عضو شورای اسلامی شهر تبریز در گفتگوی اختصاصی با ” سازه خبر”:* گمان نکنم کسی با شهردار تبریز مشکلی داشته باشد/ در عزل و نصب های شهردار، نظر شورا تامین نشد/ به روز بودن سامانه شفافیت مانع فساد می شود | پایگاه سازه خبر
پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰ | Thursday, 20 January , 2022
شناسه خبر:47643    ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۰
عضو شورای اسلامی شهر تبریز در گفتگوی اختصاصی با ” سازه خبر”:
گمان نکنم کسی با شهردار تبریز مشکلی داشته باشد/ در عزل و نصب های شهردار، نظر شورا تامین نشد/ به روز بودن سامانه شفافیت مانع فساد می شود

خانم حکیمه غفوری عضو و رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تبریز، میهمان  “سازه خبر، رسانه توسعه و آبادانی” نخستین و پربازدیدترین رسانه تخصصی حوزه شهر، راه و ساختمان شمالغرب کشور بود و به سوالات خبرنگاران این رسانه دیجیتال پاسخ داد.

به گزارش سازه خبر، خانم حکیمه غفوری در ابتدای این گفت و گوی اختصاصی با تاکید به “ضرورت انعکاس صریح و صحیح  اخبار در رسانه ها” اظهار داشت: رسالتِ اساسی رسانه‌ ها، انتشار وقایع مهمی‌ست که در جامعه رخ می‌دهد و انتظار می‌رود که انتشار مطالب به طور صریح و واقعی صورت گیرد. رسانه ها باید مسائل را به صورت شفاف و صادقانه به مردم بازنشر دهند و نباید با مخفی کاری یا انکار واقعیت ها اعتماد مردم را نسبت به جامعه سلب نمایند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه ” ضرورت ایجاد تغییر در روند مدیریت شهری و شفاف سازی و رفع مسائل شهری به نفع مردم” از اساسی‌ترین دلایل خود برای ورود به شورای شهر بوده، عنوان کرد: عدم شفافیت در برخی موارد، ارگانها ، سازمانها و مخصوصا شهردار نارضایتی مردم را به دنبال دارد که اتفاق ناخوشایندی است که نباید شاهد ان باشیم.

 

 

عضو شورای اسلامی شهر تبریز با اشاره به اینکه “در راه پایداری نظام جمهوری اسلامی سرمایه‌ های عظیمی داده‌ایم” خاطر نشان کرد: نا رضایتی مردم از عملکرد‌ های نامطلوب برخی مسئولین، مردم را نسبت به مسئولان نه، بلکه نسبت به نظام جمهوری اسلامی بدبین می‌کند. و این بسیار موضوعی رنج‌آور است چرا که ممکن است این عملکرد های نامناسب آسیب‌شان به جامعه و نهایتاً جمهوری اسلامی برسد. بنابراین سرمایه‌های عظیمی که در این راه داده شده است نباید با کوچکترین خطای یک مسئول یا اُرگانی از بین برود.

خانم غفوری افزود: اکثریت اعضای شورای شهر در دوره‌ی ششم را افراد انقلابی و مردم مدار تشکیل داده اند که دغدغه ی نظام و شهر و مردم را دارند و چون اهدافشان نزدیک به هم و نهایتاً خدمت‌ رسانی به مردم است، مایه مسرت بوده و امیدواریم مفید واقع شویم.

وی در گفتگو با ” سازه خبر” در خصوص ” فعالیت و عملکرد شهردار تبریز ” گفت: با اینکه دخالت در عزل و نصب‌های مدیریتی شهردار از وظایف ما نیست اما از باب نظارتی که در حیطه‌ی وظایف اعضای شوراست می توان گفت که در برخی موارد عزل و نصب‌ها رضایت‌مان جلب نشده است، حتی بنده و سایر اعضا موارد لازم را در این خصوص به شهردار تبریز متذکر شده‌ایم.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: اما در خصوص امورات اداری شهردار، اگر انتظار داشته باشیم که نتایج عملکرد سریعا به چشم بخورد، چیز خاصی نمی‌توان گفت و قضاوت کرد. اما بنا به گفته ‌های خود آقای رنجبر(شهردار تبریز) که برنامه‌ های مدیریتی‌شان زیر ساختی‌ است، به طور واقع‌ گرایانه اکنون برای قضاوت زمان کوتاهی‌ است و حداقل تا پایان سال که زمان نسبتا مناسبی برای مشاهده نتایج عملکرد باشد باید صبر و ارزیابی کرد.

وی  در خصوص نحوه نگرش اعضای شورای شهر به عملکرد شهردار تبریز اظهار داشت: در ابتدا امکان داشت میان اعضایی که به شهردار رای داده‌اند و کسانی که رای نداده‌اند تفاوتی وجود داشته باشد و اعضایی که به شهردار رای نداده‌اند بیشتر روی عملکرد شهردار توجه و تمرکز نمایند. یا به عبارتی در قبول آقای رنجبر به عنوان شهردار دچار تردید باشند، اما به مرور زمان این مسائل حل شده است و گمان نکنم اکنون کسی مشکلی با شخص شهردار داشته باشد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تبریز همچنین در خصوص فعالیت های این کمیسیون بیان کرد: شیوه نامه نام‌گذاری معابر و اماکن عمومی، شیوه نامه ساماندهی و سیاست گذاری و نظارت بر المان‌ های شهری، شیوه نامه مناسب سازی شهر برای افراد ناتوان و معلولین از جمله مهم‌ترین مواردی‌ست که در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفته و از دغدغه‌های اساسی ماست.

وی افزود: مسائل و مباحث فرهنگی مستلزم زیر ساخت‌ هایی که  باید مطابق برنامه پیش برود و سپس نمودِ آن در شهر مشاهده شود و لذا در مدت زمان کوتاهی نمی‌توان در مورد اثرگذاری آنها اظهار نظر و قضاوت نمود.

این عضو شورای اسلامی شهر تبریز در خصوص ایجاد ” بخش باسمنج” انیگونه اظهار نظر کرد: اگر منطقی به این قضیه نگاه کنیم، یک بخش علاوه بر اینکه توان مدیریتی آن منطقه را داشته باشد باید پتانسیل و کارآمدی رسیدگی به حومه را نیز داشته باشد و اکنون باید ببینیم آیا باسمنجی که تا چند وقت پیش وابسته به تبریز بود این پتانسیل و قدرت را دارد یانه؟!

 

وی با تاکید بر اینکه بخش شدن باسمنج به ضرر خود آن است، افزود: با اینکه حریم تبریز کاهش یافته اما در وهله اول این موضوع به ضرر خود منطقه باسمنج است. ممکن است این موضوع از ناکارآمدی گذشته در الحاق برخی مناطق به تبریز نشات بگیرد که در این راستا به طور مطلوب عمل نشده است، اما باید در نظر گرفت که این تصمیمات احساسی نهایتاً به ضرر کیست.

خانم غفوری در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا نقش بانوان در سمت های مدیریتی سازمانها علی الخصوص شهرداری تبریز بسیار کم رنگ است؟ گفت:همیشه انتصابات شایسته سالاری بانوان در بخش‌های مدیریتی، موفقیت‌هایی را به دنبال داشته است وبا توجه به اینکه دقت و حساسیت بانوان در پذیرش مسئولیت‌ ها مشاهده شده و قابل تحسین است، اعتقاد بر این است باید از توانمندی بانوان در سمت های مدیریتی بهره مند شویم. وقتی به جامعه نگاه کنیم نقش مرد و زن به یک اندازه است اما با توجه به اینکه میزان بانوان شاغل در برخی مجموعه ها کمتر می باشد لذا سمت های مدیریتی کمتری به آنها اختصاص می یابد.

وی یادآور شد: حتی بنده به شهردار تبریز نیز پیشنهاد کرده بودم که در انتصابات مدیران از حضور بانوان شایسته و متخصص نیز بهره‌مند شویم، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد و گفتند که در داخل مجموعه چنین کسی مشاهده نمی‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه بر اهمیت راه اندازی و استفاده بهینه از سامانه شفافیت در شهرداری تبریز تاکید کرد و افزود: سامانه ی شفافیت مدیریت شهری اگر به خوبی پیش برود و به کار گرفته شود از فساد مالی جلوگیری خواهد شد و نتایج مطلوبی حاصل خواهد شد و در این راستا اعتماد از دست رفته مردم نیز باز می گردد که بنده به شخصه به شدت در پی آن هستم که این سامانه حتما کارآمد و به روز رسانی شود.

تهیه و تنظیم: مهسا صبحی

عکس:عرفان فرج زاده

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir