عضو شورای اسلامی شهر تبریز در گفتگوی اختصاصی با “سازه خبر”:* دخالت شورا در انتصابات شهردار فسادزاست/ نارضایتی مردم منجر به تغییر 80 درصدی شورای شهر شد/ تصمیم شورای شهر، خروج از عمارت ساعت | پایگاه سازه خبر
پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰ | Thursday, 20 January , 2022
شناسه خبر:47197    ۱۱ دی ۱۴۰۰ - ۹:۴۴
عضو شورای اسلامی شهر تبریز در گفتگوی اختصاصی با “سازه خبر”:
دخالت شورا در انتصابات شهردار فسادزاست/ نارضایتی مردم منجر به تغییر ۸۰ درصدی شورای شهر شد/ تصمیم شورای شهر، خروج از عمارت ساعت

احد صادقی، عضو و دبیر شورای اسلامی شهر تبریز، میهمان “سازه خبر رسانه توسعه و آبادانی” نخستین و پربازدیدترین رسانه حوزه مسائل شهری شمالغرب کشور بود و به سوالات خبرنگاران این رسانه دیجیتال پاسخ داد.

به گزارش سازه خبر، احد صادقی در ابتدای گفتگوی اختصاصی خود با  این رسانه تخصصی دیجیتال در مورد دلایل ورود خود به شورای اسلامی شهر تبریز  با بیان اینکه ” نقد و مطالبه‌گری در فضای دانشجویی و رصد پی‌در‌پی موضوعات مربوط به شهرداری من را برآن داشت که به این حوزه ورود کنم” گفت: با توجه به اینکه در شهرداری تبریز فعالیت می کردم و با توجه به رشته تحصیلی و آشنایی با فضای مطالبه‌گری، اساسی ترین مشکل شهرداری را در حوزه‌ی اقتصاد شهری می‌دانم و با این تفکر که در این زمینه خدمتی به مردم بکنم در شورای اسلامی شهر تبریز حضور پیدا کرده‌ایم.

وی از جمله اساسی ترین چالش‌های تبریز را “عدم توسعه‌ی متوازن شهری دانسته و بیان کرد: دلیل ساختار کاریکاتوری شهری و توسعه نامتوازن تبریز تفاوت در میزان پرداخت عوارض آنهاست که اگر بتوان هزینه‌های دریافتی در مناطق بالاشهری را در مناطق کم برخوردارهزینه کرد تا به میزان تعادل برسد، اوضاع مطلوب تری حاصل می‌شود.

دبیر شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: از دیگر دغدغه‌های من اصلاح ساختار مالی و اقتصاد شهری است  که مستقیما با ساختار شهری ارتباط دارد. از جمله طرح‌های ویژه‌ای که در شورا ارائه شده، ایجاد سامانه بیمه متمرکز است. اگر برای بیمه‌های حوزه‌های مختلف شهرداری، از جمله در بحث پروژه‌ها و ماشین آلات و… ساز وکارهایی تبیین شود به گونه‌ای که تمام هزینه‌ها به خود شهرداری بازگردد منجر به صرفه جویی و نهایتا اتفاقات خوشایند می‌شود.

این عضو جوان شورای اسلامی شهر تبریز “عملکرد شورای شهر دوره‌ی ششم را تاکنون رضایت بخش دانست “ و  بیان کرد:عمده فعالیت‌های شورای شهر در دوره‌ی فعلی کارهای زیربنایی است که خروج و ثمره‌ آن مستلزم زمان است. یکی از طرح‌هایی که شهرداری را در گام اول ملزم به انجام آن کرده‌ایم ایجاد سامانه خزانه‌داری متمرکز بود که بسیار مفید و موثر است و در گام دوم الکترونیکی کردن سیستم مالی شهرداری می باشد که تمام هزینه‌های شهرداری از خزانه کسر می‌شود و هنگامی که هزینه‌ای در شهر صرف می‌شود و اقداماتی انجام می‌شود باید ثمره‌ی آن را مردم به چشم بیینند.

صادقی تاکید کرد: از دیگر اقدامات چشمگیر شورا انسداد جذب نیروی انسانی در همان ابتدای کار بود که نشانه‌ی عزم راسخ شورای شهر برای مقابله با منافع شخصی افراد بود.

وی افزود: در حوزه‌ی پسماند نیز چندسال است که با چالش‌هایی مواجه‌ایم و سیاست گذاری صحیحی که از استاندارد های بین المللی تبعیت کند نداریم و زباله‌سوزی که آخرین مرحله‌ی هرم پسماند است بلاتکلیف باقی مانده است که در این راستا در پی فرآیند و سازو کارهایی هستیم که بصورت میانبر به نتایج مطلوب برسیم و شاهد صرف وقت بیش از اندازه که در سالهای گذشته در این خصوص صورت گرفت نباشیم.

احد صادقی در ادامه در مورد وجود طیف بندی مابین اعضای شورای اسلامی شهر تبریز نیز اظهار داشت: وجود طیف بندی در هر مجموعه‌ای لازم است و ایجاد فضای رقابتی و نقد که منجر به پویایی مجموعه ‌ای بشود قطعاً مفید خواهد بود. طرح سوال و تذکر شورا به شهردار از وظایف شوراست و به معنای مخالفت نیست بلکه هدف ارتقا و بهبود عملکرد است، حتی جلسه پرسش و پاسخ از شهردار یکی از بهترین جلسات بود.

وی با اشاره به اینکه “نقد به معنای اعتراض و مخالفت نیست” خاطر نشان کرد: نقد به معنای طرح موضوع جهت رفع مشکلات است. لذا اگر قرار باشد شورا یک دست و همسو پیش برود، پویایی و هم افزایی رخ نمی‌دهد. بنابراین می‌توان گفت عقاید و سلایق مختلف با طرح موضوعات متعدد منجر به پویایی و نتایج مثبت در شورا می‌شود.

دبیر شورای اسلامی کلانشهر تبریز با بیان اینکه “شهرداری تبریز باید شخصیت مستقل داشته باشد و نباید مترسک شورا باشد” افزود: با توجه به اینکه شورا تنیده شده در شهرداریست و شهرداری سیاست گذاری‌های شورا را پیش می‌برد باید هردو با یکدیگر تعامل داشته باشند.

وی تصریح کرد: در دوره‌های قبلی مشاهده شده که شهرداری اختیاری نداشته است که این اصلا درست نیست، باید شهرداری شخصیت مستقل داشته و شورا در مقابل خواسته‌ی غیر معقول و خارج از چارچوب شهری ایستادگی کرده و مطابق مصالح مردم عمل نماید.

صادقی در بخش دیگری از گفتگوی اختصاصی خود با  “سازه خبر” بر اهمیت و ضرورت جذب سرمایه گذار تاکید کرد و اظهار داشت: هیچ راهی به جز سرمایه گذاری برای پیشرفت شهری نداریم، با توجه به اینکه اصلی ترین مشکل شهرمان مشکلات مالی و اقتصادی است باید از راه جذب سرمایه گذار به فکر پیشرفت و توسعه‌ی شهر باشیم که در اینباره بسیار ضعیف عمل شده است.

وی افزود: متاسفانه افرادی که در دوره‌ های قبلی مسئول جذب  سرمایه‌گذار در شهر بوده‌اند، به‌اندازه‌ی حقوقی که از شهرداری دریافت کرده اند نتوانسته اند سرمایه گذار جذب نمایند.(چرا؟) به دلیل اینکه شهرداری برای جلوگیری از انتقاد اعضای شورا و عدم عزل‌اش شهر را به شورا فروخته بود! و در نتیجه جذب سرمایه گذار برای شهر مغفول ماند.

صادقی تصریح کرد: فعالیت صورت گرفته توسط شهرداری تبریز و تغییر ۸۰ درصدی ترکیب اعضای شورای اسلامی شهر تبری نشان داد مردم از عملکردها راضی نبوده و آگاهانه دست به تغییر زده اند.

این عضو شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه با بیان اینکه “دخالت اعضای شورا در انتصابات شهردار میتواند فسادزا باشد” بیان کرد: انتصابات مدیران شهرداری از اختیارات شهردار است و اعضای شورا حق نظارت و مشورت در این حوزه با شهردار را دارند اما دخالت در انتصابات شهردار میتواند فسادزا باشد.

وی افزود: شهردار برای انتصابات مدیرانش از تمامی ۱۳ نفر عضو شورا مشورت خواسته و گفته بود اگر شخص مناسب و متخصصی مد نظرتان است معرفی کنید. اما این صحبت شهردار الزاماً به این معنا نبود که قطعاً آنها را انتخاب کند، البته دونفر از اعضا در معرفی شخصی تعجیل نمودند که متاسفانه متهم به سهم خواهی شدند.

صادقی در خصوص “عزل و نصب‌های شهردار تبریز” تصریح کرد: شاید اگر بنده مدیران را انتخاب می‌کردم، انتخابم جوان‌گرایانه تر بود. متاسفانه اکنون میانگین سنی مدیران شهرداری بالاست به شهردار تبریز پیشنهاد می کنم که به جوانان بیشتر بها و فرصت داده تا آنها نقش و سهم بیشتری در پیشرفت شهر داشته و ایفا نمایند.

وی در خصوص اینکه ” گفته می‌شود اعضای شورای فعلی بیشتر به مسائل حاشیه‌ای می‌پردازد” بیان کرد: این حرف دور از انصاف است، چراکه به اقتضای مسائل شهری پیش می‌رویم و هرمسئله‌ای که باشد ناچار به حل آن هستیم. مثلاً در بحث انسداد جذب نیروی انسانی، ما نیز مایل بودیم مسئله سریع‌تر حل شود اما مشکلاتی که پشت‌ سر هم پیش می‌آیند که منجر به زمان‌بر و طولانی شدن جریان و مسائل می‌شوند.

صادقی در پاسخ به این سوال که  ” به نظر شما فعالیت‌ اعضای شورای اسلامی شهر تبریز در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در دوره‌ی فعلی نسبت به دوره‌های قبل برای اطلاع رسانی فعالیت هایشان بیش از اندازه است یا خیر؟” بیان کرد: بله این مسئله وجود دارد ولی مسلما هر عضوی دلیل خاص خود برای انجام این کار را دارد، اما آنچه که مهم‌تر است اطلاع رسانی فعالیت ها به مردم در راستای بیان فعالیت‌های شوراست تا بعدا مردم فرصت نتیجه‌گیری  و مطالبه‌گری از بازدیدها و فعالیت های اعضای شورا داشته باشند.

دبیر شورای اسلامی شهر تبریز در خصوص موضوع ” ایجاد بخش باسمنج” نیز اظهار داشت: ایجاد بخش باسمنج یک تصمیم سیاسی است و آنطور که شنیده می شود با وجود مخالفت احتمال ایجاد بخش باسمنج وجود دارد اما به طریقی که حریم شهر تبریز نیز حفظ شود. ولی به نظر من بهتر است که باسمنج به تبریز الحاق شود تا با توسعه یافتن تبریز نیز توسعه یابد چرا که در غیر اینصورت یک بخش عقب مانده خودنمایی خواهد کرد.

صادقی در پایان گقتگوی اختصاصی خود با “سازه خبر” در خصوص ” وضعیت نامطلوب عمارت ساعت(شهرداری) تبریز و جریان خروج اعضای شورا از آنجا” گفت: عمارت ساعت در وضعیت مناسبی قرار ندارد برنامه ی اعضای شورا خروج از عمارت ساعت و مرمت، بازسازی و احیای آن و جلوگیری از متروکه شدن آن است که در این راستا در ابتدا باید متولی اصلی عمارت مشخص شده سپس بودجه برای احیا و نگهداری آن تعیین گردد.

تهیه و تنظیم: مهسا صبحی

عکس: پریسا منفرد

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir