عضو شورای اسلامی شهر تبریز در گفتگوی اختصاصی با “سازه خبر”:* فرماندار تبریز طرح سیاسی بخشداری باسمنج را باطل کند/ وجود طیف بندی در شورای شهر تبریز/ “سازه خبر” سرمایه ای ارزشمند برای تبریز است | پایگاه سازه خبر
پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰ | Thursday, 20 January , 2022
شناسه خبر:46313    ۲۱ آذر ۱۴۰۰ - ۹:۳۶
عضو شورای اسلامی شهر تبریز در گفتگوی اختصاصی با “سازه خبر”:
فرماندار تبریز طرح سیاسی بخشداری باسمنج را باطل کند/ وجود طیف بندی در شورای شهر تبریز/ “سازه خبر” سرمایه ای ارزشمند برای تبریز است

روح الله دهقان نژاد، عضو شورای اسلامی شهر تبریز و رئیس کمیسیون ارزیابی، تحقیق ، نظارت و حقوقی شورا میهمان “سازه خبر رسانه توسعه و آبادانی” نخستین و پربازدیدترین رسانه حوزه مسائل شهری، فنی، مهندسی راه و ساختمان شمالغرب کشور بود و به سوالات خبرنگاران این رسانه دیجیتال پاسخ داد.

به گزارش سازه خبر، روح الله دهقان نژاد در ابتدای این گفتگوی اختصاصی، ضمن قدردانی از فعالیت‌های مفید و موثر “سازه خبر” در حوزه‌ی مسائل شهری، راه، ساختمان و مسائل فنی و مهندسی اظهار داشت: فعالیت پایگاه ” سازه خبر”، به عنوان یک رسانه تخصصی سرمایه‌ای ارزشمند برای تبریز محسوب می‌شود و طی ۵ سال فعالیت خود همواره مفید و موثر واقع شده است.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز در ادامه در خصوص میزان مطالبه گری شورای اسلامی شهر تبریز گفت: کلید دانش پرسش است و با توجه به اینکه تلاش شده تا شورای شهر فعلی شورای مطالبه‌گری باشد، لازم است برخی سوالات پرسیده شوند و در کنار تقدیر و تشکرهایمان مطالبه نیز می‌کنیم تا نتایج مطلوب حاصل شود. در عین حال که تعامل و هم افزایی های متداوممان وجود دارد اما مطالبه‌ و پرسشگری های‌مان نیز در کنار هم وجود خواهد داشت.

رئیس کمیسیون ارزیابی، تحقیق ، نظارت و حقوقی شورا با اشاره به اینکه ” میز شهرداری و مدیرانش صرفاً جهت بهره‌مندی از مزایای میز نیست بلکه باید به تکالیف نیز عمل کرد” خاطر نشان کرد: ممکن است گفته شود که چون بنده به شهردار فعلی رای نداده‌ام اینگونه صریح مطالبه‌می‌کنم، که البته باید گفت اگر شخصی که به آن رای دادم هم شهردار بود اینگونه مطالبه می‌کردم چراکه ما نماینده‌ی مردم هستیم و هنگامی که ببینیم مسئولی به نفع مردم عمل می‌کند در کنارش خواهیم بود و یاری خواهیم کرد اما اگر خلاف واقع مشاهده شود قطعاً مطالبه خواهیم کرد.

وی در خصوص “مشکلات شورای اسلامی شهر تبریز” اظهار داشت: از جمله‌ مشکلات اساسی شورای شهر این بود که قبلاً روند سیستماتیکی برای پیگیری اجرای مصوبات شورا وجود نداشت، لذا درصدد حل این مسئله برآمده ایم و در کمیسیون تحقیق و نظارت به‌طور جدی به دنبال راه‌اندازی سیستمی هستیم که مصوبات شورا پیگیری شود که در چه زمانی و چگونه تصویب شده و آیا تغییراتی در آن رخ داده یانه، مشخص شود.

دهقان نژاد در خصوص “طیف بندی در شورای اسلامی شهر تبریز” گفت: طیف بندی در میان اعضای شورای شهر لاجرم اتفاق می‌افتد و در هر مجموعه‌ای که بیش از یک نفر عضو داشته باشد ممکن است این اتفاق رخ دهد اما وجود این گروه بندی ها مشکلی ایجاد نخواهد کرد، بنده نیز به صراحت می‌ گویم نظراتم صرفاً بر اساس این طیف بندی ها نیست و هر زمانی که موضوعی صحیح به نظرم بیاید و برای شهر مفید باشد رای داده و طبق آن پیش می‌روم.

وی درخصوص “عملکرد شهردار تبریز” اظهار داشت: دو نوع نظر در این مورد وجود دارد که برخی از اعضا معتقدند که اکنون برای ارزیابی عملکرد شهردار بسیار زود است و زمان مناسبی نیست و برخی نیز معتقدند از هم اکنون باید عملکردها را ارزیابی کرد. اما تا زمانی که انتصابات شهردار کاملاً جا نیفتد روند مدیریت شهری نیز کامل و جامع پیش نخواهد رفت.

دهقان نژاد افزود: درمورد عملکرد برخی از مدیریت‌های شهرداری اصلاً نمی‌توان نظر داد مثلاً مدیران شهرداری در دو منطقه برنامه‌هایشان را به کمیسیون برنامه و بودجه تحویل نداده‌اند چراکه یکی از آنها تازه منصوب شده و دیگری ابقای انتصابش هنوز مشخص نیست.بنابراین با این ضعف بنیان مدیریتی در شهرداری کاری را نمی‌توان پیش برد و باید تصمیمات قطعی صورت گیرد تا شهر متضرر نشود.

وی درتشریح اینکه پیش‌تر گفته بود ” در خصوص موضوعاتی افشار گری خواهم کرد” اظهارداشت: انتخاب شهردار وظیفه‌ی قانونی اعضاست و مردم این حق را به اعضا داده‌اند لذا این حق اعضای شورای اسلامی شهر است که شهردار را انتخاب کنند اما بحث” ان تنصروالله ینصروکم” که در آن زمان مطرح شد چیز دیگری می‌گوید و اینکه طرف مقابل را علارغم انقلابی بودن باطل بخوانند کار درستی نیست! حتی صراحتاً می‌توان گفت سه‌تن از کاندیدا(رنجبر،منجم،سلیمانی) از جبهه‌ی انقلاب هستند اصلاً مگر قرار بود غیر از افراد انقلابی انتخاب صورت گیرد؟! ولی به هر حال مواردی هست که فعلا از گفتن آنها اجتناب می کنم با ببینیم در آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

این عضو شورای اسلامی شهر تبریز در خصوص اینکه ” مشاهده می‌شود اعضای شورای شهر بیشتر از کلیات به جزئیات می پردازند” گفت: این مطلب تا حدودی درست است اما جزئیات را هم نباید فراموش کرد چرا که این جزئیات است که کلیات را تشکیل می‌دهد. مثلاً در بحث آسفالت کلیات موضوع این است که به آسفالت شهر رسیدگی کنیم اما ما در جزئیات این موضوع به مشکل برمی‌خوریم. در این مسائل رسیدگی به جزئیات به حل مشکل در کلیات موضوع کمک می‌کند.

وی افزود: اما شاید از بیرون به نظر برسد که به مسائل پیش پا افتاده توجه می‌کنیم و مسائل اصلی و کلی فراموش می‌شود که باید گفت اینطور نیست.  مثلاً بحث نیروی انسانی علارغم اینکه جزئیات خوانده می‌شود اما به عقیده بنده از ضروریات است که باید به آن توجه شود چراکه اصلی ترین گلایه و نارضایتی مردم بابت عدم وجود عدالت در حقوق و… این موضوع است.

دهقان نژاد تاکید کرد: البته برخی موارد حاشیه‌ای نیز هست که توجه به آن‌ها موجب عدم تمرکز روی مسائل اساسی می‌شود که قطعا باید کاهش یابد.

وی در خصوص “اساسی ترین چالش‌های شهر تبریز” بیان کرد: ساختار سیستم مدیریت شهری تبریز نیازمند اصلاح است. بودجه‌ی شهرداری بیشتر به کارکنانش اختصاص می‌یابد و با این وضع چیزی برای ارائه‌ی خدمات باقی نمی‌ماند چراکه حجم عظیمی از افراد بدون برنامه در شهرداری استخدام شده‌اند.

رئیس کمیسیون ارزیابی، تحقیق ، نظارت و حقوقی شورای اسلامی تبریز افزود: شهرداری تبریز در برخی موارد نیز نیازمند ساماندهی درون سازمانی است که ورود و رسیدگی شهردار در این موضوع مایه مسرت است. همچنین در بحث سرمایه‌گذاری با چالش‌هایی مواجه‌ایم که با حل این موضوع اقتصاد شهری و ارائه‌ی خدمات شهری افزایش می‌یابد و تسهیل امورات صورت می‌گیرد. البته در پروژه‌هایی که سرمایه‌گذاری در آنها به نفع شهر است و وجهه شهری را تغییر می‌دهد ورود کرده‌ایم و موانع را شناسایی و رفع خواهیم کرد که امیدواریم نتایج مناسبی حاصل شود.

 

وی با بیان اینکه ” پیوست فرهنگی در پروژه های شهری وجود ندارد” تاکید کرد: انسان برای شهر است یا شهر برای انسان؟؟ اگر به ساخت و سازهای کاریکاتوری توجه کنیم به وضوح میبینیم که تاکنون انسان برای شهر بوده است. اگر نگرشمان را عوض کنیم و بگوییم شهر برای انسان است و شهروند تبریزی ارزشمند تلقی شود، بر اساس نیازهای شهروند برنامه خواهیم داشت و شهروندان را در جهت تسهیل امورات یاری کرده‌ایم. به طور مثال اکنون حمل و نقل عمومی  متناسب برای هیچ معلولی در نظر گرفته  نشده است و براساس نیازهای شهروندانمان عمل نکرده‌ایم، معلولین جزوی از اقشار جامعه‌مان هستند که باید به آن‌ها توجه کنیم.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینکه “مدیریت شهری باید جامع باشد” یادآورشد: فعالیت تمامی ارگان ها و سازمان‌هایی که به مردم در سطح شهر خدمات می‌دهند باید زیر نظر مدیریت واحد شهری باشند. مثلاً اداره‌ی آب و فاضلاب در این راستا همراهی می‌کند اما برخی از ادارات و سازمان‌ها همراه نیستند و مشخص است که اگر تعامل و همکاری های لازم با شهرداری صورت گیرد، خدمات حاصل مفید و موثرتر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه ”  پیشرفت تبریز مستلزم همراهی و همکاری با دستگاه‌های خدماتی است” تصریح کرد: باید همکاری ‌های لازم با دستگاه‌های خدماتی صورت گیرد تا ارائه‌ی خدمات شهروندی افزایش و بهبود یابد. در مواردی که مردم از برخی دستگاه‌های خدماتی از جمله نظام مهندسی به جهت پروسه‌های طولانی و زمان‌بری که دارند ناراضی اند لازم است هم‌اندیشی و جلساتی تشکیل شود تا این امور تسهیل یابند.

 

روح الله دهقان نژاد در بخش پایانی گفتگوی اختصاصی خود با “سازه خبر” در خصوص ” تبدیل باسمنج به بخشداری” اظهار داشت: این تصمیم سیاسی نه به نفع مردم تبریز است نه باسمنج. در مقابل ساخت و سازهای بی رویه باسمنج هیچ مسئولی وجود ندارد که نظارت و رسیدگی کند و این موضوع بسیار به ضرر این منطقه و مردمش است.

رئیس کمیسیون ارزیابی، تحقیق ، نظارت و حقوقی شورای اسلامی شهر تبریز تصریح کرد: طبق قانون نیز، فرماندار شهر تبریز که این پیشنهاد را ارائه‌ کرده ابطالش را نیز می‌تواند پیشنهاد دهد. بنابراین لازم است مشکلات ایجاد شده در رابطه با این موضوع پیگیری و حل شود و حتی عامل این موضوع به مردم معرفی گردد.

دهقان نژاد تاکید کرد: از آنالیز کلمات سخنرانی فرماندار تبریز در افتتاحیه بخش باسمنج هیچ حسن نیتی مشاهده نشد. اما اگر فرماندار تبریز بخواهد خاطره‌ی خوشی از خود باقی گذارد، لازم است استارت ابطال این مصوبه را بزند چراکه این در این مصوبه منافعی برای مردم تبریز و باسمنج مشاهده نمی‌شود.

تهیه و تنظیم:

مهسا صبحی 

عکس:

پریسا منفرد

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir