گزارش*برگزاری نشست علمی تخصصی واکاوی پوسته های معماری ایران در تبریز | پایگاه سازه خبر
شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹ | Saturday, 30 May , 2020
شناسه خبر:28555    ۲۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۰
گزارش
برگزاری نشست علمی تخصصی واکاوی پوسته های معماری ایران در تبریز

نشست علمی تخصصی واکاوی پوسته های معماری ایران در نیم قرن اخیر به همت معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تبریز برگزار شد.

به گزارش سازه خبر ، همزمان با آغاز پنجمین سال فعالیت کانون معماران و شهرسازان استان آذربایجان شرقی نشست علمی تخصصی واکاوی پوسته های معماری ایران در نیم قرن اخیر با محوریت نما در ساختمان سازی در تبریز برگزار شد .

در این نشست تخصصی محمد عزتی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تبریز، فریدون بابایی اقدم رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز، شهاب آدم نوسی عضو هیئت مدیره نظام مهندسی آذربایجان شرقی و محمود ارحمی استاد دانشگاه در رشته معماری سخنرانی کردند.

در ابتدای این نشست رضا دهقان مدیرعامل کانون معماران و شهرسازان به تشریح نحوه فعالیت های کانون معماری و شهرسازی پرداخت و گفت : تا  ابتدای دولت یازدهم تعداد سازمان های مردم نهاد ۲۰۰ مورد بود که در سال ۹۸ به تعداد ۲۰۰ هزار رسیده و  نشانگر این است که دولت در سالهای اخیر روی این موضوع تمرکز ویژه ای داشته است و تلاش دارد بخشی از امور جامعه را به خود مردم بسپارد . بر این اساس کانون معماری و شهرسازان  فعالیت خود را از سال ۱۳۹۳ آغاز کرد و از طریق برگزاری سلسله نشست ها سعی داشته حلقه های تاثیر گذار مسائل شهری را دور هم جمع کند تا بتواند در رفع مشکلات شهری نقشی مثبت ایفا کند .در این راستا امیدواریم همزمان با شصت و یکمین نشست بتوانیم عملیاتی تر از گذشته گام برداریم.

در ادامه سلطانی دبیر این نشست از پروژه ای ملی در زمینه معماری  خبرداد و گفت:کانون در پی آن است که پروژه ای ملی با مشارکت لایه ای تمام معماران در زمینه نمای ساختمان کلید بزند که جزئیات این پروژه در روز های آینده اعلام خواهد شد.

 

 

معمار خوب کسی است که بتواند در محدودیتها حرکت کند

محمود ارحمی در ادامه این نشست در مورد نقش معمار و طراح در نمای معماری شهری اظهار داشت: معماری به عنوان یک فعالیت بین رشته ای پیوند محکمی با عوامل اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و فنی دارد و این عوامل همیشه در حال تغییرند و به عنوان چالشی برای معماران محسوب میشود که در بستر ها و زمان های متفاوتی با پدیده ها مواجهیم و همواره باید پاسخگو باشیم . باتوجه به اینکه چندین نسل قرار است در یک بنای مسکونی سکونت یابند پس ماندگاری زیادی در جامعه و فرهنگ ما دارد .
وی افزود : این کارفرماها هستند که سراغ معمار ها می آیند و آنها هستند که میتوانند با انتخاب درست یک مجموعه فنی یا معمار توانا قدم اول را درست بردارند ، بواقع کارفرمایان میبایست زمان بیشتری را در این مورد اختصاص بدهند و متناسب با خواسته های خود سراغ ساخت و ساز بروند . درقدم بعدی خود معمار قرار دارد که باید تعهد اخلاقی را در اولویت کاری خود قرار دهد  و این سوال را از خود بکند که در جایگاهی هست که بتواند یک بنا را طراحی و عملیاتی کند و  آیا خواهد توانست ارزش افزوده ای را به محتوای بنا اضافه کند یا نه ؟ اگر اخلاق حرفه ای رعایت شود قدم تاثیر گذاری در این زمینه برداشته خواهد شد. به واقع معمار خوب کسی است که در محدودیت ها بتواند حرکت رو به جلو انجام دهد

 

بهبود نما ها نیازمند بهسازی بافت شهری است

محمد عزتی  معاون معماری و شهرسازی شهرداری تبریز از دیگر سخرانان این نشست بود که به بیان سیاست های شهرداری  درنماهای شهری  پرداخت و گفت: اولین طرح تفصیلی در سال ۵۸ تدوین شد و با توجه به غیر قابل استفاده شدن این طرح تصمیم به بروزرسانی آن کردیم و بر پایه GSI طرح تفصیلی را برای کلانشهر تبریز طراحی کردیم. به طوریکه الان در مراجعه به شهرداری برای اخذ پروانه، سیستم به صورت آنلاین کروکی ها را مشخص می کند و بر روی پروانه ها ثبت می کند. در کنار طرح های تفصیلی طرح های موضعی را هم در دستور کار قرار دادیم از جمله آن می توان به طرح های موضعی شمس آباد، قازان داغی و کوی مدنی اشاره کرد. بواقع میتوان گفت تا بافت شهری را درست نکنیم نمی توانیم  انتظار بهبود شرایط نمای بنا را داشته باشیم.

وی افزود: در سالهای گذشته شاهد آن بودیم که در نظام  مهندسی، مهندس عمران به جای معمار در نقشه ها امضا می زد اما با سیاست هایی که اتخاذ کردیم تلاش کردیم معمار بتواند نقش تعیین کننده داشته وحق امضا داشته باشد.

عزتی گفت: نمای ساختمان شخصیت شهر را نشان می دهد و جزو پر اهمیت ترین بخش های ساختمان میباشد بر همین  اساس هم اکنون شهرداری ساختمان بدون نما را قبول ندارد در حالی که قبلا اینگونه نبود، ساختمان ساخته می‌شد و در آخر سازنده از تکمیل نمای ساختمان شانه خالی می کرد ولی الان اینگونه نیست.

 

 

 

پیشنهاد تشکیل معاونت پایش ساخت و ساز در شهرداری تبریز

فریدون بابایی اقدم رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز نیز در ادامه این نشست به سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: امروزه شاهد این هستیم که معماران و شهرسازان تنها در بخش کمی از ساخت و ساز شهری نقش دارند و کمتر میتوانند نقطه نظر ها و دیدگاه های خود را به کرسی بنشانند و همین باعث مشکلاتی در زمینه کنترل و نظارت در ساختمان ها و ساخت و ساز ها شده  است. از این رو فرصت ۴۰ روزه به شهرداری دادیم تا بررسی های لازم را در زمینه نحوه کنترل و نظارت بر ساخت و ساز انجام دهد. همچنین پیشنهاد تشکیل معاونتی را تحت عنوان پایش در جهت پیشگیری ساخت و سازهای غیرمجاز در سطح شهر ارائه دادیم که در این زمینه کمک کانون معماران و شهرسازان میتوانند تاثیر گذار عمل کند.

 

 

با نداشتن شناخت کامل مشکلات حل نمی شود

شهاب آدم نوسی عضو هیئت مدیر سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی نیز در نشست علمی تخصصی واکاوی پوسته های معماری ایران در نیم قرن اخیر در تبریز اظهار داشت:مقوله نما از مولفه های مختلفی تشکیل شده مانند مولفه های اقتصادی و اجتماعی زیبا شناسی و حکمروایی شهری و شیوه ساخت که هریک به نوبه خود تاثیر گذارند و روابط متقابلی دارند و اجماع آن ها است که گفتمان حاکم شهری و نمای شهری را مشخص میکند اما  بحث اصلی این است که کدام مولفه در راس قرار میگیرد متاسفانه در شرایط کنونی اقتصاد نقش اول را ایفا میکند و این سازندگان و سرمایه گذاران هستند که  در راس قدرت قرار دارند و شکل ساختمان و بدنه های شهری را شکل میدهند تاثیر این نگرش اقتصادمحور را میتوان در ساختار شهری به وضوح دید.

وی افزود: نکته اصلی اینجاست که ما در کجای سیکل معیوب قرار داریم عده ای معماران را مقصر و عده ای دیگر حکمروایی شهری و ضوابط را عامل نابسامانی ها میدانند، اگر بخواهیم کنکاشی حول این مسئله داشته باشیم با افرادی مواجه میشویم که فقط دارای مدرک معماری هستند و وارد حیطه معماری نشده اند برای مثال باوجود جمعیت یکسان دو کشور ایران و ترکیه شاهد این هستیم که تعداد جامعه مهندسین ما ۴ برابر بیشتر از ترکیه است. ما تا زمانی که نتوانیم شناختی کاملی از عیوب خود داشته باشیم نمیتوانیم در رفع این مشکلات صحیح عمل کنیم .

گزارش از پایگاه سازه خبر

     ارسال به دیگران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه محفوظ می باشد.
کپی برداری و استفاده از منابع این پایگاه داده با ذکر منبع بلامانع می باشد.
پست الکترونیک: info@sazehpress.ir