گزارش اختصاصی سازه خبر* افزایش 50 تا 150 درصدی نرخ اجاره بها در تبریز! | پایگاه سازه خبر
جمعه, ۷ آذر , ۱۳۹۹ | Friday, 27 November , 2020
شناسه خبر:36642    ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۰
گزارش اختصاصی سازه خبر
افزایش ۵۰ تا ۱۵۰ درصدی نرخ اجاره بها در تبریز!

حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران اوایل تیر امسال از ممنوعیت افزایش نرخ اجاره‌بهای مسکن در تهران، کلانشهرها و سایر شهرها به ترتیب بیش از ۲۵،‌۲۰ و ۱۵ درصد خبر داد.

به گزارش سازه خبر، وی که در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا سخن می گفت هدف از این برنامه را کمک به مستاجران عنوان کرد و وزارت خانه های راه و شهرسازی و کشور را ملزم به اجرای این طرح نمود.

وی همچنین در این جلسه در تشریح این برنامه گفت: در مورد اجاره‌بها نیز چنانچه قرارداد اجاره‌ای بین موجر و مستاجر نوشته و امضا نشده، اجاره بها در تهران نسبت به سال قبل ۲۵ درصد بالاتر، در کلان شهرها ۲۰ درصد و در سایر شهرها هم بالاتر از ۱۵ درصد نمی تواند باشد.

رئیس جمهوری تأکید کرد:‌ رعایت این امرالزامی است و شرایط مذکور تا زمانی که وزارت بهداشت اعلام کند پابرجاست.

حال از آن روزها حدودا ۵ ماه می گذرد و اجاره نامه های متعددی روزانه در بنگاه های معاملات ملکی در حال تنظیم می باشد، جهت پیگیری این موضع و اینکه آیا ممنوعیت افزایش بیش از ۲۰ درصد اجاره بها در کلانشهر تبریز رعایت می شود یا خیر، حبرنگار پایگاه سازه خبر به عنوان رسانه تخصصی حوزه راه و ساختمان در شمالغرب کشور به  تعدادی از بنگاه های معاملات ملکی در نقاط مختلف تبریز همچون کوی ولی عصر، رشدیه، باغمیشه، ائل گلی، آبرسان، شریعتی، نصف راه، کوی فیروز و راه آهن مراجعه کرد و با مدیران این بنگاهها و مشتریان مراجعه کننده به آنها به گفتگو پرداخت.

ماحصل این گفتگوها و بررسی موضوع از جانب خبرنگار پایگاه سازه خبر این بود که نه تنها ممنوعیت افزایش ۲۰ درصدی اجاره بها به هیچ وجه از جانب مالکان و بنگاه ها رعایت نمی شود بلکه در اکثر موارد افزایش ۵۰ تا ۱۵۰ درصدی نرخ اجاره بها در نقاط مختلف تبریز در سال جاری نسبت به سال گذشته مشاهده می شود.

این بی توجه به برنامه دولت در حالی رخ می دهد که به نظر می رسد پیکان اصلی اتهام به سمت بنگاه های معاملات ملکی باشد ولی گفتگو با اکثر مدیران بنگاه های معاملات ملکی حاکی از آن است که عمدتا مالکان هستند که به دلیل افزایش حدودا ۲ برابری قیمت خانه هایشان در سال جاری نسبت به سال قبل تعیین کننده نرخ اجاره بها می باشند و بنگاها صرفا تمدید کننده هستند!

مدیران یکی از بنگاه های معاملات ملکی در تبریز به شرط آنکه اسمی از او برده نشود با خبرنگار سازه خبر گفتگو کرد و اظهار داشت: بواقع ما هم موافق افزایش قیمت های اجاره بها این چنین افسارگسیخته و بی حساب و کتاب نیستیم ولی مسئله ای که وجود دارد این است که طی چندین سال گذشته تعداد مجوزهای صادر شده برای ایجاد بنگاه معاملات ملکی بسیار زیاد شده است و این مسئله باعث شده در یک محله شاهد فعالیت بیش از ۱۰ ها بنگاه باشیم و نتیجه این شده که وقتی مالک مثلا خواهان افزیش ۱۰۰ درصدی نرخ اجاره بهاست، من به عنوان تمدید کننده قرارداد اگر مخالفت کنم  مالک فورا به همکار بنده مراجعه کرده و اقدام به تمدید اجاره نامه با نرخ دلخواه خواهد نمود لذا ما به دلیل اینکه مشتریان خود را از دست ندهیم مجبوریم به هر چه که مالکان می گویند تمکین کنیم و در این میان تنها کسانی که به شدت متضرر می شوند مستاجرانی هستند که هیچ حامی و پشتیبانی ندارند!

وی در پاسخ به این سوال که آیا نظارتی در این باره از سوی ارگانهای مسئول همچون دولت و یا اتحادیه وجود دارد؟ گفت: من که چیزی ندیده ام!

در حال حاضر به دلایل مختلف شاهد افزایش تورم در اقتصاد و صنعت کشور علی الخصوص بخش ساختمان هستیم آنچه که به وضوح مشاهده می شود این است که وضعیت به گونه ای شده که خانه دار شدن و خرید سرپناه برای جوانان با قیمت های نجومی فعلی آرزویی محال و تقریبا غیر ممکن شده است و از سوی دیگر تامین مسکن به عنوان یکی از نیازهای اساسی حتی به صورت اجاره ای با این اوضاع نابسامان نیز روز به روز سخت و سخت تر می شود و اینجاست که ضرورت ورود دولت و نهاد های نظارتی همچون قوه فضائیه به صورت عملی و مشهود به موضوع اجاره بهای مسکن بیش از پیش احساس می شود چراکه افزایش بی رویه قیمت خانه و اجاره بها به هیچ وجه با  درآمد عموم مردم اعم از کارمندان و کارگران مطابقت ندارد و این مسئله با تداوم روند فعلی در آینده ای نه چندان دور مسائل و مشکلات عدیده ای بوجود خواهد آورد.

سرویس مسکن سازه خبر

 

 

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir