سازمان نظام مهندسی ساختمان موسسه ای خصوصی عهده دار خدمات عمومی بوده که طبق قانون عهده دار و بخشی از وظایف حاکمیتی و وظیفه عمومی می باشد. بنابراین براساس این قانون حوزه خدمات سازمان نظام مهندسی خدمات عمومی بوده و عامه مردم در خدمات این سازمان ذینفع می باشند.

براساس قانون ارتقای سلامت اداری مقابله با فساد سازمان نظام مهندسی ساختمان عهده دار وظیفه عمومی و بخشی از وظایف حاکمیتی بوده و موظف به اجرای قانون نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمانی ایران در جهت‌ حمایت از مردم به عنوان بهره‌برداران از ساختمان‌ها در جهت حصول اطمینان از ایمنی، بهداشت، بهره‌دهی مناسب، آسایش و صرفه اقتصادی و اجراء و کنترل ساختمان تعیین شده است.

در قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد آمده است؛ فساد هرگونه فعل یا ترک فعلی است که توسط هر شخص حقیقی یا حقوقی به صورت فردی، جمعی یا سازمانی که عمداً  با هدف کسب هرگونه منفعت یا امتیاز مستقیم یا غیرمستقیم برای خود یا دیگری، با نقض قوانین و مقررات کشوری انجام پذیرد یا ضرر و زیانی را به اموال، منافع، منابع یا سلامت و امنیت عمومی و یا جمعی از مردم وارد نماید می باشد.

در تعریف اشخاص مشمول این قانون آمده است که؛ مؤسسات خصوصی حرفه ای عهده دار مأموریت عمومی، مؤسسات غیردولتی می باشند که مطابق قوانین و مقررات، بخشی از وظایف حاکمیتی را بر عهده دارند نظیر کانون کارشناسان رسمی دادگستری، سازمان نظام پزشکی و سازمان نظام مهندسی.

در فصل دوم و در تبیین تکالیف دستگاهها در پیشگیری از مفاسد اداری و دستگاههای مشمول را مکلف نموده است که کلیه قوانین و مقررات اعم از تصویب نامه ها، دستورالعملها، بخشنامه ها، رویه ها، تصمیمات مرتبط با حقوق شهروندی و … را باید در دیدارگاههای الکترونیک به اطلاع عموم برسانند.

در این راستا و بر اساس اعلام صریح قانون و شفاف سازی امورات هیئت مدیره های سازمان نظام مهندسی ساختمان در سراسر کشور و همچنین استان آذربایجان شرقی باید کلیه قوانین و مقررات اعم از تصویب نامه ها، دستورالعملها، بخشنامه ها، رویه ها، تصمیمات مرتبط با حقوق شهروندی و … را در دیدارگاههای الکترونیک رسمی سازمان به اطلاع اعضا و عموم مردم برسانند.

 

بررسی وب سایت رسمی سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی نشان می دهد قوانین، مقررات، اطلاعیه ها و دستور العمل ها تا حد قابل قبولی منتشر و به اطلاع اعضا و عموم مردم رسانده شده است اما در بخش مصوبات هیئت مدیره که طبق قانون بایستی صورتجلسات منتشر شده و اطلاع رسانی گردد و همواره محل بحث بوده مناسب عمل نشده است بطوریکه آخرین صورتجلسه مربوط به هیئت مدیره هشتم مربوط به تاریخ ۹/۱۲/۱۳۹۹ بدون درج نام حاضرین در جلسه بوده و از هیئت مدیره دوره نهم نیز که آبان ۱۴۰۰ زمام امور را در دست گرفته اند تنها صورتجلسه مورخه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ منتشر شده است و از سایر صورتجلسات  و مصوبات خبری نیست.

از اعضای هیئت مدیره دوره نهم سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی انتظار می رود نسبت به عملیاتی نمودن قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد  و شفاف سازی  امورات در این سازمان اقدامات لازم را انجام داده و ترک فعلی که در این باره تاکنون صورت گرفته است را متوقف نمایند و فعالیت های صورت گرفته را به صورت منظم و دقیق به اطلاع اعضا و عموم مردم برسانند و این سازمان را به معنای واقعی به یک مجموعه شیشه ای و پاسخگو تبدیل نمایند.

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir