عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:* آستانه تحمل بازار تبریز در وضعیت هشدار است / در شان بازار تبریز با آن رفتار نشده است | پایگاه سازه خبر
سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹ | Tuesday, 26 May , 2020
شناسه خبر:25414    ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:
آستانه تحمل بازار تبریز در وضعیت هشدار است / در شان بازار تبریز با آن رفتار نشده است

مهندس کامران دهقان مهمان تحریریه پایگاه سازه خبر بود به سوالات خبرنگاران این رسانه در خصوص وضعیت بافت تاریخی تبریز مخصوصا بازار تاریخی این شهر پاسخ داد.

اشاره:

کامران دهقان برنده جایزه معماری میرمیران از معماران صاحب سبک و با سابقه خطه آذربایجان در حوزه مرمت و احیا بافت‌های تاریخی و باارزش می‌باشد. وی که بازآفرینی و احیاء میدان ساعت تبریز، بازآفرینی مجموعه صاحب‌الامر، بازطراحی توسعه مقبره‌الشعرا، مدیریت مسابقه بین‌المللی طراحی داخلی ایستگاه‌های مترو تبریز و مدیریت پروژه باغ ایران در دوازدهمین اکسپوی بین‌المللی باغ نانینگ ـ چین و …. در کارنامه خود دارد، دانش‌آموخته معماری و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد می باشد.

وی میهمان تحریریه پایگاه سازه خبر، نخستین و پر بازدیدترین رسانه تخصصی صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور بود و به سوالات خبرنگاران این رسانه در خصوص وضعیت بافت تاریخی تبریز مخصوصا بازار تاریخی این شهر پاسخ داد.

مشروح گفتگو با مهندس کامران دهقان به شرح زیر از نظر خوانندگان سازه خبر می گذرد:

 

بازار، مجموعه‌ای  به وسعت یک شهر

وی در ابتدای این گفتگوی اختصاصی در خصوص بازار تبریز گفت: وقتی درمورد بازار تبریز صحبت می کنیم باید بدانیم که در مورد نزدیک به ۲۹ هکتار بافت ارزشمند تاریخی صحبت می‌کنیم.  این مجموعه که در سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، در دل خود ۲۶ کاروانسرا، ۲۰ تیمچه، ۳۰راسته، ۶ مدرسه، ۳ کتابخانه و هشت بازارچه متصل را جا داده است، حریم درجه یک آن حدود ۷۵ هکتار و حریم منظری آن بیش از ۴۵۰ هکتار را شامل می‌شود، مجموعه‌ای با این بزرگی و وسعت می‌تواند یک شهر قلمداد شود.

اگر بخواهیم اوضاع حفاظت و نگهداری این مجموعه را بررسی کنیم باید از چند جهت به آن نگاه کرد، نخست وسعت آن، دوم پویایی و جریان مستمر زندگی در آن؛ چرا که بازار تبریز جزو نادر بازارهای تاریخی زنده و پویا در این وسعت است که همچنان حیات و عملکردی تاریخی خود را در طی سالیان حفظ کرده و توانسته است با شرایط پیچیده انطباق پیدا کرده و بحران‌ها را پست سر گذارد. همین جریان زندگی در بازار تاریخی موجد ارزش است و حفاظت از آن را با چالش‌ها و مسایل مواجه می‌نماید.

نباید از این نکته غافل شد که علت استمرار حیات در بازار تبریز در طی قرن‌ها از پس هزاران حادثه و بحران‌ از جمله جنگ‌، زلزله، سیل، آتش‌سوزی و …  وجود پویایی تجارت است. در واقع تبریز در در طی قرن‌ها یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری و اقتصادی در جهان بوده و حیات شهر تبریز به تجارت فرا سرزمینی گره خورده و اقتصاد و تجارت، بازار و تبریز علت و معلول‌های حیات همدیگرند.

دهقان افزود: پیش از ثبت بازار تبریز در فهرست میراث جهانی یونسکو، این مجموعه در اثر فرسودگی کالبدی و مداخلات دچار آسیب بود اما به واسطه تلاش‌هایی اداره کل میراث فرهنگی و مهم‌تر از آن مشارکت اصناف و کسبه بخش‌هایی از بازار مرمت شد. از دلایل مهم ثبت بازار موضوع مشارکت مردمی در حفاظت و نگهداری بازار بود. مجموعه این تلاش‌ها باعث شد تا پروژه حفاظت و مرمت بازار تبریز در سال ۲۰۱۳ جایزه معماری آقاخان را کسب کند. اما نباید از این مهم غافل شویم که عدم آگاهی از اصول حفاظت و مرمت بناهای ارزش‌مند و حساسیت‌هایی که در این مورد باید رعایت شود، موجب مداخلات و تخریب‌هایی می‌شود که جبران‌ناپذیر است و کلیت این مجموعه را به خطر می‌اندازد، همچنین مداخلات بی‌برنامه به صورت تصاعدی توان کالبدی و سازه‌ای سراها، راسته‌ها و تیچه‌ها را کاهش داده و در صورت بروز حادثه منجر به خسارت‌های جبران‌ناپذیر خواهد شد. عده‌ای بر این باورند که تخریب یک دیوار، تراشیدن یک ستون و نظایر آن تاثیری در این کلیت ندارند بنابراین با این توجیه خود را مجاز به دخل و تصرف در ملک خود می‌دانند غافل از آنکه هر مغازه جزء کوچکی از یک کلیت است و همین مداخلات کوچک در مجموع به صورت اثر مرکب عمل کرده و کل مجموعه را به مرز بحران می‌رساند و در اثر وقوع حادثه آثار خود را به شدت نشان می‌دهد.

با وجود بهبود شرایط و افزایش آگاهی شهروندان و مدیران در مورد شرایط حفاظت و نگهداری این مجموعه فاخر و ارزشمند، همچنان باید برای آگاهی‌بخشی در همه سطوح از شهروندان تا کارشناسان و مدیران تلاش کنیم و مجموعه عوامل موثر در حفاظت و نگهداری از بازار را توانمند سازیم. این فرآیند باید مستمر و همیشگی باشد چون بازار موجودی زنده و پویا است و همیشه احتمال بروز و رویارویی با مسائل و چالش‌های جدید وجود دارد. فارغ از سهم‌بندی مسئولیت عوامل مختلف، آفت مهم جامعه ما عدم آگاهی و کمبود اطلاع‌رسانی درست و کافی در لایه‌های مختلف جامعه اعم از مدیران، شهروندان و کسبه در مورد ارزش‌های این مجموعه، نحوه برخورد با مسائل آن و از همه مهم‌تر منافع و ارزش افزوده‌ای است که در صورت حفاظت از این میراث ارزش‌مند عاید شهر و شهروندان خواهد شد.

 

آستانه تحمل بازار تبریز در وضعیت هشدار و تاب‌آوری آن کاهش یافته است

دهقان در خصوص اینکه آیا مطالعات مدونی در مورد تهدیدات بازار تبریز صورت گرفته و وجود دارد یا خیر؟ اظهار داشت: مساله عدم وجود مطالعات و اطلس جامع آسیب‌شناسی دقیق تهدیدها و مواضع بروز آنها در خصوص ابنیه و بافت‌های تاریخی نه تنها در مورد این مجموعه تاریخی بلکه سایر بناها به صورت روش‌مند و مدون وجود ندارد. تمامی بناها چه جدید و چه تاریخی ـ ارزشمند دارای آستانه تحمل و حد تاب‌آوری کالبدی، فضایی، اجتماعی و اقتصادی هستند و تا مستندات دقیق در دسترس نباشد نمی‌توان میزان آسیب‌پذیری مجموعه بازار تبریز  ناشی از تهدید‌ها را به طور دقیق تعیین داد.

در گذشته میزان مداخلات کم، عموما همگون با شرایط بنا بود و بناها در یک سیر تدریجی و بطئی خود را با شرایط  تطبیق می‌دادند و مشکلات را مرتفع می‌کردند. ولی با توجه به افزایش مداخلات، افزایش تهدیدها و عوامل مخل و سرعت اثر آنها در دوره معاصر، قدرت انطباق‌پذیری کالبدی و سازه‌ای بناها کاهش یافته و می‌توان پیش بینی کرد که آستانه تحمل کالبدی بازار تبریز بسیار نزدیک به مرز بحران است.

این استاد دانشگاه در پاسخ به پرسش سازه خبر در مورد وجود مطالعات کارشناسی در مورد تاب‌آوری بازار تاریخی تبریز اظهار داشت: هر پرونده‌ای که بعنوان میراث جهانی تایید می‌شود دارای پلان مدیریت است و در پلان مدیریت اولیه بازار تبریز حتما عوامل آسیب‌رسان طرح شده و برای آنها برنامه اجرایی با دوره زمانی کوتاه، میان و بلند مدت مطرح شده است.

وی با تاکید بر عدم وجود مطالعات کمی و عددی و استفاده از رویکردهای آزمایشگاهی، در این زمینه بیان کرد: همچنان روش‌های کیفی مبتنی بر تجربه در ارزیابی آسیب‌ها و میزان اثر آنها مورد استفاده است و با این رویکردها نمی‌توان بیماری‌های خاموش بنا را تشخیص داد.

 

بازار تبریز درگیر عدم مسئولیت‌پذیری و برخورد سلیقه‌ای

به عقیده این کارشناس مرمت ابنیه تاریخی، اهم مشکلات و مسایل بازار تبریز فرسودگی‌های کالبدی، تاسیسات زیر بنایی و مداخلات انسانی از سویی و فقر فرهنگی و فنی در بهره‌برداری، مواجه، حفاظت و نگهداری از این اثر از کسبه، شهروندان، کارشناسان و مدیران از سوی دیگر است.

وی در تشریح مساله گفت: مجموعه عوامل فرساینده محیطی و مداخلات مخرب در برخی نقاط بازار مثل بازار مسگران و شتربان زیاد است.

در خصوص تاسیسات زیربنایی با وجود مطالعات مصوب و ارجاع و ابلاغ به مراجع ذیربط کماکان اقدامی در این زمینه صورت نپذیرفته است. باید توجه داشته باشیم که سطح آبهای زیر زمینی در مرکز شهر تبریز بالاست و در صورت عدم دفع صحیح آبهای سطحی و فاضلاب در سطح بازار، امکان افزایش رطوبت صعودی و آسیب به بدنه بازار و پی‌های وجود دارد. کما اینکه شواهدی از این آسیب‌ها هم قابل مشاهده است.

مداخلات انجام شده حتی آنهایی که گاها در راستای بهبود و ارتقاء کیفیت بوده‌اند ممکن است خود به عنوان عامل آسیب عمل کنند. چنانچه کفسازی‌های زیبا با سنگ‌های اسپراخون در کف بازار بدون اجرای سیستم زهکش و نایکش در دراز مدت اثر خود را بصورت فرسایش پی نمودار خواهد ساخت و در صورت وقوع زلزله بروز آسیب‌های جدی به این مجموعه محتمل خواهد بود.

کامران دهقان علت اجرای بدون پیش‌بینی اولیه این نوع مداخلات را ضرورت‌ها و تعجیل در تصمیم‌های مدیریتی عنوان کرده و افزود: متاسفانه مدیران چشم‌انداز بلند مدت برای حفاظت و نگهداری ابنیه و بافت‌های تاریخی ندارند و علی‌رغم صرف بودجه، پیامدهای مداخلات و اقدامات ارزیابی کارشناسی نمی‌شود و عدم نگاه یکپارچه در مدیریت شهری باعث بروز نابسامانی و آسیب می‌شود.

وی یکی دیگر از مهمترین مشکلات بازار تبریز را عدم تحقق خواسته‌های اصناف و متقابلا عدم مسئولیت‌پذیری اجتماعی تعدادی از اصناف و کسبه عنوان کرد و گفت: اصنافی که در بازار تبریز به کسب‌و‌کار می پردازند ارزش‌های تاریخی و فرهنگی در اولویت بعدی برایشان قرار دارند، ایشان به بازار به عنوان محل زندگی و فضای کسب‌و‌کار می‌نگرند و خواسته و انتظارشان مبنی بر فراهم آمدن نیازهایشان است. لذا اولویت نخست و اساسی برایشان تامین این نیازهاست بنابراین بهره‌برداری، حفاظت و نگهداری اصولی در اولویت‌های بعدی است. زمانی که کسبه بازار اهتمام جدی برای حفظ بازار نداشته باشه هیچ مدیری در میراث فرهنگی، شهرداری و … با هر میزان بودجه و قدرت هم نمی‌توانند در این زمینه به اقدام خاصی دست زنند.

 

نمی دانیم توسعه مهم است یا حفظ هویت!

وی در ادامه گفتگو با سازه خبر با اشاره به اینکه  همیشه توسعه را در مقابل حفظ هویت، ارزش‌های فرهنگی، تاریخی قرار داده‌ایم و با ایجاد دوگانگی تحقق یکی را منوط به از دست دادن دیگری فرض کرده‌ایم، توسعه پایدار را در گرو حفاظت از میراث ملموس و غیرملموس فرهنگی می‌داند و بر این باور است که نباید تقابلی ساختگی مابین این دو ایجاد کرد و باید برای برون رفت از این تناقض طرحی نو درافکنیم. ایشان تاکید کردند که این مساله موجب بروز تعارض منافع بین شهرداری‌ها و میراث فرهنگی شده و دیدگاه‌های کارشناسی این دو نهاد را در مقابل هم قرار می‌دهد و موجب شکل‌گیری روندی در حفظ آثار و بافت تاریخی می‌شود که نه توسعه را در پی دارد و نه گام‌های موثری در حفظ میراث فرهنگی است. در طی سه دهه اخیر این تفکر موجب تخریب بسیاری از بناهای ارزشمند و گسیختگی در بافت تاریخی شده است.

این کارشناس مرمت در خصوص رویکرد مطلوب مدیریتی شهری، احتراز از برخورد سلیقه‌ای را ضروری دانسته و عنوان کرد هیچ مدیری حدود اختیارات قانونی برای اعمال سلیقه و برخورد این چنینی در تصمیم‌گیری‌های شهری و بخصوص آنجاییکه موضوع هویت فرهنگی شهر در میان است را نداشته و باید تمام تعارضات بنفع شهر و شهروندان به یک نقطه مشترک برسند.

 

 

مرمت جامع بازار تبریز

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به این سوال که به نظر شما  مرمت و بازسازی بازار تبریز چقدر با استانداردهای روز دنیا مطابقت دارد و یا الگوی خاصی برای پیروزی در این زمینه وجود دارد؟ گفت: چون بازار تبریز در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده، تمام اقدامات به طور مستمر پایش می‌شود بنابراین به نظر می‌رسد اقدامات انجام شده تا کنون از نظر یونسکو قابل قبول بوده است، اگر چه همیشه امکان بهبود و ارتقاء مداخلات از طریق ارزیابی و نقد مداخلات پیشین وجود دارد. خوشبختانه در زمینه مرمت و حفاظت از آثار تاریخی کنوانسیون‌های جهانی، روش‌ها و استانداردهای مداخلات را مشخص کرده‌اند و به لحاظ کارشناسی و فنی از استانداردهای جهانی فاصله‌ای نداریم اما در عمل و اجرای طرح‌ها با چالش‌های جدی مواجه هستیم. مجموعه مرمت‌هایی که در سال‌های اخیر در مورد بازار تبریز انجام شده از نوع مرمت‌های موضعی بوده و می‌توانیم آنها را به لحاظ علمی نقد کنیم تا سطح کیفی حفاظت و مرمت در این مجموعه را ارتقاء بخشیم. باید با تمام چالش‌ها و مسائلی که پیش‌رویمان است به سمت مرمت جامع در بناهای مجموعه بازار حرکت کنیم تا امکان تامین تمامی نیازها و رفع آسیب‌ها فراهم شود، مرمت جامع سازه، معماری، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی، طوری که پایداری کامل مجموعه را به همراه داشته باشد. همچنین باید تاکید شود که این مرمت جامع در قالب پلان مدیریت جامع مجموعه بازار بوده و از نگاه تک بنایی به این مجموعه عظیم و فاخر احتراز کنیم. در این صورت شرایط ارزیابی، نقد و قضاوت بهتری فراهم خواهد شد.

 

نتوانسته‌ایم در شأن بازار تبریز با آن رفتار کنیم

وی تاکید کرد: مجموعه بازار تاریخی تبریز در عین حال که به لحاظ فنی و معماری اثری منحصر بفرد، فاخر و ارزش‌مند است به لحاظ تمدنی و فرهنگی گواه زنده از ارزش‌های انسانی، اجتماعی، اقتصادی و دستاوردهای سنت فرهنگی حوزه سرزمینی ماست. باید سپاسگزار تمام کسانی باشیم که این مجموعه ارزشمند را در طی ده‌ها شکل داده و در طی سده‌ها از آن حفاظت و نگهداری کرده‌اند که اکنون ما میراث‌دار این مجموعه بی‌نظیر باشیم؛ به ویژه بزرگانی که در دوره معاصر این اثر را از گزند حوادث و بحران‌ها حفظ کرده‌اند. آنچه مسلم بوده این است که قطعاً درشان مجموعه  بازار تبریز برخورد نکرده‌ایم و در جهت نگهداری آن اقدام مناسب انجام نشده است. اگر چه گام‌های روبه جلو در این زمینه برداشته شده وحتی مداخله‌ های ناهمگنی که در مسیر ثبت جهانی مورد توجه نمایندگان یونسکو بود، به وسیله شهرداری و میراث فرهنگی برچیده شده است، اما باید حساس‌تر و مسئولانه‌تر با این موجود زنده مواجه شویم.

بضاعت اجتماعی و مردمی بازار فراتر از چیزی است که از آن برای مشارکت در بهره‌برداری و حفاظت آن استفاده می‌کنیم، از سوی دیگر این اثر بزرگ و زیبا با تمام ویژگی‌هایش به تنهایی می‌تواند شهر تبریز را به نقطه‌ای شاخص در جغرافیای اقتصادی و گردشگری ایران و جهان بدل کند که از این داشته، ارزش بزرگ و ثبت آن در فهرست میراث جهانی به درستی بهره‌برداری نکرده‌ایم. ایشان همچنین افزود: وقتی از رفتار با این مجموعه صحبت می‌شود فقط به خود اثر نباید بسنده شود، بلکه این اثر در متن شهر، حریم‌های درجه یک و منظری آن نیز مورد توجه باشد و باید از هر اقدامی که موجودیت اثر در شهر را با خطر مواجه کند، احتراز شود. آنچه برای تداوم قرارگیری اثر در فهرست جهانی یونسکو لازم و ضرروی است و بارها توسط مسئولان یونسکو به آن تاکید شده، این است که مجموعه مدیریت ملی، استانی و شهری با مشارکت همه شهروندان و به ویژه اصناف و کسبه در بهره‌برداری اصولی و درست و نیز حفاظت و نگهداری آن به عنوان میراث بشری اهتمام ورزند، طوری که بتوانیم آن را به آیندگان به میراث گذاریم. بدیهی است در صورت عدم جدی گرفتن این موضوع این اثر در فهرست آثار در خطر قرار گرفته و یا حتی از این فهرست خارج خواهد شد.

 

بهره‌برداری نادرست از فضا، علت اصلی گسترش آتش‌سوزی

وی در بخش دوم گفت و گو با سازه خبر حول موضوع آتش‌سوزی سرای ایکی‌قاپیلی، مدیریت کنترل آتش توسط سازمان آتش‌نشانی را قابل تقدیر دانست و گفت: شرایط بهره‌برداری و نگهداری بازار تبریز باید بسیار بهتر از این باشد و باید در مورد خطرات بالقوه‌ای که سابقه آن نیز وجود دارد با دقت بیشتری عمل کرد. وی اظهار داشت: اگرچه مراجع ذی‌صلاح علت آتش‌سوزی را به صورت رسمی اتصال برق اعلام کرده‌اند اما باید توجه شود که اتصال برق یا انفجار فقط علت شروع آتش‌سوزی است ولی گسترش دامنه آن وابسته به عوامل زمینه‌ای است و هر چه محیط برای گسترش آتش مستعدتر باشد دامنه آتش فراتر خواهد رفت و آسیب بیشتری در پی خواهد داشت. همچنین وجود تمهیدات اعلام و اطفاء حریق نیز می‌تواند از گسترش آن جلوگیری و به کنترل آن کمک نماید.

مشکل اساسی در حادثه اخیر این بود که با وجود سابقه آتش‌سوزی در ده سال گذشته، سیستم اعلام و اطفاء حریق در مرمت و بازسازی اخیر مورد توجه قرار نگرفته بود و شرایط زمینه‌ای برای عدم گسترش آتش کنترل نشده بود. وجود مواد قابل اشتعال در مغازه‌ها نیز مزید بر علت شده و گسترش آتش از سرا را به سایر بخش‌ها را تسریع و حجم آن را بیش‌تر کرده بود. انتظار می‌رفت بازاریان نسبت به این موضوع نظارت بیشتری داشته باشند.

وی افزود: به نظر من علت اصلی آتش‌سوزی دوباره سرای ایکی‌قاپلی بازار تبریز بهره‌برداری نادرست از فضا بدون ایجاد تمهیدات و زیرساخت‌های لازم برای این شکل از بهره‌برداری بود، حتی با وجود علم به انبار اقلام قابل اشتعال، اعم از مواد آرایشی، بهداشتی و شیمیایی که لزوم انتقال آنها قبلا نیز حس شده بود، این عمل تا روز حادثه انجام نگرفته بود.

 

 بازار تبریز نیازمند پایش مستمر و دایمی

کامران دهقان در ادامه اظهار داشت: مستندنگاری بعد از حادثه برای ثبت تجارب حاصل از این حادثه ضروری است، این موضوعی است که در کشور ما کمتر به آن پرداخته می‌شود. باید از روش برخوردهای علت‌یابی، مقصرسازی و کارآگاهی به سمت مستندسازی تمام ابعاد حادثه با رویکرد مدیریت دانش کسب شده از این آتش‌سوزی حرکت کنیم تا در آینده از این تجاب برای مدیریت قبل، حین و بعد از بحران استفاده کنیم. آتش‌ از مهم‌ترین تهدیدهای بازار تبریز است و در طی ده سال گذشته دست‌کم دو آتش‌سوزی در محدوده بازار روی داده است و احتمال وقوع آن در هر لحظه وجود دارد بنابراین باید نسبت به این موضوع به دقت، حساسیت بالا و متعهدانه‌تر عمل کنیم.

این استاد دانشگاه آگاهی‌بخشی و افزایش اطلاعات کسبه بازار تبریز را در بهره‌برداری، حفاظت و نگهداری بهتر بازار بسیار مهم دانست و گفت: در دهه گذشته کسبه علت بسیاری از اقدامات و مداخلات نامناسب را عدم اطلاع از ضوابط و قوانین میراث فرهنگی اعلام می‌کردند لذا ما در سال ۱۳۸۷ به بیش از  ۱۵۰۰ واحد تجاری در بازار تبریز بروشوری تحت عنوان ضوابط مداخله در بازار تبریز از طریق سازمان میراث فرهنگی ارائه دادیم و تا همه ملزم به رعایت حداقل ضوابط مداخلات از قبیل ممنوعیت استفاده از آهن  یا احداث نیم طبقات، تخریب طاق و گنبدها و … باشند. در برخی موارد با عدم همکاری کسبه حتی در پذیرفتن بروشورها برای قبول مسئولیت بعدی، مواجه شدیم.

وی تاکید کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد بازار تبریز به ویژه هیئت امنای بازار تبریز از نهادهای تاثیرگذار در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در استان هستند و در برهه‌های مختلف شاهد قدرت و نفوذ ایشان در استان بوده‌ایم انتظار این است که از این ظرفیت در حل مشکلات بازار تبریز بویژه موضوع‌های فوری و ضروری استفاده شود و با اهتمام مدیران و کارشناسان و کمک و مشارکت مردم سطح حفاظت و نگهداری بازار تبریز ارتقاء کیفی و کمی یابد.

دهقان افزود: اگر وضعیت فعلی ادامه پیدا کند قطعا شاهد وقوع آتش‌سوزی‌های دیگر هم خواهیم بود.

وی در پایان تاکید کرد: خوشبختانه آتش‌سوزی در سرای ایکی‌قاپلی‌لار بازار تبریز زمانی اتفاق افتاد که تردد در بازار وجود نداشت، تلفات جانی را شاهد نبودیم. شاید کنترل کسبه که شاهد در آتش سوختن سرمایه خود بودند از کنترل آتش سخت‌تر بود. اما باید فرصت را از دست نداده  و پلان مدیریت بحران بازار تبریز را آماده کرده و با انتقال تجربیات حاصل از این حادثه از وقوع حوادث دیگر جلوگیری کنیم؛ و گرنه ممکن است در حوادث بعدی خسارات جبران‌ناپذیرتری رخ دهد.

مهندس کامران دهقان اضافه کرد: در کل بازار نیازمند پایش دائمی و مستمر است. به این مفهوم که با توجه به جریان اقتصادی و حیات اجتماعی ـ انسانی بازار تبریز باید همیشه وضعیت کالبدی، ساختاری، تاسیسات زیربنایی و …. مورد مراقبت قرار گیرد و با تشکیل پایگاه داده سلامت بخش‌های مختلف همیشه و به طور پیوسته مورد ارزیابی قرار گیرد تا از واکنش پیکره بازار تبریز نسبت به تهدید‌ها و عوامل مخل آگاهی داشته باشیم. پایش فقط محدود به پایش کالبدی و ساختاری نیست باید توان عوامل مدیریتی و انسانی نیز در مواجه با چالش‌ها و بحران‌های بازار تبریز نیز به طور مستمر ارزیابی شده و ارتقاء یابد.

 

تهیه و تنظیم:

سرویس مصاحبه پایگاه سازه خبر

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir