گزارش*اتوبان تبریز-سهند شاید وقتی دیگر | پایگاه سازه خبر
شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۰ | Saturday, 17 April , 2021
شناسه خبر:38035    ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۲
گزارش
اتوبان تبریز-سهند شاید وقتی دیگر

تکمیل بزرگراه راه تبریز- سهند؛ یکی از چالش های بزرگ و مهم شهروندان شهر جدید سهند است که با گذشت بیش از یک دهه از عملیات اجرایی آن، وعده بهره‌برداری این بزرگراه با شیوه‌های مختلف از سوی مسوولان و متولیان امر به امروز و فردا موکول می شود.

رئیس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی محکم روی حرفش  هست. او اعلام می‌کند: شرط لازم و قطعی برای افتتاح آزادراه تبریز- سهند رعایت اصول ایمنی راهداری و راهنمایی و رانندگی است.

موسی خلیل‌اللهی به منظور حفظ حقوق عامه و پیشگیری از وقوع هر گونه جرم احتمالی در این مسیر، تنها به شرط رعایت شاخص‌های احداث آزادراه و مسائل ایمنی، اجازه افتتاح آزادراه تبریز- سهند داده خواهد شد.

قرار است، رئیس جمهور به صورت تصویری چندین پروژه را همزمان در شهرهای مختلف افتتاح کند و یکی از این طرح‌ها می‌توانست، آزادراه تبریز- سهند باشد که گویا هنوز مجوزهای لازم برای افتتاح را نگرفته است.

پروژ‌ه ای که مسئولان برای افتتاح آن مسابقه وعده گذاشتند

روحانی در نخستین سفر خود به آذربایجان‌شرقی در اردیبهشت ۹۴ به آذربایجان‌شرقی در نشست خبری از اتمام پروژه بزرگراه ۲۲ کیلومتری تبریز- سهند تا پایان سال ۹۵ خبر داده بود عملاً نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه وعده اتمام این پروژه به ماه‌ و سال آینده موکول شده است.

یکی از مصوبات دولت یازدهم در سال ۹۴ در سفر استانی به آذربایجان‌شرقی، تصویب اعتبار ساخت و تکمیل بزرگراه راه تبریز ـ سهند بود.

اسماعیل جبارزاده استاندار اسبق آذربایجان‌شرقی در سال ۹۴ در جمع فرمانداران با اشاره به مصوبات سفر استانی دولت درباره این پروژه گفت: بزرگراه تبریز ـ سهند تا پایان سال ۹۵ افتتاح خواهد شد.

روحانی نیز در نشست خبری خود در سفر به تبریز بر همین موضوع تاکید کرده و از اتمام این پروژه تا پایان سال ۹۵ خبر داده بود.

آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی اردیبهشت سال ۹۳ طی بازدید از شهر جدید سهند، از تکمیل آزادراه سهند ـ تبریز با مشارکت این شهر ظرف مدت یک‌‌سال خبر داده بود.

با توجه به وعده آخوندی، اردیبهشت سال ۹۴ و در جریان سفر استانی دولت به آذربایجان‌شرقی، باید شاهد قیچی خوردن روبان افتتاح این پروژه می‌بودیم اما عملاً نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه وعده اتمام این پروژه به پایان سال ۹۵ موکول شد.

روحانی به قول خود عمل کرده است

خدابخش استاندار سابق آذربایجان‌شرقی نیز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در سال ۹۷ با اشاره به سفر قبلی رئیس جمهوری به آذربایجان‌شرقی، یادآور شد: تمام قول‌های رئیس جمهوری در سفر گذشته محقق شده و تنها پروژه بزرگراه «تبریز – مرند – بازرگان» باقی مانده است. طبق برنامه، این پروژه باید با سرمایه‌گذاری شرکت خارجی اجرا می‌شد ولی اتفاق نیفتاد و قطعه اول این بزرگراه در مسیر «تبریز- مرند» توسط شرکت داخلی اجرا می‌شود ولی مسیر «مرند – بازرگان» باقی مانده است.

امیدواریم  مسوولان از این پروژه که در نزدیکی شهر تبریز قرار دارد بازدیدی کرده و مشاهده کنند وعده رئیس‌جمهور برای افتتاح این پروژه در سال ۹۵ هنوز محقق نشده است.

وعده افتتاح در خرداد سال ۹۶

محمدصادق پورمهدی، معاون عمرانی سابق استاندار آذربایجان‌شرقی درباره بزرگراه تبریز ـ سهند در نشست شورای مسکن استان اذعان داشت: مشکل تملک بخش باقی‌مانده مسیر این بزرگراه حل شده و فرآیند واگذاری ادامه عملیات اجرایی آن به شرکت عمران شهر جدید سهند انجام شده که به‌زودی عملیات اجرایی مسیر باقی مانده شروع خواهد شد.

به گفته وی، ۹ کیلومتر از این بزرگراه از طرف شهر جدید سهند و ۱۱ کیلومتر از طرف تبریز به پایان رسیده و امیدواریم مسیر باقی‌مانده هم با تمهیدات جدید در موعد مقرر و تا خرداد سال آینده به بهره‌برداری برسد.

پورمهدی، معاون عمرانی استاندار (سال۹۲) افزود: با توجه به اهمیت و ضرورت این مسیر، معاونت عمرانی استانداری و سایر دستگاه‌های مسوول استان همه توان خود را برای تسریع در اتمام این بزرگراه به کار خواهند گرفت تا هر چه سریع‌تر به بهره‌برداری برسد. برای این بزرگراه تاکنون بیش از ۲۲۰ میلیارد ریال هزینه شده و برای تکمیل آن دست کم ۷۰۰ میلیارد ریال دیگر اعتبار نیاز است که برای تأمین آن از منابع استانی و ملی تلاش می‌کنیم.

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان‌شرقی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز یادآور شد: طول پروژه آزادراه تبریز به سهند ۲۰ کیلومتر است که به‌طور متوسط بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
این بار وعده افتتاح شهریور سال ۹۸

وی با بیان اینکه آزادراه تبریز به سهند یک پروژه مشارکتی به صورت ۴۰ و ۶۰ درصد اجرا می‌شود، گفت: از طرف دولت و وزارت راه و شهرسازی مساعدت‌های لازم برای اتمام پروژه شده است.

استاندار آذربایجان‌شرقی ادامه داد: البته مشارکت شرکت سازنده نیز منجر شده تا پیشرفت کار زیاد باشد.

وی با اشاره به اینکه هشت پل در مسیر پروژه آزادراه تبریز به سهند پیش‌بینی شده است، تصریح کرد: همه این پل‌ها بالای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و امیدواریم این پروژه در شهریورماه سال آینده به بهره‌برداری کامل برسد.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: هیچ‌گونه محدودیتی از لحاظ تامین منابع مالی و همکاری‌های فی‌ مابین وجود ندارد و به لطف خداوند در ۶ ماهه اول سال‌جاری این پروژه افتتاح خواهد شد.

افتتاح بزرگراه تبریز-سهند پایان آبان ۹۸ با حضور وزیر راه و شهرسازی

استاندار آذربایجان‌ شرقی یکم آبان از افتتاح بزرگراه تبریز-سهند در پایان آبان با حضور وزیر راه و شهرسازی خبر داد.

پورمحمدی با اشاره به تأخیرهای پیش‌ آمده در افتتاح این پروژه، یادآور شد: این مسیر در زمان وعده داده شده، آماده بود تا زیر بار ترافیک برود، ولی با تاکید دادستانی برای تامین ایمنی هر چه بیشتر مردم، افتتاح پروژه را تا نصب گاردریل و تابلوهای راهنمایی به تأخیر انداختیم.

وی، ابراز امیدواری کرد که این پروژه در روزهای پایانی آبان با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح ‌شود.

 افتتاح اتوبان تبریز- سهند در ۲۶ آذر ۹۹

جواد رحمتی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی در  جواد رحمتی در جلسه شورای مسکن استان از سفر وزیر راه و شهرسازی به تبریز و افتتاح اتوبان تبریز- سهند در ۲۶ آذرماه سال جاری خبر داده بود اما امروز نیز افتتاح  نشد.

اظهارات مسوولان امر، یک نکته بارز را به ذهن آدمی متبادر می‌کند، در گذشته سراب وعده با بازه زمانی یک‌ساله،  هر سال که موعد افتتاح پروژه به سر می‌رسد، مسوولان با تمدید یک‌ساله وعده‌ها اتمام پروژه را به یک‌سال دیگر موکول می‌کردند اما مثل اینکه مسئولان برای دادن وعدن برای افتتاح اتوبان تبریز- سهند مسابقه گذاشتند.

گزارش فارس حاکی است، سهند یکی از شهرهای جدید استان آذربایجان‌شرقی است که سال ۸۷ و با هدف انتقال بخشی از جمعیت و سرریز شهر تبریز احداث شد. این شهر در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی تبریز و بر سر راه آذرشهر واقع شده است.

مسوولان استانی از همان ماه‌های اولیه مکان‌یابی شهر سهند، ایجاد راه دسترسی کوتاه‌تر بین این شهر و تبریز را در دستور کار خود قرار دادند اما این مسئله زمانی با جدیت دنبال شد که در جریان سفر سوم هیأت دولت به استان احداث بزرگراه تبریز ـ سهند به تصویب رسید و با توجه به نیاز مبرم به این مسیر بلافاصله پس از اتمام مراحل مطالعاتی کارهای اجرایی آن آغاز شد.

با احداث این آزادراه مسیری که شهروندان فاصله بین تبریز ـ سهند را در شرایط عادی در حدود نیم ساعت تا سه ربع ساعت طی می‌کنند به حدود ۱۰ دقیقه تقلیل خواهد یافت. ضمن اینکه با انتقال بخشی از تردد به این مسیر از ترافیک مسیر تبریز ـ ‌آذرشهر نیز کاسته خواهد شد.

آزاد راه تبریز ـ سهند با ۲۲ کیلومتر در دو قطعه و به صورت چهار بانده در حال اجراست که ساخت قطعه اول آن به طول ۷کیلومتر از سمت شهر جدید سهند از‌ سال ۸۹ و قطعه دوم آن با ۱۵ کیلومتر طول از سمت تبریز در سال ۹۰ آغاز شده است.

پروژه‌ای که گفته می‌شود با بهره‌برداری از آن ساکنان سهند در کمتر از ۱۰ دقیقه به تبریز خواهند رسید و با توجه به عدم وجود مراکز بهداشتی ـ درمانی، آموزشی، رفاهی ـ تفریحی و … در این شهر، ساکنان آن خواهند توانست به این امکانات اولیه دسترسی داشته باشند، اما متاسفانه تاکنون وعده و وعیدهای مسوولان در این رابطه به تحقق نرسیده است.

شهر جدید سهند یکی از شهرهای جدید اطراف کلان‌شهر تبریز است که هم‌اکنون پذیرای ده‌ها هزار متقاضی مسکن مهر است و احداث آزادراه تبریز ـ سهند باعث می‌شود ساکنان شهر جدید سهند برای رسیدن به تبریز مسیر ۴۵ دقیقه‌ای را مدت ۱۰ دقیقه طی کنند و هم از بار سنگین ترافیکی تبریز ـ آذرشهر کاسته شود.

این پروژه یکی از طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام مهم استان است که بیش از ۱۲ سال از آغاز احداث آن سپری می‌شود و مردم منطقه منتظر تحقق این رؤیا هستند.

طولانی شدن این پروژه در بیش از یک دهه گذشته به یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسوولان آذربایجان‌شرقی در حوزه حمل‌ونقل تبدیل‌شده است.

البته باید به تأثیر این آزادراه در کاهش بار ترافیکی اتوبان تبریز- آذرشهر نیز اشاره کرد که بدون شک با احداث این آزادراه شاهد روان شدن ترافیک در اتوبان حادثه‌خیز تبریز به آذرشهر خواهیم بود.

فارس

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir