عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:* تحریک گسل تبریز شایعه است / نامشخص بودن گسل مسبب زلزله میانه | پایگاه سازه خبر
سه شنبه, ۲۹ بهمن , ۱۳۹۸ | Tuesday, 18 February , 2020
شناسه خبر:29498    ۲۰ آبان ۱۳۹۸ - ۹:۳۱
عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:
تحریک گسل تبریز شایعه است / نامشخص بودن گسل مسبب زلزله میانه

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز گفت: اینکه گفته می شود زلزله میانه ممکن است گسل تبریز را تحریک کند یک اظهار نظر عوامانه و غیر علمی است.

به گزارش سازه خبر، دکتر محمد حسن پور صدقی در گفتگو با سازه خبر افزود: هرچند گسل‌ها روی یکدیگر تاثیر متقابل دارند اما پارامترهای دخیل در وقوع یک زلزله‌ بسیارند. هر زلزله یک رخداد منحصر به فرد با ویژگی‌های خاص خودش محسوب می‌شود و تمام این‌ها باعث شده تا امروز وقوع زلزله غیرقابل پیش‌بینی باشد.

وی در ادامه در خصوص زلزله چند روز قبل که میانه رخ داد و موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران بزرگی آن را ۵.۹  ریشتر اعلام کرد، اظهار داشت: هرچند آژانس اروپا و زمین‌شناسی آمریکا (USGS) شدت این زلزله را کمتر از این مقدار برآورد نمودند اما دستگاه‌های لرزه‌نگاری که در ایران مستقر هستند با توجه به نزدیکی مکانی آمار دقیق‌تری اعلام میک نند. عمق زلزله نیز ۸ کیلومتر اعلام شده است که با توجه به سابقه‌‌ زلزله‌‌های قبلی استان، یک زلزله کم‌عمق است و حتی عمق پس لرزه‌های آن به ۶ کیلومتر نیز می‌رسد.

این متخصص ژئوفیزیک و زلزله‌شناس در پاسخ به این سوال که گسل مسبب این زلزله کدام است؟ گفت: کانون زلزله در شمال گسل تبریز نزدیک میانه واقع است اما نوع این زلزله که امتداد لغز چپ‌گرد است ثابت می‌کند که گسل تبریز متولی این زلزله نیست چرا که گسل تبریز یک گسل راست‌گرد است. در منطقه مرکز این زلزله چند گسل شناخته شده از جمله گسل بزقوش و گرم‌رود وجود دارد اما اظهار نظر قطعی منوط به تحقیقات آتی و روشن‌شدن ساز‌وکار پس‌لرزه‌هاست.

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریزدر ادامه روزهای پیش‌رو را مبهم دانست و گفت: احتمال وقوع پس‌لرزه‌ها همچنان وجود دارد و اظهار نظر درباره‌ بزرگی پس‌لرزه‌های آینده ناممکن است و باید منتظر هفته‌ها و حتی ماه‌های بعد بمانیم تا الگو‌ی پس‌لرزه‌ها نمودار شوند. باید این را نیز بگویم اینکه برخی می‌گویند زلزله میانه ممکن است گسل تبریز را تحریک کند یک اظهار نظر عوامانه و غیر علمی است، هرچند گسل‌ها روی یکدیگر تاثیر متقابل دارند اما پارامترهای دخیل در وقوع یک زلزله‌ بسیارند. هر زلزله یک رخداد منحصر به فرد با ویژگی‌های خاص خودش محسوب می‌شود و تمام این‌ها باعث شده تا امروز وقوع زلزله غیرقابل پیش‌بینی باشد.

این استاد دانشگاه در پایان در مورد گسل‌های تبریز نیز اظهار داشت: گسل شمال تبریز مهم‌ترین گسل این ناحیه می باشد که در کوه‌پایه عون‌بن علی قرار دارد، قطعه‌ای است از گسل تبریز که از زنجان شروع شده و در جهت شمال‌غربی امتداد دارد و به مرز ایران و ترکیه ختم می‌شود. این گسل که نزدیک شهر تبریز واقع شده و امروزه نیز بخشی از شهر روی پهنه‌آن بنا شده است مسبب زلزله‌های مهیب و تخریب کل شهر در تاریخ است و همچنان پتانسیل زلزله‌های ویران‌گر را دارد، اما باز هم می‌گوییم که پیش‌بینی فعال شدن آن ناممکن است و متاسفانه ساخت و ساز‌هایی هم روی گسل تبریز انجام شده که امکان مطالعه این گسل را ناممکن کرده است. چندین گسل فرعی نیز در ناحیه جنوب تبریز در امتداد اتوبان کسایی وجود دارند اما به اندازه‌ی گسل تبریز طولانی و حائز اهمیت نیستند.

وی تاکید کرد: باید این حقیقت که زلزله یک امر طبیعی غیرقابل پیشگیری و پیش‌بینی است را بپذیریم و به جای ترسیدن از زلزله و یا فراموش کردن خطرهای ممکن خود را برای رخداد آن آماده کنیم.

 

 

 

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir