نهادهای دولتی مکلف به اختصاص اراضی برای ساخت مسکن شدند | پایگاه سازه خبر
یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹ | Sunday, 25 October , 2020
شناسه خبر:35248    ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۷:۵۸
نهادهای دولتی مکلف به اختصاص اراضی برای ساخت مسکن شدند

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از بررسی طرح جهش تولید و رونق مسکن در کمیسیون خبر داد و گفت: در طرح دو فوریتی جهش تولید و رونق مسکن، سازمان‌ها و ادارات دولت مکلف به ارائه زمین‌های در اختیار خود برای تولید مسکن هستند.

به گزارش سازه خبر به نقل از ایرنا، «سید البرز حسینی» درباره جلسه روز یکشنبه کمیسیون عمران افزود: دو فوریت طرح جهش تولید و رونق مسکن چهارشنبه هفته گذشته در جلسه علنی مجلس رای آورد.  طبق آیین‌نامه داخلی این طرح باید بعد از دو جلسه بررسی در کمیسیون عمران در جلسه علنی مطرح شود.

وی با بیان اینکه تا زمان ارائه دوباره طرح در صحن مجلس، کمیسیون عمران موارد و جوانب مختلف آن را بررسی می‌کند،  تصریح کرد: کمیسیون در دو روز آینده برای بررسی یا ایجاد تغییرات فنی طرح کار خواهد کرد و امروز هم نمایندگان بخش خصوصی، بانک‌ها،  بنیاد مسکن، مرکز پژوهش‌های مجلس در جلسه حضور داشتند.

نماینده مردم خدابنده با بیان اینکه موارد مختلفی از جمله تکلیف دولت، وزارت راه و شهرسازی،  تشکیل ساختار شورای عالی مسکن و اعضاء در این طرح دیده شده است،  توضیح داد: موضوع تشکیل صندوق ملی مسکن و اعضای هیات امنای این صندوق، نحوه عملکرد و وجوهی که باید برای این صندوق تامین شود نیز مورد بررسی قرار گرفت و این بررسی تا روز سه‌شنبه ادامه خواهد داشت.

حسینی با تاکید بر اینکه این طرح روز چهارشنبه به جلسه علنی مجلس ارائه خواهد شد، تامین زمین مورد نیاز براس ساخت مسکن را یکی از سه محور اصلی طرح مذکور عنوان کرد و گفت: در این طرح دولت مکلف می‌شود هر آنچه زمین در اختیار سازمان‌ها و ادارات خود دارد برای ساخت مسکن ارائه کند.

وی اضافه کرد:همچنین مقرر شد اراضی که در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است به ایین موضوع اختصاص یابد که در این زمینه توافقی بین وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی انجام شده است.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه طبق اعلام وزیر جهاد کشاورزی باید حدود ۲۵۰ هزار هکتار اراضی حریم شهرها برای ساخت و تولید مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار بگیرد، گفت: این موضوع سبب می‌شود در تولید مسکن به وزارت راه و شهرسازی کمک شود. ضمن اینکه چگونگی تامین منابع مالی آن نیز در دستور کار کمیسیون قراردارد.

وی تامین مصالح ساختمانی را از جمله دغدغه‌های مهم در این طرح عنوان کرد و یادآور شد: امیدواریم با تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تهیه مصالح ساختمانی ارزان قیمت اقدام‌های مناسبی صورت بگیرد و این موضوع هم در جلسات کمیسیون در حال بررسی است.

سخنگوی کمسیون عمران خاطرنشان کرد: بخشی از منابع مالی این طرح از محل اخذ مالیات بر عایدی مسکن تامین خواهد شد.  این مالیات از کسانی که مسکن تولید می‌کنند یا مشاوران املاک اخذ خواهد شد و جزئیات کامل  و راهکار آن بعد از نهایی شدن اعلام خواهد شد.

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir