عضو  شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:*مخالف تغییر در هیئت رئیسه نبودم / حقوق نجومی رئیس سابق نظام مهندسی صحت ندارد/ نمره شهین باهر متوسط است | پایگاه سازه خبر
پنج شنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۹ | Thursday, 22 October , 2020
شناسه خبر:30767    ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷
عضو  شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:
مخالف تغییر در هیئت رئیسه نبودم / حقوق نجومی رئیس سابق نظام مهندسی صحت ندارد/ نمره شهین باهر متوسط است

عضو  شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی دریافت حقوق نجومی توسط رئیس سابق نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی را تکذیب کرد، از عدم مخالفت خود در ایجاد تغییر در هیئت رئیسه گفت و نمره شهردار تبریز را در اداره شهر متوسط دانست.

به گزارش سازه خبر، دکتر شهاب آدم نوسی که دارای مدرک دکترای شهرسازی بوده و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی نیز هست میهمان پایگاه “سازه خبر” نخستین و پربازدیدترین رسانه تخصصی صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور بود و به سوالات خبرنگاران این رسانه در مورد وضعیت سازمان نظام مهندسی ساختمان، پروژه ها و ساخت و ساز در تبریز پاسخ داد.

 

گفتگوی سازه خبر با وی به شرح زیر از نظر خوانندگان می گذرد:

شهین باهر و نمره متوسط

دکتر شهاب ادم نوسی در ابتدا در خصوص وضعیت ساخت و ساز در تبریز اظهار داشت: عوامل مختلفی بر وضعیت فعلی ساخت و ساز اثر گذار بوده است از جمله بحث نیروی فنی و کالایی شدن  آن، در این راستا  جریانی حاکم شده است که بدون رعایت قواعد بازی، مجموعه را به جلو می برد و افراد دارای سرمایه و فاقد تخصص لازم که تنها هم و غم این افراد رسیدن به سود حداکثر در کوتاه ترین بازه زمانی است  بر این جریان حاکم هستند که نتیجه این اتفاق در بلند مدت اثرات مخرب خود را بروز خواهد داد و تبعات آن متوجه جامعه خواهد شد.

وی افزود: با این وجود در قیاس با سایر کلانشهر ها می توان گفت تبریز از تهران و بعضی از کلانشهر در سطح بالاتری از نظر ساخت و ساز  قرار دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در مورد عملکرد شهرداری تبریز و در راس آن ایرج شهین باهر شهردار این شهر اذعان داشت: در شرایط فعلی شاهد این هستیم که شهرداری از پس بعضی مشکلات و نواقص نمی تواند بربیاید ولی این نکته را نیز باید در نظر گرفت که شرایط اقتصادی که آقای شهین باهر در آن قرار دارد به نوعی بحرانی است مثلا میزان ساخت و ساز نسبت به چهار سال گذشته به یک سوم رسیده و علاوه بر این زمانی که این مسئولیت را عهده دار شدند مجموعه شهرداری بدهی های بسیاری داشت که با در نظر گرفتن تمام جوانب کار، می توان به شهردار تبریز نمره متوسط داد.

دکتر شهاب آدم نوسی در مورد وضعیت تبریز نیز اظهار داشت: تحول آنچنانی که از نظر کالبدی بر فضای شهر بوجود آید نمی بینیم اما نگرش های جدیدی که در زمینه باغ شهر و پیاده رو ها وجود دارد و به آن پرداخت شده به نوبه خود ارزشمند است که اگر به نتیجه برسد میتواند هویت محله ای و تعاملات را احیا کند. بواقع شهر زمانی مفهوم اصلی خود را پیدا میکند که جایگاه شهروندان جلوتر از ابزار هایش باشد اما مشاهده میکنیم که ابزارها و ماشینیسم جای انسان را گرفتند به طوریکه در  بسیاری از معابر سطح شهر اولویت خیابان است و پیاده رویی که استاندارد باشد نداریم.

 

 

فضاهای شهری دارای مشکلات عدیده ای است

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در مورد شرایط کنونی اماکن تاریخی تبریز نیز گفت: هم اکنون از ارک و  مسجد کبود چیزی به جز یک مجسمه باقی نمانده است. ارک که حصار بندی شده و  مسجد کبودی که بافت آن جدا شده همانند این است که جزئی از یک کل که بقیه اش نادیده گرفته شده است در معرض عموم قرار داده شده است . بواقع آن معنایی که ما از یک بافت تاریخی انتظار داریم که با قرار گرفتن در آن ادراک نسبت به گذشته و فضای زیستی گذشته داشته باشیم  از بین رفته و جای خود را به یک مجسمه داده است اما این ادراک هنوز در بازار تبریز به قوت خود باقی است و میتوان آن را حس کرد.

وی همچنین در مورد پروژه چهارراه شهید بهشتی (منصور سابق ) تبریز نیز اظهار داشت: انتظار می رفت که احیا میدان به شکلی انجام بگیرد که بتوانیم فضای شهری و تعاملی گسترده ای را شاهد باشیم و با در اختیار دادن فضا به بانک ها شاهدیم پس از پایان وقت اداری فضای شهری آنجا از جریان می افتد . علاوه بر این نفوذ پذیری میدان صفر است و برای رسیدن به آن باید از خیابان  بگذریم در حالی که در آن مجموعه می بایست حداقل ۱۰ الی ۱۵ راه دسترسی به میدان تدارک دیده می شد، در خود معماری ساختمان های اطراف میدان هم جای بحث وجود دارد که مانند یک ماکت یک در ۵۰۰ ساخته شده که هیچ گونه سایه اندازی و حرکت و حس متقابل دیده نمی‌شود.

وی افزود: ما با مشکلات عدیده ای در زمینه فضای شهری مواجهیم و سه نقشی که از فضای شهری انتظار داریم از جمله نقش دسترسی، ارتباطی و بخصوص نقش تعاملات اجتماعی در شهر ما بسیار کم رنگ شده است و فضایی وجود ندارد که شهروندان در آنجا باهم تعامل داشته باشند و در باره موضوعات عمومی به گفتگو بپردازند .

آدم نوه سی در پاسخ در خصوص اینکه گفته می شود طی سالهای اخیر اجرای برخی پروژه ها در تبریز کارشناسی شده نبوده است، اظهار داشت: عوامل مختلفی بر این موضوع دخیل هستند که نمی توان فقط از یک بعد آنرا بررسی کرد. نگرش‌های کوتاه مدت باعث ایجاد برخی مشکلات در سطح شهر شده و این مشکل فقط به دوره کنونی مربوط نمی شود . ما حتی نقشه کلان و بلند مدتی که ریز مسائل درآن تعیین شده باشد نداریم بی شک این مسائل گره هایی را در آینده نیز به وجود خواهد آورد. برای مـثال در مورد فلکه خیام  با اجرای طرح اصلاح هندسی باید مطالعه شود که آیا از بین بردن آن میدان در واقعیت خدمت بود یا خیانت ، آیا گرهی از مشکلات باز کرده یا شرایط را پیچیده تر کرد.

 

قانون نظام مهندسی جوابگو نیست

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی در مورد چالش ها و مشکلات پیش روی این سازمان اظهار داشت: در نظام مهندسی برنامه ریزی وجود دارد اما بحث عملیاتی شدن مهم است قانونی که در نظام مهندسی نوشته شده است با نگرش یک شرکت کوچک نوشته شده است اما الان برای جامعه ۵۰۰ هزار نفری یکسری حفره ها و طرح هایی وجود دارد که جوابگو نیست و گاه همین عدم شفافیت  در قانون باعث دعوای بین گروه ها می شود.

وی افزود :نسبت به گذشته در عرضه و تقاضا وارونگی ایجاد شده است و برای حدودا یک سوم  ۳۰ هزار عضو  نظام مهندسی ساختمان در آذربایجان شرقی کار  وجود دارد و  هیچ فردی نمی تواند فقط از طریق نظارت چرخه زندگی خود را بگذراند که اگر در آمد پزشک و مهندس را کنار هم بگذاریم علت بسیاری از مشکلات نظام مهندسی آشکار می شود . در این میان برخی مشکلات از خارج از نظام مهندسی نشات میگیرد مثل وجود  فارغ التحصیلانی که شاید توانایی سطح معمول را هم ندارند تبعاتش را از این طرف در نظام مهندسی میبینیم، آن محدودیتی که وزارت بهداشت از نظر جذب پزشک بوجود آورده از جانب نهاد های مسئول مهندسی به وجود نیامده است.

 

 

مخالف تغییر در هیئت رییسه نبودم

عضو سابق هیئت رئیسه سازمان نظام مهدسی ساختمان آذربایجان شرقی در خصوص حرف و حدیث ها و حواشی ایجاد شده طی ماه های گذشته در خصوص انتخاب رئیس و هیئت رئیسه جدید در این سازمان توسط اعضای هیئت مدیره اظهار داشت: در ابتدا باید بگویم از نظر بنده در توانایی آقایان مهندس طوماری و بابایی هیچ شکی وجود ندارد سیستم هر چقدر تواناتر باشد بهتر است من معتقد هستم هیئت رییسه باید تیمی باشد که  نگرش موضعی و موضوعی نداشته باشد و بتواند مشکلات سازمان را حل کند و تک تک افراد قوی توانا باشند.

وی افزود : در انتخاب هیئت رییسه مخالف با تغییر نبودم و مسئله مهم شیوه تغییر بود و باید طوری انجام میگرفت که قدم رو به جلو برداشته می شد و افرادی عهده دار جایگاه می شدند که توانایی لازم را داشته باشند. در کل معتقد هستم  کسی که بخواهد برای مجموعه کار کند در هیئت مدیره هم میتواند تاثیر گذار باشد.

 

حقوق نجومی رییس سابق نظام مهندسی صحت ندارد

دکتر آدم نوسی در پاسخ به این سوال که آیا شایعات مربوط به دریافت حقوق نجومی و خارج از عرف رئیس سابق نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی صحت دارد یا خیر ؟ گفت: اصلا این چنین نبوده و حتی دریافتی ایشان از بخشنامه شورای مرکزی  ۲۰ الی ۲۵ درصد کمتر بوده است. بواقع ریاست بر سازمانی که باید جوابگوی ۳۳ هزار نفر باشد بسیار سخت و طاقت فرسا است و حقوق این بخش در مقایسه با  سایر مشاغل همچون پزشکان و کارمندان برخی ادارات بسیار کم است.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ادامه از برنامه های آتی خود که در این شورا پیگیری خواهد کرد گفت: به این موضوع  اعتقاد دارم که ۸۰ درصد مشکل از خارج از سازمان است بزرگترین معضلی که جامعه مهندسی در گیر آن است بحث کم رنگ شدن اعتماد است در این راستا در نخستین گام  اقدام به آسیب شناسی وضع موجود خواهیم کرد که کجا حفره ها و گره ها  وجود دارد چون عده ای از همین حفره ها برای عدم اعتماد سازی استفاده میکنند بعد از آسیب‌شناسی یکسری برنامه‌های کوتاه مدت و میان مدت تعریف خواهد شد.

دکتر آدم نوه سی بخش آخر گفتگوی اختصاصی خود با سازه خبر را به بخش نامه های جنجالی وزیر سابق راه و شهرسازی اختصاص داد و  تصریح کرد: جزو مخالفان سرسخت حذف ارجاع بودم . آقای آخوندی در آن مقطع مسائلی را مطرح کرد که بسیاری از مشکلات از  سخنان وی شروع شد و به کار بردن جملاتی همچون “دست مهندس در جیب مردم است”  یک کلی نگری اشتباه بود.

تهیه و تنظیم: سرویس گفتگوی سازه خبر

عکس: صدف موذنی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir