مرکز آمار ایران اعلام کرد:*ساخت بیش از ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در سه ماه | پایگاه سازه خبر
یکشنبه, ۱۹ مرداد , ۱۳۹۹ | Sunday, 9 August , 2020
شناسه خبر:34497    ۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۸:۳۷
مرکز آمار ایران اعلام کرد:
ساخت بیش از ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در سه ماه
مرکز آمار ایران اعلام کرد، زمستان سال گشته ساخت بیش از ۱۰۳ هزار واحد مسکونی در شهرهای کشور آغاز شد که در مقایسه با فصل پاییز همان سال رشد ۲۱ درصدی از خود نشان می دهد.

به گزارش سازه خبر به نقل از مرکز آمار ایران، در آخرین فصل از سال ۹۸ شهرداری های کشور ۳۳ هزار و ۹۱۱ فقره پروانه ساختمانی صادر کردند. این عدد به معنای احداث نزدیک به ۳۴ هزار ساختمان مسکونی با میانگین ۳ واحد مسکونی در هر ساختمان در کل کشور طی سه ماه پایانی سال گذشته است.بررسی های اولیه درباره علت رشد ساخت و ساز مسکونی در شهرها در فاصله پاییز تا زمستان پارسال حکایت از نقش طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن دارد. این طرح در پایان سال گذشته با شروع عملیات ساختمانی در شهرهای کشور همراه شد بنابراین اگر چه سازندگان و تولیدکنندگان مسکن در زمستان پارسال به دلیل جهش قیمت زمین نتوانستند مثل سال قبل از آن (زمستان ۹۷) عمل کنند و در بازار مسکن سرمایه گذاری انجام دهند اما حمایت دولت از آنها در قالب واگذاری زمین ۹۹ ساله در طرح اقدام ملی مسکن در نهایت باعث شد میزان عرضه و ساخت و ساز در زمستان ۹۸ نسبت به پاییز ۹۸ (تغییرات فصلی) افزایش چشمگیر پیدا کند.

حدود ۱۷ درصد از ساخت و سازهای انجام شده مربوط به شهر تهران است. براساس اطلاعات مرکز آمار ایران، در سه ماه آخر سال گذشته ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در شهر تهران احداث شد که این تعداد واحد ۸ درصد بیشتر از پاییز همان سال گزارش شده است.

تعداد ساختمان هایی که طی سه ماه در تهران به جمع ساختمان های مسکونی شهر اضافه شدند ۲۵۰۰ دستگاه بوده است.

در بین مناطق مختلف تهران، منطقه ۵ که همیشه بیشترین معاملات خرید و فروش آپارتمان در آنجا انجام می شود محل بیشترین ساختمان جدید گزارش شده است.

سه ماهه پایانی پارسال یک هزار و ۲۲۵ واحد مسکونی جدید در این منطقه بنا شد.

گزارش مرکز آمار درباره ارتفاع ساختمان های مسکونی نیز اطلاعات قابل توجهی ارایه می کند.

در کل کشور حدود یک سوم از ساختمان های جدید با کاربری مسکونی که زمستان سال گذشته احداث شدند فقط یک طبقه ارتفاع داشته اند. بخش زیادی از این ساختمان ها در شهرهای کوچک کشور ایجاد می شوند. در این شهرها خانوارها عمدتاً در خانه های حیات دار و مستقل آن هم با مساحت بزرگ ساکن می شوند.

اما در شهر تهران این قضیه کاملاً برعکس است.

در تهران از فقط یک ساختمان مسکونی در طول سه ماه به صورت یک طبقه احداث شده و ۹۶ درصد پروانه های صادر شده توسط شهرداری تهران در این مدت به شکل ساختمان های بالای ۵ طبقه بوده است.

زمین هایی که در تهران زیر بار ساخت و ساز مسکونی می رود طبق داده های مرکز آمار از میانگین مساحت ۲۷۰ مترمربع برخوردار است.

منظور از زمین در بازار ساخت و سازهای شهر تهران اراضی خام و دست نخورده نیست بلکه ساختمان های فرسوده و کلنگی است که مالکان آنها با قرارداد مشارکت در ساخت با تولیدکنندگان مسکن مشارکت می کنند.

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir