ضرورت شناسایی حریم گسل‌های آذربایجان‌غربی با مطالعات لرزه‌ای | پایگاه سازه خبر
یکشنبه, ۴ اسفند , ۱۳۹۸ | Sunday, 23 February , 2020
شناسه خبر:28347    ۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۹
ضرورت شناسایی حریم گسل‌های آذربایجان‌غربی با مطالعات لرزه‌ای

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی آذربایجان‌غربی گفت: مطالعات انجام شده بر روی حریم گسل‌ها بدون مطالعه ریزپهنه‌بندی لرزه‌ای و شناسایی آنها بی‌فایده است.

به گزارش سازه خبر، چهارمین جلسه شورای فنی آذربایجان‌غربی در سالن هم‌کف استانداری در ارومیه برگزار شد که یکی از موضوعات این جلسه تصویب اعتبارات مربوط به مطالعات حریم گسل‌های زلزله در شهرستان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر از جمله ارومیه و خوی بود.

انجام مطالعات حریم گسل‌های زلزله در ارومیه و خوی

رییس اداره مدیریت بحران اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه ایران از جمله کشورهایی است که بر روی گسل زلرله قرار دارد، اظهار کرد: طبق مصوبه دولت، طی بخشنامه‌ای به ادارات‌کل زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شده است تا مطالعاتی را بر روی حریم این گسل‌ها انجام شود.

علی قهرمانی با بیان اینکه انجام این مطالعات نیازمند تصویب اعتبارات آن از سوی شورای فنی استان است، افزود: در صورت تصویب در این شورا اعتبارات این مطالعات از طریق بودجه ملی تامین می‌شود.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه با بیان اینکه مطالعات انجام شده بر روی حریم گسل‌ها بدون مطالعه ریزپهنه‌بندی گسل‌ها و شناسایی آنها بی‌فایده است، تصریح کرد: تقریبا از سال ۹۰ به بعد انجام مطالعات در این مورد انجام شده که تاکنون این مطالعات به صورت کامل به پایان نرسیده است.

عبدالحمید سرتیپی با اشاره به اینکه سازمان زمین‌شناسی آذربایجان‌غربی مطالعات ریزپهنه‌بندی یک هزار و ۱۱۰ کیلومترمربع حریم گسل‌های استان را انجام داده است، خاطرنشان کرد: اما برای ورود به حوزه شهری مشکلاتی وجود دارد چون برای مثال نمی‌توان وقتی یک منزل مسکونی یا واحد تجاری بر روی گسل ساخته شده است به مالک گفت این واحدها را تخریب کنید تا مطالعات انجام شود.

وی با بیان اینکه تاکنون حتی شناسایی گسل‌های موجود در سطح استان انجام نشده است، عنوان کرد: براساس یک زلزله رخ داده در سال ۱۹۷۲ و وجود یک گسل در منطقه سرو ارومیه محدوده و حریم گسل‌ها تعیین می‌شود در حالی که شاید در طول سال‌های پس از آن گسل‌های جدیدی در استان به وجود آمده باشد.

ارزیابی مطالعات حریم گسل‌های استان توسط جهاد دانشگاهی به دلیل تخصصی نبودن جای سوال دارد

سرپرست دفتر فنی، امور عمرانی و ترافیک استانداری آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه با بیان اینکه ارزیابی مطالعات انجام شده در حریم گسل‌ها بر عهده جهاد دانشگاهی استان واگذار شده است که هیچگونه متخصصی در زمینه معماری و زلزله‌شناسی ندارد و اکنون سوال پیش می‌یابد که مجموعه‌ای که خود تخصص لازم را ندارد چگونه می‌تواند نظارت انجام دهد.

پیمان آرامون با اشاره به اینکه برای انجام مطالعات بر روی گسل‌ها موازی کاری انجام می‌شود چرا که اداره‌کل راه و شهرسازی و هم سازمان زمین‌شناسی استان این مطالعات را انجام داده و هر کدام بودجه جداگانه‌ای را می‌گیرند.

در پایان جلسه مقرر شد تا اعتبارات به شرطی به تصویب برسد که مطالعات حریم گسل در شهرستان‌های ارومیه و خوی به تائید زمین‌شناسی برسد.

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir