رئیس اتحادیه مشاورین املاک تبریز در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:* تعلیق 98 مشاور املاک در تبریز / فعالیت بانوان به عنوان مشاور املاک ممنوع نیست / مشاورین املاک نقشی در افزایش قیمت ها ندارند | پایگاه سازه خبر
سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹ | Tuesday, 26 May , 2020
شناسه خبر:25491    ۴ تیر ۱۳۹۸ - ۹:۱۰
رئیس اتحادیه مشاورین املاک تبریز در گفتگوی اختصاصی با سازه خبر:
تعلیق ۹۸ مشاور املاک در تبریز / فعالیت بانوان به عنوان مشاور املاک ممنوع نیست / مشاورین املاک نقشی در افزایش قیمت ها ندارند

رئیس اتحادیه مشاورین املاک تبریز از تعلیق فعالیت ۹۸ مشاور املاک در این کلانشهر خبر داد و گفت: مشاورین املاک نقشی در افزایش قیمت ها ندارند و فعالیت بانوان به عنوان مشاور املاک ممنوع نیست.

اشاره

بازار ساختمان و نرخ خرید و فروش و اجاره بها مسکن یکی از موضوعات پر حرف حدیث این روزها در سطح کشور است که اخبار بسیار زیادی در خصوص آن  از طرح های دولت برای خانه دار کردن مردم و اعطای وام به مستاجران گرفته تا تعیین مالیات برای خانه های خالی شنیده می شود.

اهمیت موضوع مسکن و حواشی آن، ما را بر آن داشت تا به سراغ اسماعیل نعمتی رئیس اتحادیه مشاورین املاک تبریز برویم و در خصوص بازار مسکن، فعالیت مشاورین املاک، نقش مشاورین در تعیین قیمت ها، شکایت های مردمی، فعالیت بانوان به عنوان مشاورین املاک و… با وی به گفتگو بنشینیم.

ماحصل گفتگوی اختصاصی رئیس اتحادیه مشاورین املاک تبریز با سازه خبر نخستین و پربازدیدترین رسانه تخصصی صنعت راه و ساختمان شمالغرب کشور به شرح زیر از نظر خوانندگان می گذرد:

 

فعالیت ۳۰۰ خانم به عنوان مشاور املاک در تبریز

رئیس اتحادیه مشاورین املاک تبریز گفت: اتحادیه مشاورین املاک تبریز حدودا ۵۵۰۰ عضو فعال دارای پروانه کسب معتبر است که صاحبان پروانه ها علاوه بر مردم عادی از مشاغلی همچون پزشکان، وکلا، پرسنل نیروی انتظامی، پرسنل بیمارستان و روحانیون می باشند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بانوان نیز می توانند پروانه دفتر مشاور املاک دریافت نمایند؟ گفت: فعالیت بانوان در دفاتر معاملات ملکی قانونی بوده  و ممنوع نمی باشد و می توانند پروانه نیز دریافت نمایند بطوریکه در تبریز برای حدودا ۳۰۰ خانم توسط اتحادیه مشاورین املاک تبریز پروانه فعالیت صادر شده است.

اسماعیل نعمتی افزود: روی هم رفته ما از فعالیت بانوان در این عرصه در تبریز کاملا راضی هستیم چراکه تخلفاتشان تقریبا صفر است و کاملا منضبط، قانونی و دقیق فعالیت می کنند.

وی گفت: متقاضیان برای دریافت پروانه کسب به عنوان مشاور املاک در ابتدا باید شرایط ده گانه احراز را دارا باشند سپس پس از تایید صلاحیت، در کلاسهای آموزشی که با مدرسانی از دادگستری تشکیل می شوند شرکت کنند و پس از آن پروانه کسب و دریافت نمایند.

 

 

 

رسیدگی به تخلفات در کمترین زمان

نعمتی در خصوص مراجعات به اتحادیه مشاورین املاک تبریز اظهار داشت: روزانه بیش از ۵۰ نفر به این اتحادیه مراجعه می کنند تا به مسائل و شکایاتشان رسیدگی شود که تقریبا موضوع ۸۰ درصد شکایات از مشاورین املاک عدم عمل به تعهدات متعاملین می باشد، همچنین دیگر  موارد ایجاد مشکل بین مردم و مشاورین املاک نحوه تنظیم مبایعه نامه، دریافت حق الزحمه خارج از مصوب  کمیسیون نظارت و … است که به این موارد در اتحادیه در کمترین زمان ممکن رسیدگی می شود و نتیجه حداکثر در کمتر از یک هفته اعلام می شود و با متخلفین بر اساس قانون برخورد می گردد.

وی افزود: روی هم رفته بیش از ۸۰ درصد موارد شکایت از مشاوران املاک که به اتحادیه گزارش می شود هم اینجا حل شده و به دادگستری ارجاع نمی شود.

نعمتی تاکید کرد: آنچه که بیان آن ضروری بوده این است که تخلف در هر صنفی ممکن است رخ دهد از آنجاییکه تا به حال از تخلفات موجود در این صنف گفتیم از خیرین فعال در این صنف نیز باید بگوییم که همواره در فعالیت های خیرخواهانه پیش قدم بوده و حتی برای آزادی زندانیان نیز اقدامات موثری انجام داده اند

 

تعلیق ۹۸ مشاور املاک در تبریز

رئیس اتحادیه مشاورین املاک تبریز در بخش دیگری از گفتگوی اختصاصی با سازه خبر از ممنوعیت تنظیم قرارداد پیش فروش در دفاتر مشاورین املاک خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۰ که از سال ۱۳۹۴ اجرایی شد پیش فروش ساختمان در بنگاه ها ممنوع بوده و با متخلفین برخورد می شود که بر این اساس با ۹۸ بنگاه معاملات ملکی در تبریز که اقدام به تنظیم قرارداد پیش فروش کرده بودند شناسایی و برخورد شد و پروانه هایشان به تعلیق درآمد.

وی افزود: در زمینه پیش فروش ساختمان تنها وظیفه مشاورین املاک مذاکره اولیه است و سپس باید تعهدات طرفین را در قالب فرمی تنظیم کرده و به دفترخانه ارائه کنند تا دفترخانه نیز برای عرصه و اعیان همانند سند ششدانگ سند پیش فروش تنظیم کند که با این کار نفع هر دو طرف قرارداد یعنی خریدار و فروشنده در نظر گرفته می شود.

نعمتی تاکید کرد: بواقع پس از تصویب و اجرای این قانون مشکلات و شکایات بسیار در زمینه پیش فروش ساختمان به حد قابل توجهی کاهش یافته است. بنده هم اینجا از مردم درخواست می کنم برای تنظیم سند پیش فروش حتما به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند و در هیچ یک از دفاتر املاک سند پیش فروش تنظیم ننمایند.

 

مردم دقت کنند!

اسماعیل نعمتی در خصوص ضرورت دقت بیشتر مردم در انجام معاملات مسکن اظهار داشت: مردم روی هم رفته باید پیش از انجام هر معامله ای در دفاتر مشاور املاک حتما پروانه کسب آنها را رویت نمایند چراکه مشاهده شده گاها افرادی فاقد پروانه کسب در سطح شهر دفاتری ایجاد کرده و با تنظیم قراردادهایی غیر قانونی مبالغی را از مردم دریافت کرده و سپس متواری شده اند.

وی اضافه کرد: همچنین از مردم درخواست می شود حتما مفاد قرارداد های تنظیمی در دفاتر مشاور املاک را به خوبی مطالعه کرده و به تعهدات طرفین آگاهی کامل داشته باشند و سپس به امضای قرارداد اقدام نمایند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را جهت رسیدگی به اتحادیه مشاوران املاک تبریز اطلاع دهند.

 

 

مشاورین املاک نقشی در افزایش قیمت ها ندارند

رئیس اتحادیه مشاورین املاک تبریز در پاسخ به سوال خبرنگار سازه خبر مبنی بر اینکه گفته می شود مشاورین املاک در افزایش قیمت مسکن و اجاره بها نقش موثری ایفا می کنند تایید می کنید یا خیر؟ اظهار داشت: به جرات می توانم بگویم که مشاورین املاک هیچ نقشی در افزایش قیمت مسکن و یا اجاره بها ندارند. مردم از قیمتها  خبر دارند چه خریداران چه فروشندگان و چه مستاجران،  مشاورین املاک نمی توانند در بازار کنونی قیمتها را جابه جا کنند از سوی دیگر آنها طالب هستند که معامله صورت بگیرد تا کمیسیون خود را دریافت کنند با افزایش قیمتها که باعث رکود در خرید فروش می شود علنا درآمد مشاورین املاک هم کاهش پیدا می کند. در حال حاضر مشاورین املاک برای رساندن قیمت ها به کف تلاش می کنند و واقعا بی انصافی است بگوییم املاکی ها در افزایش قیمت ها دخیل هستند.

 

۳۰درصد قیمت مسکن حباب است!

اسماعیل نعمتی در خصوص وضعیت فعلی قیمتها در بازار مسکن  گفت: بواقع قیمت مسکن از سایر بازارها تاثیر می گیرد. افزایش قیمت آهن، میلگرد، درب و پنجره، مصالح و … به صورت مستقیم بر افزایش قیمت مسکن تاثیر می گذارد. به جرات می توانم بگویم ۳۰ درصد قیمت فعلی ساختمان در تبریز حباب است و عدم نظارت و رسیدگی نهادها و ارگانهای نظارتی مسئول باعث بروز این افزایش بی رویه قیمت ها شده است.

 

کاهش ۸۰ درصدی معاملات مسکن در تبریز

رئیس اتحادیه مشاورین املاک تبریز در بخش پایانی گفتگوی اختصاصی با سازه خبر به معاملات انجام شده در این کلانشهر نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در دو ماه اول سال جاری ۹۳۱ کد رهگیری از سامانه انفورماتیک  برای مسکن اعم از اجاره و فروش در سطح تبریز توسط مشاورین املاک دریافت شده است.

وی اضافه کرد: حدودا ۵۶۰۰ کد رهگیری نیز در سال گذشته از سامانه اخذ شده بود و برای حدود ۵۰۰۰ معامله نیز کد دریافت نشده بود که این ارقام افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی معاملات در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ را نشان می دهد.

اسماعیل نعمتی تصریح کرد: در مقایسه معاملات سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ در دو ماه اول سال باید بگویم  که شاهد افت ۸۰ درصدی در معاملات مسکن هستیم که بواقع تا به حال شاهد این وضعیت و رکود و بی نظمی در بازار مسکن نبوده ایم  که این وضعیت به طور مستقیم بر روند ادامه فعالت مشاورین املاک تاثیر خواهد گذاشت و با تداوم روند فعلی منجر به تعطیلی آنها خواهد شد.

 

گفتگو از:سرویس مصاحبه سازه خبر

عکس از: صدف موذنی

 

 

 

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir