در سی و هفتمین جلسه شورای اسلامی تبریز مطرح شد:* افزایش عوارض محلی تبریز و جلوگیری از شهر فروشی! | پایگاه سازه خبر
پنج شنبه, ۳۰ دی , ۱۴۰۰ | Thursday, 20 January , 2022
شناسه خبر:47497    ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰
در سی و هفتمین جلسه شورای اسلامی تبریز مطرح شد:
افزایش عوارض محلی تبریز و جلوگیری از شهر فروشی!

سی و هفتمین جلسه شورای اسلامی  شهر تبریز  با بررسی موضوع عوارض محلی برگزار شد.

به گزارش سازه خبر،علیرضا نوای باغبان در این اظهارداشت: در بحث موضوع عوارض محلی که تحت عنوان بهای ارائه خدمات سالی یکبار به تصویب رسیده و یکسال بین شهرداری و شهروندان معیار مراودات قرار می‌گیرد.

وی افزود: تعرفه بخشی از درآمد شهرداری است. چهارچوب درآمدهایمان از همین راه مشخص می‌شود، و یکی از اساسی ترین وظایف شورا تعیین همین چارچوب درآمد است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه این تعرفه میان شهرداری و شهروندان است باید تعادل رعایت شود و برای هردوطرف مقدار منصفانه‌ای باشد. این مقدار در ۳۹ ماده قرار دارد، شهرداری امسال از تعداد این ماده ها در ۲۶ماده و ریز ماده ها درخواست تغییرات نموده است.

باغبان افزود: ۲۰الی۲۵درصد تغییرات در پروانه‌ها قرار است صورت گیرد و حتی شهرداری نظر به افزایش ۳۰درصدی نیز دارد. باید نهایتا تا دوهفته تصمیم نهایی و به فرمانداری و سایر نهادهای ذی ربط برای تصویب فرستاده شود.

وی با بیان اینکه “با توجه به ارتباطی که میان برخی کمیسیون‌ها با تصویب این مورد وجود دارد” افزود: باید برخی کمیسیون ها در این مورد ورود نمایند و کمیسیون‌ها ایجاب شوند که در طی جلسات متعدد باید تصمیم گیری نمایند. اما با توجه به اینکه فرصت کمی مانده، باید تعجیل و زمان را مدیریت کنیم.

نوای باغبان ادامه داد: البته شهرداری میل به منافع بیشتر داشته اما شورا تلاش خود را خواهد کرد که منافع هردو طرف را در نظر بگیرد و منافع مردم را نیز مورد توجه قرار دهد و و به کنترل تعرفه توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

بابایی افزود: آسیبی که در طی برخی سالها دچار آن شده ایم، دیر کرد پرداخت برای شهرداری مشکل ایجاد کرده است. در این مورد فرمانداری برای برخی موارد لایحه‌ای می‌دهد که موجب نارضایتی مردم و تضرر شهرداری می‌شود.

وی ادامه داد: لذا لازم است پیش از تصویب تصمیم‌های دقیق تری گرفته شود و از فرمانداری دوباره مرجوع نشود چون زمان تلف می‌شود. باید سیاست شورا در مبنای این اساس را باید بدست آوریم و بحث نارضایتی ذی نفعان را نیز در نظر بگیریم.

وی با بیان اینکه ” تغییراتی در زمینه شفافیت وجود داشت” افزود: این موارد باید با شفافیت کامل صورت گیرد چون قبلا مشاهده شده که در برخی مناطق شفافیت لحاظ نمی‌شده است.

برگی بیان کرد: تعرفه‌ی عوارض محلی درست لحاظ شود شهر و محله فروشی به وجود نمی آید.

روح الله رشیدی افزود: جلسات متوالی در این خصوص باید صورت گیرد. و کار نباید عجله‌ای باشد باید نظر دقیق ارائه دهیم چراکه در قبال مردم مسئولیم. اگر رویکرد در شهرداری انقباضی است و برنامه ای برای این هزینه است؟

وی ادامه داد:فرض براین نباشد که کلا هزینه‌ای از مردم گرفته شود و رویکرد انبساطی داشته باشیم باید مردم را در نظر بگیریم. شفاف سازی و ساده سازی صورت بگیرد چراکه گاهاً ناخواسته به خاطر پیچیدگی‌های قوانین و فرمول‌ها خطاهای محاسباتی صورت می‌گیرد که لازم است این فرمول ها را آسانتر کنیم تا مسئله‌ی برای حق الناس پیش نیاید.

وی افزود: قرار نیست فقط مردم را تنبیه کنیم چه تشویقی برایشان درنظر گرفته شده است تا مردم را برای پرداخت عوارض مورد تشویق قرار دهیم.

پرویز هادی نیز افزود: شهرداری درآمد آن‌چنانی ندارد،اگر این مقدار را کاهش دهیم باید هزینه‌های جاری و تورم را در نظر بگیریم و برنامه‌های متناسبی ارائه دهیم. و این مورد به صورت تخصصی در کمیسیون‌ها بصورت تخصصی با حضور کارشناسان صورت گیرد.

بابایی در این خصوص افزود: نظر بنده این‌ است که دستور جلساتی به کمیسیون‌ها افزوده نشود تا این مورد را به صورت جدی تر و سریع‌تر پیش ببریم.
حکیمه غفوری بیان کرد: اگر به جای کمیسیون‌ها در صحن بحث شود مناسب تر خواهد بود و چرا که اگر اینطور باشد همه از موارد بحث شده اطلاع خواهند داشت. و اینگونه نتایج مطلوب تری حاصل خواهد شد چراکه در زمان نیز مدیریت کافی به عمل خواهد آمد و بهتر از این است که یکبار در کمیسیون‌ها بحث و یکبار در صحن بحث شود.

روح الله دهقان نژاد افزود:  برخی عوارض محلی که در برخی مناطق زیاد است باید ببینیم که چه نفعی برای ساکنین آنجا دارد؟ باید در بحث سرمایه گذاری تبریز را افزایش دهیم تا فشار زیادی روی مردم نیفتد.

وی ادامه داد: تمامی موارد اگر در صحن ارائه شود مطالب زیاد خواهد بود و فرصت آنچنانی نخواهیم داشت، لذا در کمیسیون ها باید به طور تخصصی بررسی شود.

احد صادقی افزود: تعرفه مناطق باید مجزا شود چرا که استفاده‌هایی که در منطقه ۵ می‌شود، متفاوت با منطقه ۱۰ است. اگر این‌ها در نظر بگیریم افزایش تعرفه کلی مناسب نیست. در مناطق کم برخوردار افزایش تعرفه منجر به ساخت و سازهای غیر مجاز خواهد شد.

وی ادامه داد: ما برای اینکه شهرمان را به خوبی مدیریت کنیم باید هزینه‌ها نیز مدیریت کنیم، برای کاهش هزینه‌های جاری نیز لازم است تدابیری در نظر گرفته شود و منافع مردم نیز ضایع نشود. شهرداری چشمش را به عوارض دوخته و به فکر سرمایه‌گذاری و توسعه شهری و تعیین منبع درآمد پایدار نیست.

عباس رنجبر،شهردار تبریز افزود: نکته‌ای که در بحث درآمدهای پایدار وجود دارد این است که درآمد در برخی موارد مانند مالیات کارخانه‌جات، تضییع شده‌است. با اینکه شهرداری به لحاظ نیروی انسانی فربه است و موجب افزایش هزینه های جاری می‌شود. اما این هزینه را به بیرون که نمی‌اندازیم شصت درصد این منافع با ارائه خدمات به مردم باز‌میگیرد.

وی افزود: در زعفرانیه برای هر یک متر۲۰۰هزار تومان تعرفه عوارض گرفته می‌شود، که در فروش هر متر۲۵میلیون است و این به نظر می‌رسد برخی دلالان می‌خواهند از پرداخت همین یک درصد عوارض نیز بگریزند.

رنجبر ادامه داد: ما حتی برای بافت‌های فرسوده،هتل‌ها،اماکن مذهبی و… پروانه رایگان صادر می‌کنیم و هزینه‌ها فقط۲۵درصد افزایش یافته است. باید منبع درآمدی در دولت تعیین شود و تمام جوانب سنجیده شود تا درآمد پایداری برای شهرداری در نظر گرفته شود تا در اینصورت منافع مردم احصا شود. باید مشخص شود که سهم دولت از هزینه‌های اداره کردن شهر چیست؟!

گزارش از مهسا صبحی

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir