گزارش*پیشنهادات شگفت انگیز برای بازسازی کلیسای نوتردام+ تصاویر | پایگاه سازه خبر
سه شنبه, ۱۷ تیر , ۱۳۹۹ | Tuesday, 7 July , 2020
شناسه خبر:24623    ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۸:۰۹
گزارش
پیشنهادات شگفت انگیز برای بازسازی کلیسای نوتردام+ تصاویر

همواره رخ داد فجایعی نظیر آتش سوزی اماکن تاریخی و یا تخریب و باز آفرینی این فضاها چالش های جدیدی برای طراحان و مردم عادی ایجاد می کند.

دنیای طراحان با گسترش امکانات نرم افزاری برای عموم مردم ملموس تر و سهل الوصول تر شده است و توسعه ابزارهای طراحی موجب شده دیدگاه های پاپ و کنایی هم در کنار چالش های بازسازی و بهسازی به چشم بیایند و این امر بمثابه بازتابیست از جامعه و نگاه آن به هنرو تاریخ و سلایق و علایق و گاها خشم ها و تلخندها.

از زمان آتش سوزی کلیسای جامع نوتردام طرح های  ‍پیشنهادی بسیاری در فضای مجازی جهت بازسازی این کلیسا از جانب اشخاص حقیقی و گاها ناشناخته ای ارايه شده است که گاها فزونی این امر حتی به پیشنهادات مضحک و طعنه آمیز انجامیده است.

 

استخر  پیشنهادی استودیو معماری

Ulf Mejergren 

 

این گروه معماری هم طرح متفاوتی برای بازسازی سقف نوتردام ارایه کرده است. قبلا طرح های پیشنهادی زیادی با موضوع ساختن روف گاردن یا پارک موزه در سقف نوتردام پیشنهاد شده بود. اما این معماران استکهلمی پیشنهادی متفاوت در قالب طرح یک استخر عمومی در فضای آزاد مطرح کردند و دفاع آنها از طرح خود با این مضمون است که سقف کلیسای جامع نوتردام بهترین چشم انداز پاریس را می تواند به شناگران خود  ‍ ارایه کند و ۱۲ مجسمه رسولان که از قبل در سقف کلیسا بودند نیز منظره جالبی در محوطه آن ایجاد خواهد نمود.ضمن آنکه کاربران این فضا از صداهای موجود در فضای تحتانی استخر یعنی داخل فضای کلیسا بعنوان تجربه فضایی بی نظیری جهت تفکر و تعمق یاد خواهند نمود.

 

لویی ویتون درقالب نوتردام

 

پدرو ریبرز مدیر هنری موسسه طراحی برزیلی حالتی را متصور می شود که کلیسای جامع توسط لویی ویتون بازسازی شود. از آنجاییکه این برند ۲۰۰ میلیون یورو کمک مالی به صندوق کلیسا کرده آنها نیز در تقدیر از این حرکت بازسازی کلیسا را بشکل سابق انجام داده و تنها تفاوت در پرینت لوگو و طرح لویی ویتون در سقف کلیسا و نیز اهتزاز در آمدن پرچم های این برند تجاری بر بلندای کلیسای جامع خواهد بود.

 

طرح پارکینگ خودرو

  Yung Yonge and Rob Cross

 

ایونگ یانگ با این جمله « اگر آمریکایی ها متولی بازسازی نوتردام باشند!» که در تويیتر خود منتشر کرده مقدمه  طرح تخیلی خود را کلید زد.. وی به سبک آمریکا سقف نوتردام را بصورت یک پارکینگ خودرو متجسم شده است.

در ادامه طراح ایرلندی با تغییر ساختاری طبقاتی این ایده آن را به پارکینگی طبقاتی مبدل کرده و می گوید: « من برای تاکید بر اثرگذاری ساخت و سازهایمان در عصری که بشدت متاثر و نگران از تغییرات محیطی زیست کره هستیم ایده یانگ را به پارکینگ طبقاتی تبدیل کردم.»

 

 پنت هاوسی برای گوژپشت نوتردام

معماران who cares 

این گروه معماری پیشنهاد ساخت پنت هاوسی بعنوان یادواره گوژپشت نوتردام داده است. آنها بیان می کنند از آنجاییکه کلیسای جامع نوتردام بخشی از شهرت خود را مرهون شخصیت اول داستان ویکتور هوگوست به پاسداشت این مهم باید محل خواب Quasimodo( نام شخصیت اول داستان در نسخه اصلی گوژپشت نوتردام)   را از زیرشیروانی به سقف کلیسا تغییر دهند . محل طراحی شده برای گوژپشت درست در راستای صلیب کلیسا ترسیم شده است.

 

مک نوتردام

طراح ناشناس

 

یک طراح ناشناخته با این عبارت در فضای مجازی « آيا نوتردام میتواند به یک فست فود تبدیل شود؟» طرحی تخیلی از کلیسای جامع با شیروانی های قرمز رنگ بطوریکه در طراحی فست فود ها رایج است و نیز یک کمان بزرگ لوگوی مک دونالد در پشت کلیسای که تا تاج آن کشیده شده را ارایه می کند و این چنین ماهیت کاربردی کلیسای جامع نوتردام را به چالش می کشد.

 

گنبد مجازی نوتردام

Juan Françisco Ronda

 

خوان فرانسیس روندا نوتردام را بعنوان فضایی تاریخی در مبدا صلح تخیل کرده است. او نوتردام را که بشکل سابق بازسازی شده درون یک گنبد شفاف تصور میکند و ستونی به شکل درختی مارپیچ شبیه  لوبیای سحرآمیزی که از  قلب صلیب نوتردام خارج شده آن را محافظت میکند.

فرانسیس روندا می گوید « مکانی برای صلح مشخص کنید که این برای خودتان بهتر خواهد بود»

 

سیرک نوتردام

طراح ناشناس

در این طرح کل ساختمان کلیسا تبدیل به سیرک می شود و سقف آن را سقف چادری راه راه سیرک احاطه می کند

 

تهیه و تنظیم:

سرویس گزارش ترجمه سازه خبر

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir