مدیر شعب بانک مسکن آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:* خانه دار شدن 500 هزار نفر در آذربایجان شرقی توسط بانک مسکن / سقف وام مسکن باید برداشته شود / بخشودگی جرایم با اجرای طرح میثاق | پایگاه سازه خبر
پنج شنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۹ | Thursday, 22 October , 2020
شناسه خبر:28731    ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۹:۵۸
مدیر شعب بانک مسکن آذربایجان شرقی در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:
خانه دار شدن ۵۰۰ هزار نفر در آذربایجان شرقی توسط بانک مسکن / سقف وام مسکن باید برداشته شود / بخشودگی جرایم با اجرای طرح میثاق

مدیر شعب بانک مسکن آذربایجان شرقی از خانه دار شدن ۵۰۰ هزار نفر در آذربایجان شرقی توسط بانک مسکن گفت، گزارشی از سهم استان در طرح اقدام ملی  مسکن ارائه نمود، از پیش بینی خود در مورد روند قیمت مسکن در آینده گفت، از مشارکت بانک مسکن در پروژه های بازآفرینی شهری خبر داد، بر ضرورت برداشته شدن سقف وام مسکن تاکید کرد و در پایان از اجرای طرح میثاق خبر داد.

به گزارش سازه خبر، امیر رنجبریان، مدیر شعب بانک مسکن استان آذربایجان شرقی، میزبان سازه خبر نخستین و پرمخاطب ترین رسانه تخصصی صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور بود و به سوالات خبرنگاران این رسانه مجازی پاسخ داد.

گفتگوی تفصیلی سازه خبر با دکتر امیر رنجبریان به شرح زیر از نظر خوانندگان میگذرد:

 

خانه دار شدن ۵۰۰ هزار نفر در آذربایجان شرقی

امیر رنجبریان در ابتدای این گفتگوی اختصاصی، بانک مسکن را تنها بانک تخصصی در بخش مسکن در شبکه بانکی کشور عنوان کرد و گفت: ماموریت و چشم اندازه بانک مسکن، خانه دار کردن آحاد مردم با توجه ویژه به اقشار کم درآمد جامعه است. بانک مسکن بزرگترین بانک تسهیلات ده کشور محسوب می شود و در استان هم بیشترین سهم را در اعطای تسهیلات داراست، به طوریکه از مجموع ۳۳۰ هزار میلیارد مانده تسهیلات پرداختی استان به بانک ها، ۸۲ میلیارد تومان یعنی بیش از ۲۵ درصد از کل تسهیلات اعطایی استان اعم از تجاری و غیرتجاری را به خود اختصاص داده است. همچنین از آغاز فعالیت بانک مسکن تاکنون ۸ میلیون نفر در سطح کشور و قریب به ۵۰۰ هزار نفر در استان آذربایجان شرقی توانسته اند از طریق وام‌های این بانک صاحب خانه شوند و در حال حاضر نیز ۳۵۰ هزار تسهیلات زنده در جریان است و در حال پرداخت اقساط آن هستند.

وی افزود: بانک مسکن در شش ماهه نخست سال ۹۸ نزدیک ۸ هزار فقره تسهیلات اعطا کرده است و همچنین تاکنون توانسته از محل صندوق یکم ۸ هزار و ۷۶ فقره وام برای خانه اولی‌ها اعطا کند. همچنین در سالهای گذشته ۶۰ هزار تسهیلات به زلزله زدگان ارسباران و ۱۰۰ هزار تسهیلات به مبلغ ۲۰ تا ۴۵ میلیون تومان با نرخ ۴ درصد تحت عنوان طرح مهر پرداخت کرده است.

مدیر شعب بانک مسکن آذربایجان شرقی تاکید کرد: در پرداخت تسهیلات محدودیت رقابتی با سایر استان‌ها وجود ندارد و هر استان به فراخور جمعیت خود می‌تواند خدمات بانکی ارائه کند چرا که بانک مسکن یک بانک دولتی است و خدمات این بانک در جهت رفاه مردم است، چه در کسب سود و چه در ضرر، متولی آن دولت است.

 

سقف وام مسکن باید برداشته شود

امیر رنجبریان در بخش دیگری از این گفتگو، به تاثیر افزایش قیمت مسکن بر عملکرد بانک مسکن اشاره کرد و گفت: در طی یک سال گذشته افزایش قیمت مسکن با رکود همراه بود و کسانی که می خواستند از تسهیلات بانک استفاده کنند به دلیل حاکم شدن فضای تورم رکودی از دریافت تسهیلات منصرف شدند. هرچقدر فاصله بین مبلغ تسهیلات و قیمت مسکن افزایش پیدا میکند رغبت افراد برای دریافت تسهیلات از بانک کاهش پیدا میکند، بواقع افزایش اخیر قیمت مسکن هم میزان ساخت و ساز و هم میزان تقاضا در اعطای تسهیلات بانک مسکن را کاهش داده است.

وی تاکید کرد: هرزمانی که سطح تسهیلات بانک مسکن افزایش پیدا کرده معمولا با افزایش قیمت مسکن همراه بوده است. پیشنهادی که ما داریم این است که سقف وام های پرداختی که توسط شورای عالی مسکن و شورای اقتصاد تعیین میشود برداشته شود و در عوض ۸۰ درصد قیمت ملک خریداری شده به شرط توانایی پرداخت به متقاضی وام اعطا شود با این روش حتی ممکن است قیمت‌ مسکن سیر نزولی به خود بگیرد.

 

 

 

۲۶ هزار واحد مسکونی سهم آذربایجان شرقی از طرح اقدام ملی مسکن

مدیر شعب بانک مسکن آذربایجان شرقی در ادامه به اجرای طرح اقدام ملی مسکن اشاره کرد و گفت: دولت در نظر دارد ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح ملی مسکن برای اقشار کم درآمد بسازد که از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد برای شهر های جدید، ۱۰۰ هزار  واحد سهم بنیاد مسکن برای شهر های زیر ۲۵ هزار نفر  و ۱۰۰ هزار واحد برای بافت فرسوده و ناکارآمد اختصاص داده شده است که سهم استان آذربایجان شرقی برای شهر های جدید ۱۶ هزار واحد، برای بافت فرسوده ۶ هزار و ۳۴۸ واحد و ۳ هزار و ۸۰۰ واحد نیز برای شهر های زیر ۲۵ درنظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: در بحث تسهیلات اعطایی طرح اقدام ملی در حوزه بافت فرسوده و ناکارآمد ۵۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۹ درصد برای دوران ساخت و در دوران فروش اقساطی با ۱۸ درصد به مدت ۱۰ ساله اعطا می شود که متقاضیان می‌توانند بعد از ثبت‌نام در سایت راه‌ و شهرسازی و معرفی به بانک مدارک خود را تحویل داده و وام خود را دریافت کنند.

رنجبریان در مورد پیش بینی خود از روند قیمتی مسکن در آینده اظهار داشت: بر این موضوع واقف هستیم که آینده ادامه حال وگذشته است اما هر اتفاقی اعم از نوسانات ارزی و حوادث غیرمترقبه ممکن است آینده این حوزه را تحت تاثیر خود در بیاورد. بواقع سعی دولت بر این است که آینده را در دست بگیرد و به نوعی آینده نگاری کند. در زمینه قیمت مسکن با وجود اینکه ممکن است مدتی دچار شرایط نوسانی شود اما باتوجه به اینکه مسکن نیاز اصلی جامعه محسوب میشود در نهایت روال عادی خودش را طی خواهد کرد و به تعادل خواهد رسید.

 

ورود بانک مسکن به باز آفرینی شهری

رنجبریان در خصوص همکاری بانک مسکن در زمینه پروژه های بازآفرینی شهری نیز اظهار داشت : بانک مسکن اخیرا در زمینه بازآفرینی شهری به طور مستقیم ورود کرده و تاکنون یک هزار ۸۲۵ معرفی‌نامه از سمت اداره کل راه و شهرسازی برای ما ارسال شده ‌است که از این میان، تسهیلات ۳۲۵ واحد به طور کامل پرداخت شده‌ است. علاوه بر این یک پروژه ۸۰۰ واحدی در دست ساخت است و مابقی پرونده‌ها در مسیر روند اجرایی و اخذ پروانه خود قرار دارند.

 

احتمال اجرای طرح اجاره داری برای خانه دار کردن مردم

مدیر شعب بانک مسکن در آذربایجان شرقی به طرح جدید اجاره‌داری اشاره کرد و گفت: پرداخت وام ودیعه برای اجاره مسکن یکی از خدمات معمول بانک‌ها بوده  اما طرح جدیدی با نام اجاره داری به تازگی توسط وزارت راه و شهرسازی مطرح شده که هنوز شیوه ‌نامه اجرایی آن ابلاغ نشده‌است و اینکه به صورت عقد اجاره به شرط تملیک خواهد بود یا عقود دیگر هنوز اعلام نشده است. اجاره به شرط تملیک یکی از عقود اسلامی است كه در آن مستاجر در پايان مدت اجاره در صورت عمل به شرايط مشخص شده در قرارداد و پرداخت مرتب اقساط، مالك شود. شرط تملیک از طرح‌های بلندمدت و موفق اجراشده در کشورهایی مانند سوییس، سوئد و آمریکا است که در واقع دولت سعی در ایرانیزه کردن آن داشته است.

 

 

 

بخشودگی جرایم با اجرای طرح میثاق

امیر رنجبریان در بخش پایانی گفتگوی اختصاصی با سازه خبر به اجرای طرح میثاق توسط بانک مسکن اشاره کرد و گفت: این طرح با هدف بهره‌مندی مشتریان بانک مسکن از بخشودگی جرایم مربوط به اقساط معوق تسهیلات‌گیرندگان تا پایان آبان ماه سال جاری اجرا می شود.

وی افزود:  هیئت مدیره بانک مسکن به منظور دستیابی به اهداف تعیین شده سال جاری در وصول مطالبات معوق و بهبود عملکرد شعب و مدیریت‌های شعب در حوزه وصول مطالبات و در راستای ایجاد شرایط و مشوق‌های لازم برای مشتریان دارای اقساط غیر جاری بالاخص با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و تسریع در روند کاهش مطالبات غیر جاری (سررسید گذشته، معوق و مشکوک الوصول)، با طرح ویژه کاهش مطالبات غیر جاری (طرح میثاق) از تاریخ سی‌ام مرداد تا تاریخ سی‌ام آبان سال جاری موافقت کرده است.

در اولین بند از این طرح مقرر شده در صورت واریز نقدی هر میزان از مطالبات غیر جاری تسهیلات پرداختی اعم از انواع عقود مبادله‌ای، مشارکتی وام قرض الحسنه و … و همچنین مطالبات مربوط به ضمانت‌نامه‌های ضبط شده، خالص جرایم محاسبه شده بر اساس نوع قرارداد (حسب مورد ۶ تا ۱۴ درصد از نرخ وجه التزام) به نسبت واریزی بدهکاران مورد بخشودگی قرار گیرد. آن دسته از مشتریان بانک مذکور که به روش‌های غیر حضوری و از طریق پایانه‌های خودپرداز، خوددریافت، اینترنت بانک و همراه بانک نیز نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام کنند، اسناد بخشودگی جرایم مربوط به عقود مبادله‌ای موجود در سیستم تسهیلات متمرکز (خوددریافت) به صورت سیستمی صادر خواهد شد و می‌توانند از مزایای طرح میثاق برخوردار شوند.

بر اساس دومین بند طرح میثاق، جرایم سازنده‌هایی که تسهیلات ساخت دریافت کرده بودند، در صورت تعیین تکلیف مطالبات تا پایان آبان ماه بخشیده می‌شود.

سومین بند از طرح ویژه کاهش مطالبات غیر جاری تا پایان آبان ماه سال جاری به تغییر نام مدیون بدون واریز درصدی از بدهی در مورد آن دسته از مشتریانی که فاقد مطالبات غیر جاری بوده و یا نسبت به واریز مطالبات غیر جاری خود به شرح مذکور اقدام کنند، اشاره دارد.

در بند بعدی از این طرح به منظور تعیین تکلیف مطالبات ناشی از تسهیلات مضاربه و اموال سرمایه‌ای (مانده بدهی تا سقف یک میلیارد ریال (۱۰۰ میلیون تومان)) با تاریخ سررسید حداکثر پایان سال ۱۳۹۵ مشوق‌هایی در نظر گرفته شد.

 

گفتگو و تنظیم: سرویس مصاحبه سازه خبر

عکس از محدثه اقدم

 

 

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir